آتش‌نشان‌ها از مصایب کارشان می‌گویند/ما زود می‌میریم
کمبود نیرو ما را فلج کرده

آتش‌نشان‌ها از...

آتش‌نشان‌ها در گوشی‌هایشان و کامپیوترها از خودشان عکس دارند. عکس‌هایی که سپرده‌اند وقتی اتفاقی برایشان افتاد، استفاده شود. بعد از ٣٠‌سال کار درعملیات‌های پرحریق، قلب و ریه دیگر جواب نمی‌دهند، اغلب آتش‌نشان‌ها یک یا دو‌سال بعد از بازنشستگی فوت می‌کنند. حمید می‌گوید: بیشتر ما زود می‌میریم.
پلاسکو، شورای شهر و مردمی که به خواننده و ورزشکار رأی می دهند
شریک خون کسانی خواهیم بود که در پلاسکوهای بعدی می سوزند

پلاسکو، شورای شهر و...

مهم نیست که اصلاح طلب هستیم یا اصولگرا یا بی طرف. مهم این است که خیلی از ما، به افرادی رأی داده ایم که هیچ دانش و تجربه ای در امور شهری نداشته اند. این که مواضع سیاسی فلانی جگرمان را حال می آورد یا صدای فلانی خوب است و خوانندگی اش حرف ندارد، آیا دلیل های موجهی هستند برای فرستادن آنان به شورای شهر؟
گزارشی تکان دهنده از کپرنشینی در جنوب کرمان/اینجا کودکان از فقر می میرند
مارز؛ اوج فقر، انتهاي فراموشي

گزارشی تکان دهنده از...

شنيده‌اند كه «دولتي‌ها» مي‌آيند «مارز»، مي‌آيند آخر دنيا را ببينند، آنها هم كنار جاده ايستاده‌اند منتظر دولتي‌ها. وقتي وانت‌ها ترمز مي‌زنند روي شانه جاده، اول همه‌شان ساكتند. خنده‌هاي خفه و نگاه‌هاي دزديده و شانه‌هاي خجالت زده، بعد از چند ثانيه، انگار همه‌شان به دگمه‌اي وصل شده‌اند و دهان همه‌شان همزمان باز مي‌شود؛ «نداريم، فقيريم، كمك كنين، بدبختيم» ... روستايي در ١٠٥ كيلومتري قلعه‌گنج كه در گذشته نه چندان دور، سايه بر سر رودخانه‌اي داشت و همسايه مراتع سرسبزي بود و محصول درختان نخل روستا، سفره‌اي رنگين‌تر از چيدمان محقر نان خشك و كشك فراهم مي‌كرد. امروز، نخل‌ها از بي‌آبي خشكيده و مرتع، جاي خود را به تيغ و خار سپرده و ديوارهاي صله بسته دره، گواه منصفي است بر اينكه رودي كه ديگر زلال هم نيست، فقط آنقدر ورودي و خروجي دارد كه به درد شستن كاسه‌اي و پيراهني بخورد و آب شرب و شست و شوي ١٥٠ نفر آدم را تامين كند. ١٥٠ نفري كه هويت‌شان هم سرگردان شده با سياست‌هاي بي‌منطقي كه از دهه ٨٠ به اسم «كپرزدايي» اجرا شد اما تنها ثمرش براي اين آدم‌هاي فقرزده، بار سنگين اقساط ماهانه ١٠٠ هزار توماني و ١٥٠ هزار توماني غير قابل پرداخت و سبز شدن سازه‌هاي آجري و سيماني بدقواره ناتمام، كنار كپرهاي فرسوده‌شان بود.
پدیده پیر دختری و پیر پسری جامعه را تهدید می‌کند
رواج فرهنگ تجرد در خانواده‌های ایرانی

پدیده پیر دختری و پیر...

