آيا دسترسي كودكان و دانش‌آموزان به موبايل لازم است؟

آيا دسترسي كودكان و دانش‌آموزان به موبايل لازم است؟

11 بهمن 1393

آيا دسترسي كودكان و دانش‌آموزان به موبايل لازم و ضروري است؟ سازمان جهانی بهداشت (WHO)تأکید کرد با توجه به‌افزایش نقش فناوری‌های مدرن در زندگی کودکان امروزی مطالعات در زمینه تأثیر این فناوری‌ها بر رشد ذهنی آنها باید در اولویت قرار گیرد.

بگذارید كودكان كودكي كنند

6 بهمن 1393

اگر به درستی به نیازهای کودک درون‌مان پی نبریم، چه بسا نیازش به محبت و توجه، مورد سوءتفاهم قرار بگیرد. به این معنی که به جای گوش سپردن به احساس‌هایش، بگذاریم پرخوری کند یا به جای ایجاد فرصتی برای بازی و تفریح به او اجازه‌ استفاده از مواد‌مخدر را بدهیم، یا به جای خویشتن دوستی بگذاریم با فردی نامناسب رابطه داشته باشد. در حالی که داشتن کودک درون سالم و فعال، بهترین راه برای پیش‌گیری از انواع فرسایش، بیماری و مشکل است.

والدینی که مرگ به فرزندان خود تعارف میکنند

3 بهمن 1393

سلامت نیوز:یک پزشک گفت: والدین با تعارف قلیان‎های میوه‎ای به فرزندان بادست خود آن‎ها را به سوی مرگ می‎فرستند. دکتر محمد صدیق در گفت‎وگو با ایسنا افزود: مضرات قلیان‎های معمولی کمتر از قلیان‎های میوه‎ای است.وی بابیان اینکه قلیان‎های میوه‎ای سرمنشا...

تمرین دوستی در کودکان

1 بهمن 1393

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. از اولین لبخند در دوران نوزادی تا میل به بودن در کنار دوستان، همگی نشانه‌هایی از اجتماعی بودن انسان هستند. اما حس تعلق و دوستی در هیچ سنی به اندازه دوران کودکی مهم نیست. تا قبل از ورود به مدرسه، کودکان اولین ارتباطات اجتماعی را با والدین و سایر اعضای خانواده بر قرار می‌کنند. اما با افزایش سن و ورود کودک به مدرسه، به تدریج پذیرش از جانب سایر هم سن و سالان برای او مهم شده و گاه به یک چالش تبدیل می‌شود.
باید و نبایدهای آموزش جنسی به نوجوانان

باید و نبایدهای آموزش جنسی به نوجوانان

1 بهمن 1393

توضیح امور جنسی و پاسخ به پرسش‌های این حوزه به کودکان، هر چند سخت اما شدنی است، کودکان با استدلالات ساده قانع می‌شوند و والدین قادرند با گفتن حقایقی ساده به سوالات آنها پاسخ دهند؛ اما وقتی آنها به سنین نوجوانی می‌رسند آموزش مسائل جنسی با جزئیات بیشتری صورت می‌گیرد و برای بسیاری از والدین سخن گفتن درباره این مسائل و پاسخگویی به سوالات جنسی نوجوانان سخت‌تر می‌شود، برخی از آنها هنگام راهنمایی کردن فرزندانشان خود را در تنگنا می‌بینند، چرا که نمی‌دانند گفتن چه چیز درست و توضیح چه چیز غلط است.

آنچه پدران باید به دخترشان بگویند

27 دي 1393

یک روانشناس با تأکید بر اهمیت رفتار والدین با یکدیگر و تأثیر آن بر فرزندان گفت: وقتی بین فرزندان به ویژه 2 هم‌جنس تفاوت قائل شویم او حس بدی نسبت به خواهر یا برادرش خواهد داشت. به جای بازخوردهای ناسالم باید نقاط مثبت فرزندان خود را کشف کرده و آنها را برجسته کنیم.

چه کنیم کودکمان در تخت خود بخوابد؟

12 دي 1393

کودکتان مدام بهانه می‌گیرد و می‌خواهد در اتاق شما بخوابد؟ می‌گوید از تاریکی می‌ترسد یا زیر تخت و کمدش چیزی پنهان شده است؟ شما چه برخوردی با فرزندتان می‌کنید؟
ده توصیه برای سفرهای ماشینی با کودکان

ده توصیه برای سفرهای ماشینی با کودکان

6 دي 1393

اگر قصد سفر در ماشین با کودک خردسال خود را دارید، رعایت این چند نکته به راحت تر بودن هر چه بیشتر این سفر کمک می کند.

نقش پدران در تربیت مردان آینده

24 آذر 1393

یک روانشناس کودک و نوجوان با تاکید بر اهمیت صرف وقت بیشتر پدران با پسران گفت: وقت گذاشتن پدرها برای فرزند پسر بسیار در تربیت آنها مؤثر است زیرا پسرها می‌توانند پیام‌ها را سریع دریافت کنند و هنگامی که وقت خود را با پدرشان می‌گذرانند، دوست داشتن و امنیت را درک می‌کنند.

