دلایل خانوادگی و اجتماعی گرایش به موادمخدر

27 اسفند 1393

سلامت نیوز:به گزارش سلامت نیوز سرهنگ محمد بخشنده در روزنامه شرق نوشت :اعتیاد علاوه‌بر دلایل فردی، دلایل خانوادگی و اجتماعی متعددی دارد. کنجکاوی یکی از مهم‌ترین دلایل فردی گرایش به موادمخدر است اما یکی از علت‌های اصلی کنجکاوی جوانان و نوجوانان در بحث اعتیاد و استفاده...

تنبيه هاي هوشمندانه اي براي تربيت فرزندان به كار بريد!

26 اسفند 1393

تنبيه را بايد روشي براي تربيت بچه ها دانست تا متوجه رفتارهاي نادرست خود بشوند. گرچه بعضي از اين روش ها بسيار نابجاست و مي تواند تاثيرات معكوس و بدتري بر شخصيت بچه ها و اعمال آنها بگذارند اما بعضي ديگر كاملا مؤثر خواهند بود.

رفتار ناپسند کودکان را تذکر دهید

25 اسفند 1393

کارشناس کودکان معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: رفتار ناپسند کودکان خود را به آن‌ها تذکر دهید، چرا که مهم نیست دلیل این رفتار ناپسند چیست، ولی والدین باید آن‌ها متوجه کنند.

چطور بچه‌هایی عزیز تربیت کنیم؟

24 اسفند 1393

سلامت نیوز: اگر هم قرار باشد كه مدام در حال امر و نهي كردن باشند همه‌‌چيز خسته‌كننده و تربيت بي‌فايده مي‌شود. الگوهاي تربيت ديني مي‌خواهند كودكان را با عزت نفس تربيت كنند كه خودشان توانايي تشخيص راه درست و غلط را داشته باشند. تربيت نفس عزيز، وظيفه هر پدر و مادري...

از چه سني بايد آموزش کودکان را شروع كرد؟!

24 اسفند 1393

اینترنت محبوبیت زیادی در میان خانواده‌ها پیدا کرده اما از سويي ديگر می‌تواند محیطی خطرناک برای کودکان باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر از ٨٠‌درصد خانواده‌ها در مورد رویارویی کودکان خود هنگام استفاده از اینترنت نگران هستند.

با کودک لجباز چطور رفتار کنیم؟

18 اسفند 1393

والدین توجه کنند بیان هر خواسته‌ای که با پرخاشگری است، نیازی به برآورده کردن آن نیست.
حرف‌های ممنوعه با بچه‌ها

حرف‌های ممنوعه با بچه‌ها

17 اسفند 1393

«مامان من از کجا اومدم؟» شنیدن این سؤال شاید کابوس خیلی از مادران باشد که نمی‌دانند چطور به آن پاسخ بدهند. بچه‌ها نه قدرت درک واقعیت را دارند و نه می‌توان آن‌ها را فریب داد. از طرف دیگر این سال‌ها آنقدر دسترسی بچه‌ها به اطلاعات زیاد شده که عملاً دادن جواب‌های گمراه‌کننده نمی‌تواند دردی را دوا کند. بنابراین چطور باید به سؤالات جنسیتی بچه‌هاجواب بدهیم؟

بلوغ فکری ، شرط فرزند آوری

16 اسفند 1393

دکتر لیلا جهانگرد، نخستین شرط فرزندآوری را توافق بین زوجین دانست و افزود: زنان نباید فکر کنند بارداری و فرزندآوری باعث پیوند و ایجاد رابطه خوب با همسر می‌شود چرا که اگر رابطه‌ها خوب نباشد با ورود نفر سوم نیز تغییری به وجود نخواهد آمد.
تلخ و شیرین بچه‌دار شدن

تلخ و شیرین بچه‌دار شدن

14 اسفند 1393

بچه‌دار شدن آغاز راهی است که تا پایان عمر باید برای آن پاسخگو بود. در شرایط جدایی، بیکاری، اعتیاد، ناهنجاری‌های اخلاقی و مشکلاتی از این دست، پاسخ به این سؤال سخت خواهد بود.

چرا نباید فرزندانتان را با کودکان دیگر مقایسه کنید

13 اسفند 1393

برای اینکه فرزندانتان را با کودکان دیگر مقایسه نکنید، دلایل زیادی وجود دارد. این مقایسه چه با خواهر و برادرهای او باشد و چه با بچه یکی از آشنایان، قرار دادن فرزندتان در معرض اینگونه مقایسات، اعتمادبه‌نفس آنها را به شدت خدشه‌دار کرده و باعث می‌شود احساس حقارت کنند. باوجود این، بسیاری از والدین وقتی می‌بینند فرزندشان به خوبی بچه‌های دیگر نیست، دست به این مقایسه‌ها می‌زنند.