امروزه مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی در کشور از ازدواج نکردن دختران و پسران نشات می‌گیرد. ازدواجی که سنت پیغمبر است اما متاسفانه تجرد به نوعب سبک زندگی مدرن در جامعه شده است.
حمایت های اجتماعی ، ضرورت شرایط بحرانی

حمایت های اجتماعی ، ضرورت شرایط بحرانی

4 بهمن 1395

ارائه اطلاعات درست و بموقع به مردم می‌تواند نگرانی‌های اجتماعی افکار عمومی را کم کند.شاید ارسال اطلاعات نادرست و نگران کننده از طرق مختلف از جمله شبکه‌های اجتماعی فشار‌های وارده بر مردم را بیشتر کرده بود.لذا برای افکار عمومی هم ارائه اطلاعات درست می‌تواند یک فرصت باشد تا استرس‌های کمتری را تجربه کنند.
تهران تاب‌آوری ندارد

تهران تاب‌آوری ندارد

4 بهمن 1395

صبح روز 30 دی ماه 1395، تهران شاهد حادثه‌ای بود که در کنار غم از دست دادن آتش‌نشانان فداکاری که برای امدادرسانی به داخل ساختمان قدیمی پلاسکو رفته بودند و فروشندگانی که سرمایه و زندگی خود را نابود شده می‌دیدند، معضل بزرگتری را برای مردم و مسئولان یادآور شد و آن تعدد ساختمان‌هایی با شرایط مشابه این سازه در تهران و شهرهای بزرگ و کوچک ایران بود. سازه‌هایی که با وجود قدمت بالا، با بی‌توجهی مردم و مسئولان منتظر سرنوشتی مشابه ساختمان پلاسکو هستند. شاید بزرگترین سؤالی که پس از این حادثه، در ذهن بسیاری از مردم و دولتمردان شکل گرفت، این بود که اگر به جای آتش‌سوزی، آن هم تنها در یک ساختمان، زمین لرزه‌ای بزرگ که سال‌هاست در اضطراب رخداد آن به سر می‌بریم چه می‌کردیم؟
حادثه پلاسکو، بیمه و دیگر هیچ

حادثه پلاسکو، بیمه و دیگر هیچ

4 بهمن 1395

حادثه فروریختن مجتمع تجاری پلاسکو می تواند درس عبرتی برای کارگران و افرادی باشند که دنبال هیچ نوع بیمه ای نمی روند و یا خودشان تمایل به بیمه شدن ندارند یا کارفرمایان آنها را بیمه نمی کنند.
حادثه پلاسکو مردم را شوکه کرد

حادثه پلاسکو مردم را شوکه کرد

4 بهمن 1395

از پنجشنبه تاکنون شهروندان ایرانی پیگیر اخبار حادثه پلاسکو هستند. هر لحظه تصایر دلخراش متعدد از روند اقدامات امداد و نجات در فضای مجازی منتشر می‌شود که همین مقوله روحیات و سلامت روان افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.
احیای روانی آتش‌به‌جان‌ها

احیای روانی آتش‌به‌جان‌ها

4 بهمن 1395

با هم شيفتي‌ات مي‌روي اما بدون او برمي‌گردي. خيلي درد دارد، خيلي... مي‌دانيد، ما هم مثل خيلي از آدم‌ها که باهم کار مي‌کنند، مثل يک خانواده مي‌شويم. يک آتش‌سوزي به‌وسعت پلاسکو و فروريختن و آوارشدن ساختمان روي بچه‌هاي آتش‌نشان براي شما شايد به يک صبح تا بعدازظهر بکشد اما براي بچه‌هاي ما ثانيه به ثانيه‌اش سخت و نفس‌گير است؛ انگار که يکي از اعضاي خانواده‌مان را جلوي چشممان از دست داده‌ايم. بعد از حادثه پلاسکو، درددل خيلي از آتش‌نشان‌هاي بازمانده، همين‌هاست که خوانديد. تجديد نيرو بعد از اين حادثه وحشتناک براي خيلي از آنها تبديل به رؤيا شده است. بعد از شيفت‌هاي کاري‌شان وقتي به ايستگاه‌ها برمي‌گردند و جاي خالي دوستانشان را مي‌بينند، دوباره تمام لحظات نفس‌گير ريزش ساختمان و آواربرداري برايشان زنده مي‌شود.
براي معاينه فني كجا برويم؟

