مدارس متوسطه فردا با دو ساعت تاخیر آغاز به کار می‌کنند

28 دي 1394

سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: تمامی مدارس متوسطه (دوره اول و دوم) شهر تهران فردا سه شنبه ۲۹ دیماه با تأخیر دو ساعته آغاز به کار خواهند کرد.
کاهش ۲۰۰۰ میلیاردی بودجه امداد و نجات/ بالگردها پرواز نمی‌کنند

کاهش ۲۰۰۰ میلیاردی بودجه امداد و نجات/ بالگردها پرواز نمی‌کنند

27 دي 1394

بودجه سال ۹۵ جمعیت هلال احمر برای خرید بالگرد امدادی و تجهیز پایگاه های امداد و نجات، به میزان ۲۰۰۰ میلیارد ریال کاهش یافته است. در حالی که هنوز ریالی از بودجه امسال نیز پرداخت نشده است.

موانع قانونی پذیرش کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست

26 دي 1394

داستان خرید و فروش نوزادان را حتما شنیده‌اید. نوزادانی که گاهی با دویست هزار تومان به فروش می‌رسند. یک پای ثابت این تراژدی حتما یک گروه از متکدیان حرفه‌ای که قرار است از این نوزادان برای کار تکدی‌گری استفاده کنند، نیست! برخی از مشتریان این نوزادان، خانواده‌هایی هستند که سال‌ها در انتظار فرزند بوده‌اند. روند منطقی کار این است که این خانواده‌ها به بهزیستی مراجعه کنند، درست است؛ اما گاهی‌ اوقات قوانین دست‌وپای آدم را برای انجام یک کار منطقی می‌بندد. درحالی‌که قانون فرزندخواندگی در ایران پس از یک دوره طولانی تغییر و تحولات، نهایتا تصویب شده و به اجرا درآمده است، حالا مشکلاتی در جریان اجرا پیدا کرده و به همین دلیل مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. نزدیک به دو سال از تصویب قانون جدید فرزندخواندگی می‌گذرد؛ قانونی که همه مسئولان مربوطه درخصوص تسهیل فرآیند فرزندخواندگی رأی به تأیید آن داده بودند؛ اما حالا بعد از دو سال کم‌وکاستی‌های این قانون خود را نشان داده است.
بیمه ازدواج؛ هیاهو برای هیچ

بیمه ازدواج؛ هیاهو برای هیچ

26 دي 1394

سرانجام بعد از مدت‌ها تبلیغ آنچه از سوی مسئولان وزارت ورزش و جوانان «بیمه ازدواج» معرفی می‌شد، جزئیات تازه‌تری هم در رسانه‌ها منتشر شد.

شکاف نابرابری آموزشی و اجتماعی

26 دي 1394

خصوصی‌سازی آموزش در سال‌های گذشته یکی از جستارهای کشدار آموزش‌وپرورش بوده است. ورود پدیده‌ای به نام مدارس غیرانتفاعی در دولت نخست هاشمی آغاز فرآیندی را کلید زد که امروز شاهد پولی کردن آموزش و کلایی شدن یادگیری در کشور را در پی داشته است- گرچه دست‌کم در شهرهای کوچک و متوسط و کلان و حتی روستاها، مدارس دولتی نیز چشم به جیب خانواده دوخته و بی‌تعارف بی‌کمک‌های مالی آنها چرخشان نمی‌چرخد اما زیربناهای اندیشگی سیاستگذاران و نگاه سینه‌چاکانه آنان به اقتصاد آزاد در غرب و البته گرفتاری‌های اقتصادی دولت‌ها و به دنبال آن آموزش‌وپرورش، با گذشت زمان سرعت فرآیند خصوصی‌سازی در آموزش را بیش از گذشته تند کرده و امروز شاهد دورخیز بیشتر مسوولان آموزشی برای گسترش آن هستیم اما با عریان‌تر شدن حرکت به سوی خصوصی‌سازی آموزش، واکنش و حساسیت فرهنگیان به این فرآیند، بیش از گذشته شده و حتی در چند سال گذشته می‌بینیم که مخالفت با آن به یکی از شعارهای کنشگران صنفی و آموزشی تبدیل شده است.
حراج سلامت با تبلیغات ماهواره‌ای/ارسال مرگ به سبک مدرن

حراج سلامت با تبلیغات ماهواره‌ای/ارسال مرگ به سبک مدرن

26 دي 1394

چاق‌ها، خواب‌ قلمی شدن می‌بینند. لاغرها، می‌خواهند آب زیر پوست‌شان برود. کوتاه‌ها، آرزوی بلند شدن دارند؛ سردمزاج‌ها، آرزوی شور جنسی؛ سالخورده‌ها، طالب پوست بی‌چین و چروک و استخوان‌های محکم هستند. جوان‌ها، اگر مرد باشند رویایشان پهلوان پنبه شدن و کله پرموست و اگر زن باشند، همه دنیای‌شان خلاصه می‌شود در دماغ کوچک سر بالا و شکم فرورفته.