والدین تلفن‌همراهشان را خاموش کنند!

24 آذر 1393

مشاوران خانواده تاکید دارند که والدین با استفاده متعادل و صحیح از ابزار الکترونیک می‌توانند الگوی خوبی برای فرزندانشان باشند.
حفاظت از کودکان در فضای مجازی

حفاظت از کودکان در فضای مجازی

24 آذر 1393

در نظر گرفتن ایمنی کودکان در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از این طریق والدین می توانند در بهترین موقعیت ممکن هدایت دقیق و مسئولانه فرزندان خود در فضای مجازی را بر عهده بگیرند.

کودکان با تنبیه، راستگو نمی‌شوند

19 آذر 1393

روانشناسان تاکید دارند که تنبیه کودکان به خاطر دروغگویی به ترک این عادت منفی در آنها کمکی نمی‌کند.
به هنگام قهر از فرزندان به عنوان واسطه استفاده نکنید

به هنگام قهر از فرزندان به عنوان واسطه استفاده نکنید

8 آذر 1393

سلامت نیوز :امروزه آمار طلاق در سراسر جهان افزایش چشمگیری پیدا کرده و این پدیده خانوادگی به یک معضل جدی اجتماعی تبدیل شده اما در این بین کودکان نباید قربانی درگیری‌های والدین شوند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران با وجود اینکه حل مسالمت‌آمیز مشکلات زن و شوهرها...

روش برخورد با بچه‌های بدغذا

4 آذر 1393

در بسیاری از مواقع کودک به دنبال بهانه‌گیری است و فهرست غذاهایی که نمی‌خورد بتدریج زیاد می‌شود. در واقع کودک بهانه‌گیر سعی دارد از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده کند.

عامل بروز طلاق در زندگی مشترک فرزندان

26 آبان 1393

خیلی وقتها این تصور وجود دارد تا زمانی که طلاق صورت نگرفته است، از هم گسیختگی معنا ندارد. در حالیکه از هم گسیختگی از زمانی شکل می گیرد که وقتی دو نفر به عنوان همسر در کنار هم زندگی می کنند و در واقع رابطه عاطفی آنها دچار شکست شده است.

انتقال ایدز از شیر مادر به نوزاد؛ آری یا خیر؟

24 آبان 1393

یک متخصص کودکان با بیان اینکه احتمال 14 تا 20 درصدی انتقال HIV از طریق شیر مادر وجود دارد، تاکید کرد: تمام کودکان متولد شده از مادران مبتلا به HIV با سطوح بالای آنتی بادی متولد می‌شوند و این امر از تشخیص صحیح بیماری در ماه‌های اول جلوگیری می‌کند.

با این روش ها کودک را حرف‌شنو تربیت کنیم

7 آبان 1393

بیشتر مادران در رویای خود هم نمی‌بینند فرزندشان روزی حرفشان را براحتی گوش کند و مطیع آنها شود. معمولا پدران، ساعات کمتری را با فرزندان می‌گذرانند و کمتر بر سر مسائل پیش پاافتاده و جزئی با آنها بحث می‌کنند.
اگر فکر می کنید فرزندتان خجالتی است، بخوانید!

اگر فکر می کنید فرزندتان خجالتی است، بخوانید!

4 آبان 1393

بسیاری افراد درک درستی از این خصوصیت ندارند و فکر می کنند این خصلت ناشی از کمبود اعتماد به نفس است.هنوز بسیاری از والدین نگران این هستند که آیا خصوصیت کودکشان فقط خجالتی بودن است یا مشکل حادتری دارد.

برای توضیح مرگ به کودکان باید چگونه عمل کرد؟

22 مهر 1393

والدین باید بدانند اگر خودشان احساس غم و غصه را درک می‌کنند کودکان نیز این احساس را دارند. همچنین اگر والدین در مقابل فرزندانشان گریه کنند هیچ اشکالی ندارد.
عوامل زمینه ساز خلاقیت کودک

عوامل زمینه ساز خلاقیت کودک

22 مهر 1393

یک روانشناس بالینی گفت:« والدین باید به تقویت پیوند عاطفی با فرزندان خود بپردازند و از سیستم تربیتی دیکتاتورانه ،سختگیرانه،امرونهی کننده ،کنترل و محدود کننده شدید، دیدگاه های کمال گرایانه و عجولانه نسبت به فرزند خود پرهیز کنند و یک محیط سرشار از احساس امنیت را برای آنها فراهم نمایند.»