براي معاينه فني كجا برويم؟

4 بهمن 1395

هر سال در فصل سرما و با ظهور پدیده وارونگی دما، صاحبان خودروهای شهرهای بزرگی مثل تهران یاد این می‌افتند که براساس قانون موظفند برگه معاینه فنی اتومبیل را دریافت کنند؛ قانونی که انگار تا همین چندسال قبل هیچ الزامی ‌برای اجرای آن وجود نداشت.اما هنوز هم خيلي از رانندگان در اين مراكز ديده نمي‌شوند. آمارها هم تأييد مي‌كنند كه خيلي از صاحبان خودروها براي معاينه شدن به مراكز معاينه فني نمي‌آيند. اما اين مراجعه نكردن فقط به همين آلودگي هوا ختم نمي‌شود، دردسرهاي ديگري هم دارد كه دودش اول از همه به چشم خودمان مي‌رود. خب فكر مي‌كنيد اين توجه نكردن به قانون چه دردسرهايي را براي ما درست مي‌كند؟ اين صفحه را بخوانيد تا متوجه شويد.
برای پلمپ ساختمان‌های ناایمن خلاء قانونی داریم/فقط ۵۰ درصد اعتبار آتش‌نشانی پرداخته شده‌است

برای پلمپ ساختمان‌های ناایمن خلاء قانونی داریم/فقط ۵۰ درصد اعتبار آتش‌نشانی پرداخته شده‌است

4 بهمن 1395

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: شهرداری تنها ۵۰ درصد اعتبار درنظر گرفته برای آتش‌نشانی را به این سازمان تخصیص داده و مابقی را یا به این علت که هنوز این اعتبار به دستش نرسیده و یا اولویت شهرداری موضوع دیگری بوده؛ تخصیص نداده است.
ماسک آتش‌نشانان باید هر 5 ساعت تعویض شود

ماسک آتش‌نشانان باید هر 5 ساعت تعویض شود

4 بهمن 1395

سخنگوی آتش نشانی با اشاره به اینکه ماسک هایی برای آتش‌نشانان حاضر در محل پلاسکو تهیه شده گفت: این ماسک ها باید هر 5 ساعت تعویض شود.
درخواست 533 کارگر پلاسکو برای مقرری بیکاری/ نام‌نویسی از کارگران پلاسکو ادامه دارد

درخواست 533 کارگر پلاسکو برای مقرری بیکاری/ نام‌نویسی از کارگران پلاسکو ادامه دارد

4 بهمن 1395

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران می‌گوید از روز گذشته 533 نفر از کسبه و کارگران ساختمان پلاسکو برای ثبت نام دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار جنوب غرب تهران مراجعه کرده‌اند.
سهم بزرگ «آرای سیاسی» در رقم زدن فاجعه پلاسکو

سهم بزرگ «آرای سیاسی» در رقم زدن فاجعه پلاسکو

4 بهمن 1395

بروز اتفاقاتی نظیر آتش‌سوزی و فروریختن مرکز خرید پلاسکو، در کنار همه زمینه‌ها، علت سیاسی نیز دارد. سیاسی شدن مدیریت شهری و دور شدن شوراهای شهر از تخصص‌گرایی مشکلی است که هیات‌های نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا ابزار چندانی برای جلوگیری از آن ندارند.
۲+۱ مانع ساخت پلاسکوی جدید

۲+۱ مانع ساخت پلاسکوی جدید

4 بهمن 1395

درحالی که کسبه ساختمان ویران شده پلاسکو در ساخت دوباره این ساختمان با رئیس بنیاد مستضعفان هم نظر هستند، اما یک مانع شهری و دو مانع حقوقی تحقق این آرزو را کمرنگ کرده است.
روایت کودکانی که هویت‌شان در یک نام خلاصه می‌شود