تقابل فرزند با والدین، عاقبت فرزندسالاری است

12 اسفند 1393

مهرداد ویس‎کرمی با اشاره به اینکه در شیوه فرزندسالاری والدین سعی می‎کنند به تمام خواسته‎ها و اهداف فرزند خویش بدون چون و چرا جامه عمل بپوشانند، بیان کرد: آموزه‎های اسلامی و متون دینی خانواده‎ها را به رعایت حد میانه و آزادی مشروط در روابط بین اعضای خانواده توصیه می‎کند.
فیلم/ محافظت در برابر تجاوز جنسی را به کودکانمان بیاموزیم

فیلم/ محافظت در برابر تجاوز جنسی را به کودکانمان بیاموزیم

11 اسفند 1393

با کودکانتان صحبت کنید و به آنها بیاموزید که چه قسمتی از بدنشان را هیچ فردی به غیر از پدر و مادر نباید لمس کند و ببین و اینکه نباید با هیچ غریبه ای به مکان خلوت بروند.به کودک خود بیاموزید اگر از سوی غریبه ای اذیت شد و یا مورد سوءاستفاده قرار گرفت حتما ان را با شما در میان بگذارد.

چند توصيه به والديني که از دست بي‌ادبي‌هاي کودک‌شان کلافه شده‌اند

10 اسفند 1393

تا به کودک مان احترام نگذاريم، او به ما احترام نخواهد گذاشت. بياييد از گوش دادن شروع کنيم. شايد مشکل باشد صبر کنيم يک کودک 2 ساله گفته خود را به پايان برساند، اما اين کار ارزشمند است. در سطح و اندازه او پايين بياييد، در چشمانش نگاه کنيد و بگذاريد او بداند به آن چه که مي خواهد بگويد علاقه داريد. اين بهترين راه براي اين است که به او آموزش دهيد با دقت به شما گوش دهد.

آشنایی با هفت قاعده رفتار با نوجوانان

19 بهمن 1393

دوره نوجوانی یکی از دوران‌های حساس زندگی انسان است و پدر و مادرها مشکلات زیادی در مواجهه با رفتارهای فرزندان‌شان در این دوره زندگی دارند.

نشانه های هشدار دهنده برای تغییر پرستار کودک

19 بهمن 1393

ده علامتی که نشان می دهند عملکرد پرستار کودک نامناسب است و باید هرچه زودتر نسبت به جایگزینی او اقدام کنید.
آيا دسترسي كودكان و دانش‌آموزان به موبايل لازم است؟

آيا دسترسي كودكان و دانش‌آموزان به موبايل لازم است؟

11 بهمن 1393

آيا دسترسي كودكان و دانش‌آموزان به موبايل لازم و ضروري است؟ سازمان جهانی بهداشت (WHO)تأکید کرد با توجه به‌افزایش نقش فناوری‌های مدرن در زندگی کودکان امروزی مطالعات در زمینه تأثیر این فناوری‌ها بر رشد ذهنی آنها باید در اولویت قرار گیرد.

بگذارید كودكان كودكي كنند

6 بهمن 1393

اگر به درستی به نیازهای کودک درون‌مان پی نبریم، چه بسا نیازش به محبت و توجه، مورد سوءتفاهم قرار بگیرد. به این معنی که به جای گوش سپردن به احساس‌هایش، بگذاریم پرخوری کند یا به جای ایجاد فرصتی برای بازی و تفریح به او اجازه‌ استفاده از مواد‌مخدر را بدهیم، یا به جای خویشتن دوستی بگذاریم با فردی نامناسب رابطه داشته باشد. در حالی که داشتن کودک درون سالم و فعال، بهترین راه برای پیش‌گیری از انواع فرسایش، بیماری و مشکل است.

والدینی که مرگ به فرزندان خود تعارف میکنند

3 بهمن 1393

سلامت نیوز:یک پزشک گفت: والدین با تعارف قلیان‎های میوه‎ای به فرزندان بادست خود آن‎ها را به سوی مرگ می‎فرستند. دکتر محمد صدیق در گفت‎وگو با ایسنا افزود: مضرات قلیان‎های معمولی کمتر از قلیان‎های میوه‎ای است.وی بابیان اینکه قلیان‎های میوه‎ای سرمنشا...