به دختران درباره «عادت ماهانه» چه بگوییم؟

14 مهر 1393

یکی از تغییرات بارز دوره بلوغ در دختران، عادت ماهانه است. این اتفاق از دو جنبه کودکان را دچار اضطراب می کند. دلیل آن را نیز می توان در دو نکته عنوان کرد؛ نخست ناشناخته بودن فرایند این تغییر و احساس ابتلا به بیماری یا مشکلی خاص در نوجوان و دوم ناتوانی در کنترل شرایط در دوره عادت ماهانه است.
پدرها و مادرها! این دو اصل "بسیار بسیار ساده" را به خاطر بسپارید

پدرها و مادرها! این دو اصل "بسیار بسیار ساده" را به خاطر بسپارید

10 مهر 1393

تصور کنید برای تولد همسرتان ، یک خودروی آخرین مدل خریده اید اما وقتی ماشین را به او نشان می دهید ، او اصلاً نگاهش هم نمی کند و حتی یک تشکر خشک و خالی هم بر زبان نمی آورد.

مادران، اصول بهداشتی دوران بلوغ را به دختران آموزش دهند

6 مهر 1393

دوران بلوغ جزو حساس ترین و بحرانی ترین مراحل زندگی محسوب می شود و آگاهی از اصول و مراقبت های بهداشتی این دوران ضروری است.
چرا کودکان نباید کفش  پاشنه بلند بپوشند؟

چرا کودکان نباید کفش پاشنه بلند بپوشند؟

5 مهر 1393

فوق تخصص ارتوپدی اطفال گفت:استخوان های کودکان در حال رشد همچنان نرم و انعطاف پذیر است بنابراین نباید از کفش های پاشنه بلند استفاده کنند.
چه کنیم تا کودکان طلاق آسیب کمتری ببینند؟

چه کنیم تا کودکان طلاق آسیب کمتری ببینند؟

31 شهريور 1393

متاسفانه طلاق علاوه بر آنکه فشار روانی بسیاری را روی هر یک از زوج‌های درگیر در این مسئله وارد می‌سازد زندگی کودکان آنان را نیز به شدت متاثر می‌سازد.
کتابچه رایگان/پیامی امیدبخش برای خانواده ها

کتابچه رایگان/پیامی امیدبخش برای خانواده ها

4 شهريور 1393

ﻣﺼﺮف ﻣﻮاد روﻧﺪ رو ﺑﻪ رﺷﺪي در ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن و ﺟﻮاﻧﺎن ﻧﺸﺎن ﻣﯽدﻫﺪ. ﺗﻀﻌﯿﻒ ﺧﺎﻧﻮاده ﯾﮏ ﻋﺎﻣﻞ اﺣﺘﻤﺎﻟﯽ اﯾﻦ روﻧﺪ ﻓﺰاﯾﻨﺪه اﺳﺖ. ﺑﻪ ﻣﻮازات اﻓﺰاﯾﺶ ﻃﻼق، ﮐﻮدﮐﺎن ﮐﻤﺘﺮي در ﺧﺎﻧﻪﻫﺎ ﺑﺎ ﻫﺮ دو واﻟﺪﯾﻦ ﺧﻮد زﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ. اﻣﺮوزه واﻟﺪﯾﻦ ﺑﯿﺸﺘﺮ از ﻗﺒﻞ ﮐﺎر ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ و ﻓﺮﺻﺖ اﻧﺪﮐﯽ ﺑﺮاي ﺗﻌﺎﻣﻞ و ﻧﻈﺎرت ﺑﺮ رﻓﺘﺎر ﻓﺮزﻧﺪانﺷﺎن دارﻧﺪ.

چگونه فرزندان باعث چاقي والدين مي شوند

28 مرداد 1393

بزرگ کردن کودکان مي تواند باعث افزايش وزن والدين شود؛ علت اين امر متعدد است از استرس گرفته تا کم خوابي اما اين افزايش وزن را مي توان با رعايت چند نکته ساده کنترل کرد و کاهش داد. به نقل از سايت «Prevention» بايد بدانيد، چه چيزي را مي توان و چه چيز را نمي توان در برنامه روزانه خود گنجاند.
شش گام مهم برای فرزند پروری بهتر

شش گام مهم برای فرزند پروری بهتر

22 مرداد 1393

نتایج بررسی ها نشان داده، والدینی که با یکدیگر مشاجره و فرزندشان را تنبیه می کنند روابط سرد و خشمگنانه ای با فرزندان شان دارند. چنین روابطی خطر اعتیاد فرزندان را به مواد مخدر و الکل افزایش می دهد.

به یکباره گرفتن نوزادان از شیر، مادران را دچار افسردگی می‌کند

17 مرداد 1393

یک متخصص زنان و زایمان عنوان کرد: شیر مادر موجب رشد بهتر عاطفی و روانی نوزادان شده و این نوزادان در آینده زندگی عاشقانه تری خواهند داشت.دکتر فاطمه نجف زاده به مناسبت روز جهانی شیرمادر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شعار امسال روز جهانی شیر مادر با عنوان "شیر مادر، یک عمر...

شیر مادر محافظی در برابر سرطان‌

17 مرداد 1393

متخصص تغذیه در امور سرطان اعلام کرد: تغذیه با شیر مادر، مادران را در مقابل سرطان پستان به دلیل کاهش هورمون‌های مرتبط با سرطان حفظ می‌کند و کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند نیز دچار اضافه وزن و چاقی نمی‌شوند.
0.28764s, 17q