روایت کودکانی که هویت‌شان در یک نام خلاصه می‌شود

4 بهمن 1395

سال‌های طولانی است که عده‌ای هویت‌شان خلاصه شده در یک نام؛ نامی که با آن صدا زده می‌شوند و آخر قصه روی سنگ‌‌مزارشان حک می‌شود. افرادی که نفس می‌کشند و در کنار دیگران زندگی می‌کنند اما هیچ‌کجا نامی از آنها ثبت نشده و در عین بودن، وجود ندارند، البته قصه آنها همیشه به تلخی امروز نبوده چون تبصره ماده ١٦قانون ثبت‌احوال ملاک عمل سال‌های پیش از ٦٧بود؛ قانونی که به پدر و مادر این فرزندان اجازه تقاضای شناسنامه می‌داد اما شورای امنیت کشور در ‌سال ٦٧ به‌دلیل مغایرت با مصلحت امنیتی کشور دست‌های زیادی را از دریافت شناسنامه کوتاه کرد تا این‌که ١٨سال بعد تیر خلاص از طرف مجلس زده شد؛ تیر خلاصی که گرفتن شناسنامه برای این کودکان را به بعد از ١٨سالگی موکول کرد، البته با شروطی سخت تا گرفتن شناسنامه به رویا بیشتر شبیه باشد تا حقیقت.
مسوول ايمني ساختمان‌ها را مشخص كنيد

مسوول ايمني ساختمان‌ها را مشخص كنيد

4 بهمن 1395

بعد از برگزاري جلسه فوق‌العاده اضطراري شوراي شهر براي بررسي حادثه پلاسكو در روز شنبه، پلاسكو، ديروز هم اصلي‌ترين موضوع جلسه غيرعلني شورا بود؛ سخناني كه همگي حكايت از همكاري و حمايت داشت. از انتقادهاي مسجدجامعي به عملكرد مديران شهري در مورد بحث ايمني تا نامه شورا به قوه قضاييه براي تعيين تكليف نهادي كه بايد بر ايمني ساختمان‌ها نظارت داشته باشد و وظايف آن.
طنز/شهروندی که به جای سلفی گرفتن، مجبور به کمک کردن شد!

طنز/شهروندی که به جای سلفی گرفتن، مجبور به کمک کردن شد!

4 بهمن 1395

سخنگوی فاجعه پلاسکو، پس از چهل سال که از این رخداد غم‌انگیز می‌گذرد، در جمع خبرنگاران، به شدت تکذیب کرد. نامبرده در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران که پرسید: «ولی جناب سخنگو، ما که هنوز چیزی نپرسیدیم!» گفت: «همین اول کاری تکذیب کردم که برای شروع کنفرانس خبری، حساب کار دست‌تان بیاد!»
بیمه نبودن پلاسکو چقدر کسبه‌اش را متضرر می‌کند؟

بیمه نبودن پلاسکو چقدر کسبه‌اش را متضرر می‌کند؟

4 بهمن 1395

رئیس کل بیمه مرکزی گفته است از مجموع ۶۰۰ واحد صنفی مستقر در ساختمان پلاسکو فقط ۱۶۰ واحد یعنی حدود ۲۵ درصد بیمه اموال داشتند و بر اساس برآوردهای تقریبی می‌توان گفت که کل تعهدات صنعت بیمه درباره آتش‌سوزی این ساختمان حدود ۴۰ میلیارد تومان است. با توجه به این که کل خسارت این حادثه در حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود، بدیهی است که مبلغ خسارت بیمه، گوشه بسیار کوچکی از کل خسارت وارده به افراد را پوشش می‌دهد و با این اوصاف می‌توان گفت که بسیاری از کسبه آن ساختمان پس از این حادثه کل سرمایه خود را از دست داده‌اند.
عکس/کشورهای دیگر چطور از هلیکوپتر در مهار آتش استفاده می‌کنند؟