بیلبوردهای پایتخت در تصرف "سلامت"

25 دي 1394

چند روز است که پایتخت رنگ و نقش سلامتی به خود گرفته و بیلبوردهای منقش به پیام‌های بهداشتی، تلاش می‌کنند تا بلکه بتوانند ساکنان محلات را متقاعد کنند تا قدر سلامتی‌شان را بیشتر بدانند.

آزادی ۵‌هزار و ٥٠٠ زندانی غیرعمد در ٩ ماه گذشته

24 دي 1394

در ٩ ماهی که از امسال گذشت، ٥‌هزار و ٤٦٨ زندانی غیرعمد از زندان به خانه‌هایشان بازگشتند. این خبر خوشی است که دیروز «اسدالله جولایی»، مدیرعامل ستاد دیه کشور اعلام کرد.

زنگ كه مي‌خورد تپش قلبم به هزار مي‌رسيد

24 دي 1394

سال 92 يك آتش سوزي در كارگاه توليدي ساختمان 117 واقع در خيابان جمهوري تهران رخ داد. بعد از انتشار تصاوير اين رخداد، خيلي از ما دنبال موجي كه برخي رسانه‌ها راه انداختند رفتيم و ماموران آتش نشاني را متهم و مقصر فوت آن دو نفر كرديم. فقط چند روز بعد از اين تهمت زدن‌ها اميد عباسي مامور آتش نشاني كه به دليل دادن ماسك تنفسي خود به يك كودك جان سپرده بود، فوت كرد تا يادمان بياورد، آن‌قدر راحت در مورد همه قضاوت نكنيم. گاهي نتيجه اين قضاوت‌ها و همين حرف‌هاي ساده‌اي كه در قالب جملاتي مانند همه اينها مثل هم هستند! به زبان مي‌آوريم نابودي يك زندگي و يك انسان است. انساني كه هيچ تقصيري در اين بين نداشته است.
ایدز پنهان پشتِ تابوهای اجتماعی

ایدز پنهان پشتِ تابوهای اجتماعی

24 دي 1394

«بشتابیم به سوی پایان همه‌گیری ایدز با تشخیص بموقع، درمان بموقع و حمایت از بیماران» شعار سال 2015 سازمان بهداشت جهانی است. حالا در شرایطی که تعداد مرگ و میرهای ناشی از بیماری ایدز در جهان طی سال گذشته میلادی درقیاس با سال قبل از آن حدود 12درصد کاهش یافته و جهان تلاش می‌کندتا میزان ابتلا به آن را مهار کند و احتمال ابتلا به آن از طریق رفتارهای جنسی پر خطر را به نصف کاهش دهد و درمان مؤثر برای مبارزه با پیشرفت این بیماری را برای حداقل نیمی از افراد آلوده به این ویروس فراهم کند متأسفانه در ایران آمار ابتلا به ایدز نسبت به چند سال گذشته افزایش یافته است.
رشد موالید در کشور 4،5 درصد، اما کوتاه مدت

رشد موالید در کشور 4،5 درصد، اما کوتاه مدت

24 دي 1394

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از سال 1391 شاهد رشد نسبی موالید در کشور بوده ایم، افزود: رشد موالید در سال 1391 به میزان 2،9 درصد، در سال 1392 به میزان 3،5 درصد، در سال 1393 به میزان 4،2 درصد و در 9 ماهه اول سال جاری 4،5 درصد بوده است.

1000 مدرسه آماده برای تکمیل تجهیزات در مقابل مقاوم سازی پیش بینی شده اند

23 دي 1394

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران کشور از انتخاب 1000 مدرسه آماده برای اجرای این طرح تا مرحله تکمیل تجهیزات خبر داد.