تمرین دوستی در کودکان

1 بهمن 1393

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است. از اولین لبخند در دوران نوزادی تا میل به بودن در کنار دوستان، همگی نشانه‌هایی از اجتماعی بودن انسان هستند. اما حس تعلق و دوستی در هیچ سنی به اندازه دوران کودکی مهم نیست. تا قبل از ورود به مدرسه، کودکان اولین ارتباطات اجتماعی را با والدین و سایر اعضای خانواده بر قرار می‌کنند. اما با افزایش سن و ورود کودک به مدرسه، به تدریج پذیرش از جانب سایر هم سن و سالان برای او مهم شده و گاه به یک چالش تبدیل می‌شود.
باید و نبایدهای آموزش جنسی به نوجوانان

باید و نبایدهای آموزش جنسی به نوجوانان

1 بهمن 1393

توضیح امور جنسی و پاسخ به پرسش‌های این حوزه به کودکان، هر چند سخت اما شدنی است، کودکان با استدلالات ساده قانع می‌شوند و والدین قادرند با گفتن حقایقی ساده به سوالات آنها پاسخ دهند؛ اما وقتی آنها به سنین نوجوانی می‌رسند آموزش مسائل جنسی با جزئیات بیشتری صورت می‌گیرد و برای بسیاری از والدین سخن گفتن درباره این مسائل و پاسخگویی به سوالات جنسی نوجوانان سخت‌تر می‌شود، برخی از آنها هنگام راهنمایی کردن فرزندانشان خود را در تنگنا می‌بینند، چرا که نمی‌دانند گفتن چه چیز درست و توضیح چه چیز غلط است.

آنچه پدران باید به دخترشان بگویند

27 دي 1393

یک روانشناس با تأکید بر اهمیت رفتار والدین با یکدیگر و تأثیر آن بر فرزندان گفت: وقتی بین فرزندان به ویژه 2 هم‌جنس تفاوت قائل شویم او حس بدی نسبت به خواهر یا برادرش خواهد داشت. به جای بازخوردهای ناسالم باید نقاط مثبت فرزندان خود را کشف کرده و آنها را برجسته کنیم.

چه کنیم کودکمان در تخت خود بخوابد؟

12 دي 1393

کودکتان مدام بهانه می‌گیرد و می‌خواهد در اتاق شما بخوابد؟ می‌گوید از تاریکی می‌ترسد یا زیر تخت و کمدش چیزی پنهان شده است؟ شما چه برخوردی با فرزندتان می‌کنید؟
ده توصیه برای سفرهای ماشینی با کودکان

ده توصیه برای سفرهای ماشینی با کودکان

6 دي 1393

اگر قصد سفر در ماشین با کودک خردسال خود را دارید، رعایت این چند نکته به راحت تر بودن هر چه بیشتر این سفر کمک می کند.

نقش پدران در تربیت مردان آینده

24 آذر 1393

یک روانشناس کودک و نوجوان با تاکید بر اهمیت صرف وقت بیشتر پدران با پسران گفت: وقت گذاشتن پدرها برای فرزند پسر بسیار در تربیت آنها مؤثر است زیرا پسرها می‌توانند پیام‌ها را سریع دریافت کنند و هنگامی که وقت خود را با پدرشان می‌گذرانند، دوست داشتن و امنیت را درک می‌کنند.

والدین تلفن‌همراهشان را خاموش کنند!

24 آذر 1393

مشاوران خانواده تاکید دارند که والدین با استفاده متعادل و صحیح از ابزار الکترونیک می‌توانند الگوی خوبی برای فرزندانشان باشند.
حفاظت از کودکان در فضای مجازی

حفاظت از کودکان در فضای مجازی

24 آذر 1393

در نظر گرفتن ایمنی کودکان در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از این طریق والدین می توانند در بهترین موقعیت ممکن هدایت دقیق و مسئولانه فرزندان خود در فضای مجازی را بر عهده بگیرند.

کودکان با تنبیه، راستگو نمی‌شوند

19 آذر 1393

روانشناسان تاکید دارند که تنبیه کودکان به خاطر دروغگویی به ترک این عادت منفی در آنها کمکی نمی‌کند.
به هنگام قهر از فرزندان به عنوان واسطه استفاده نکنید

به هنگام قهر از فرزندان به عنوان واسطه استفاده نکنید

8 آذر 1393

سلامت نیوز :امروزه آمار طلاق در سراسر جهان افزایش چشمگیری پیدا کرده و این پدیده خانوادگی به یک معضل جدی اجتماعی تبدیل شده اما در این بین کودکان نباید قربانی درگیری‌های والدین شوند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران با وجود اینکه حل مسالمت‌آمیز مشکلات زن و شوهرها...

روش برخورد با بچه‌های بدغذا

4 آذر 1393

در بسیاری از مواقع کودک به دنبال بهانه‌گیری است و فهرست غذاهایی که نمی‌خورد بتدریج زیاد می‌شود. در واقع کودک بهانه‌گیر سعی دارد از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده کند.

عامل بروز طلاق در زندگی مشترک فرزندان

26 آبان 1393

خیلی وقتها این تصور وجود دارد تا زمانی که طلاق صورت نگرفته است، از هم گسیختگی معنا ندارد. در حالیکه از هم گسیختگی از زمانی شکل می گیرد که وقتی دو نفر به عنوان همسر در کنار هم زندگی می کنند و در واقع رابطه عاطفی آنها دچار شکست شده است.
0.1041s, 18q