عکس/کشورهای دیگر چطور از هلیکوپتر در مهار آتش استفاده می‌کنند؟

4 بهمن 1395

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره علت استفاده نکردن از هلیکوپتر در آتش‌سوزی پلاسکو گفته است که آتش‌نشانی تهران هلیکوپتر ندارد و اگر هم داشت امکان استفاده از آن در مهار آتش‌سوزی پلاسکو وجود نداشته است. اما در کشورهای دیگر چطور از هلیکوپتر برای مهار آتش در ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود؟
سخنان تأمل‌برانگیز آتش‌نشان‌ها: تهدید شدیم

سخنان تأمل‌برانگیز آتش‌نشان‌ها: تهدید شدیم

4 بهمن 1395

یکی از آتش‌نشان‌ها می‌گوید: متأسفانه ما جایی برای اعتراض نداریم و حتی پارسال وقتی عده‌ای از همکارانمان برای شکایت به شهرداری رفتند و اعتراض کردند، به‌شدت با آنها برخورد شد و با تهدید و ارعاب هم روبه‌رو شدند.
قانون 11 ساله تسهیل ازدواج جوانان؛ ناکام در اجرا

قانون 11 ساله تسهیل ازدواج جوانان؛ ناکام در اجرا

4 بهمن 1395

با روی کار آمدن مجلس دهم برخی نمایندگان شروع به انتقاد از اجرایی نشدن این قانون کردند. عبدالرضا عزیزی یکی از این نماینده‌ها بود که در دوره نهم نیز در مجلس حضور داشت. او از اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان انتقاد کرد و گفت: مسئولان تنها ادعا دارند که حامی جوانان و تسهیل ازدواج آنان هستند اما در عمل هیچ کار مفیدی نمی‌کنند.
آتش‌نشان‌ها از مصایب کارشان می‌گویند/ما زود می‌میریم

آتش‌نشان‌ها از مصایب کارشان می‌گویند/ما زود می‌میریم

4 بهمن 1395

آتش‌نشان‌ها در گوشی‌هایشان و کامپیوترها از خودشان عکس دارند. عکس‌هایی که سپرده‌اند وقتی اتفاقی برایشان افتاد، استفاده شود. بعد از ٣٠‌سال کار درعملیات‌های پرحریق، قلب و ریه دیگر جواب نمی‌دهند، اغلب آتش‌نشان‌ها یک یا دو‌سال بعد از بازنشستگی فوت می‌کنند. حمید می‌گوید: بیشتر ما زود می‌میریم.
جاده هراز امروز و فردا مسدود است/ممنوعیت تردد در جاده کندوان

جاده هراز امروز و فردا مسدود است/ممنوعیت تردد در جاده کندوان

4 بهمن 1395

جاده هراز به علت اجرای عملیات راهسازی امروز و فردا مسدود است.
کاریکاتور/کشف 3 هزار پلاسکو در تهران!

کاریکاتور/کشف 3 هزار پلاسکو در تهران!

4 بهمن 1395

سه هزار ساختمان در تهران از لحاظ ایمنی، وضعیتی مشابه وضعیت ساختمان پلاسکو دارند.
همه می‌گویند وظیفه خود را انجام داده‌ایم پس علت فاجعه پلاسکو چه بود؟

همه می‌گویند وظیفه خود را انجام داده‌ایم پس علت فاجعه پلاسکو چه بود؟

4 بهمن 1395

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ملاک قرار گرفتن تخصص و تجربه در انتخاب مدیران آتش نشانی، به انتقاد از پذیرش مسئولیت کم‌کاری برخی مسئولان که نتیجه آن فاجعه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بود پرداخت.
حقوق آتش‌نشان‌ها در کشورهای دیگر چقدر است؟

حقوق آتش‌نشان‌ها در کشورهای دیگر چقدر است؟

4 بهمن 1395

در سراسر جهان آتش‌نشان‌ها با به خطر انداختن جانشان ایثارگرانه به کمک مردم می‌شتابند و در بسیاری از مواقع جان خود را فدای دیگران می‌کنند. اما آیا می‌دانید که آتش‌نشان‌ها چقدر حقوق می‌گیرند؟
جای خالی «امنیت شهری» در منشور حقوق شهروندی

جای خالی «امنیت شهری» در منشور حقوق شهروندی

4 بهمن 1395

پلاسکو اگر چه فرو ریخت اما طبق گفته مسئولان شهری نزدیک به صد ساختمان مشابه پلاسکو در پایتخت وجود دارد و باید فکری کرد، چرا که برخورداری از امنیت شهری حق هر شهروند است.
اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری امروز اعلام می شود

اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری امروز اعلام می شود

4 بهمن 1395

مشاور عالی سازمان سنجش کشور گفت: اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی متمرکز و نیمه متمرکز در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال 95 ساعت 20 امروز منتشر می شود.
تعطیلی مدارس 3 استان کشور در پی بارش برف

تعطیلی مدارس 3 استان کشور در پی بارش برف

4 بهمن 1395

در پی بارش برف، مدارس استان ‌های فارس، لرستان و اردبیل امروز در نوبت صبح تعطیل است.
دست کوتاه بازنشستگان از وام بانکی

دست کوتاه بازنشستگان از وام بانکی

3 بهمن 1395

برای بازنشسته‌ای که 30 سال برای کشورش خدمت کرده، پرداخت وامی شرافتمندانه که بتواند با آن بخشی از دغدغه‌های زندگی‌اش را رفع کند، کف خواسته‌های قانونی او است؛ اما این خواسته حداقلی با مقاومت حداکثری مواجه است؛ طوری که حالا وام ویژه بازنشستگان که به زحمت به سه میلیون تومان می‌رسد، حدود یک ماه است پرداخت نشده است.
اگر گزارشی درباره مادران معتاد به ما داده شود، بررسی می‌کنیم

اگر گزارشی درباره مادران معتاد به ما داده شود، بررسی می‌کنیم

3 بهمن 1395

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده درباره موضوع برنامه حمایت از مادران معتاد باردار گفت: این موضوعات در کشور متولی دارد. ماموریت ما این است که اگر در این زمینه به ما گزارشی بدهند و درخواستی از ما شود، وظایف دستگاه‌های متولی را بررسی و از نظر ستادی موضوع را هماهنگ کنیم. قطعا در این زمینه برنامه‌های مشترکی با وزارت بهداشت خواهیم داشت.
افزایش حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی با خشکسالی ١٨ ساله سیستان و بلوچستان

افزایش حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی با خشکسالی ١٨ ساله سیستان و بلوچستان

3 بهمن 1395

خشکسالی ١٨ساله باعث شده تا دو رکن اقتصاد روستایی یعنی دامپروری و کشاورزی تحت‌تأثیر قرار گیرد. این اتفاق بسیاری از فرصت‌ها را تضعیف و بیکاری را مضاعف کرد.
بحران خفته در بافت فرسوده

بحران خفته در بافت فرسوده

3 بهمن 1395

پلاسكو، نمایش تهران بی‌دفاع بود که در مواجه با حوادث و بلايي طبيعي و ناکارآمدی مدیریت شهری در تهران را نشان داد.نمايشي كه شهروندان تهراني را بیش از پیش از مدیریت شهری وحشت‌زده و نا اميد كرد. شهرونداني كه پس از فاجعه پلاسكو مدام اين سوال را از يكديگر مي‌پرسند: اگر در تهران زلزله بيايد چه اتفاقي رخ می دهد؟ هنگامی که مسئولان در مدیریت بحران يكی از میلیون‌ها ساختمان تهران ناتوان مانده‌اند، در زمان زلزله با يك كلانشهر 10 ميليوني چه خواهند کرد؟
0.37988s, 17q