اگر هر سال 120 مدرسه را نوسازی کنیم، این روند ده سال طول می کشد

23 دي 1394

مهندس داریوش ورناصری، درباره ظرفیت اعتبارات برای بازسازی مدارس گفت: ما خیلی تلاش کنیم، نهایتا در سال 100 الی 120 مدرسه را بازسازی کنیم که اگر این روند فعلی حفظ شود، حدود ده سال بازسازی مدارس طول می کشد.

مراقب باشید به "دیوار مهربانی" چه آویزان می‌کنید

23 دي 1394

کارشناس مسئول مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه از همه افراد خواست تا پیش از قرار دادن لباس‌های خود بر روی دیوار مهربانی از تمیز بودن و بهداشت آنها مطمئن شوند.

وضعیت قرمز در "هلال احمر"

23 دي 1394

وظیفه خطیری چون نجات جان انسان‌ها در مواقع بحران را بر عهده دارد و در شرایط اضطرار، نوک پیکان همه انتظارات متوجه اوست؛ "هلال احمر" با حدود یک قرن تجربه و حجم وسیعی از مسوولیت‌ها، امروز اما در بن بست منابع بودجه‌ای و تامین اعتبارات گرفتار شده است.

انتقاد از برخورد فیزیکی در متروی تهران

23 دي 1394

تعدادشان بین دو تا چهار هزار نفر متغیر است. رقم دستفروشان متروی تهران در روزهای منتهی به پایان سال دیگر خیلی‌ها را شاکی و حمل و نقل زیرزمینی شهر را دچار چالشی جدید کرده است. چالشی که این روزها با ورود نیروی انتظامی و اجرای طرح ضربتی برای برخورد با این افراد تنها کمی شکل عوض کرده و از بین نرفته است. در این میان بارها طرح‌هایی برای ساماندهی این افراد ارائه شده اما همچنان تعداد زیاد دستفروشان در واگن‌های مترو موجب کلافگی مسافران و شهروندان تهرانی شده است.
استقبال هنرمندان از نصب بیلبوردهای سلامت در شهر

استقبال هنرمندان از نصب بیلبوردهای سلامت در شهر

23 دي 1394

گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی باعث شده است تا هنرمندان نیز با استفاده از این شبکه‌ها ارتباط بی‌واسطه‌ای را با مخاطبانشان برقرار کنند. از همین رو با برجسته شدن هر موضوع مهمی، معمولا واکنش‌های متعدد هنرمندان حوزه‌های مختلف به‌ویژه سینما و موسیقی به آن موضوع خود به سوژه‌ای قابل‌توجه برای رسانه‌ها تبدیل می‌شود. از آلودگی‌ هوا و بارش برف گرفته تا موضع‌گیری در قبال جشنواره‌ها و اتفاق‌های روز. چند ماه پیش سازمان زیباسازی شهرداری تهران در یک اقدام قابل توجه بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر را به نمایش آثار هنری اختصاص داد و این حرکت با موج مثبت قابل‌توجهی روبه‌رو شد.

از سن ازدواج تا نرخ باروری در ایران

23 دي 1394

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه نرخ باروری کنونی در کشور 1.8 است که باید به حد جایگزینی و به میزان 2.1 برسد، گفت: اما باید توجه داشت که در کنار تلاش برای افزایش باروری در جامعه، افزایش سلامت خانواده‌ها نیز باید مد نظر قرار گیرد.
مهدهای کودک به خانه سالمندان تبدیل می شود

مهدهای کودک به خانه سالمندان تبدیل می شود

23 دي 1394

ایران در سه دهه اخیر، تحولات چشمگیر جمعیتی را تجربه کرده که بر ساختار سنی و جنسی جمعیت در آینده تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت، به رغم نرخ رشد موالید در سالهای اول انقلاب، در دهه های هفتاد و هشتاد این نرخ بشدت کم شد، به گونه ای که امروز از میانسالی جمعیت کشور سخن گفته می شود.

رشد نرخ باروری در کشور/فاصله سنی فرزندان

22 دي 1394

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، شاهد رشد نرخ باروری از ۱.۸ به ۱.۹ در کشور هستیم.

فرآیند ناقص جدایی بچه‌های مراکز بهزیستی/نه پول کافی دارند نه مهارت

22 دي 1394

در سال نزدیک به 1000 نفر از بچه‌ها به مدل‌های مختلف ترخیص می‌شوند که همه آن ترخیص محسوب نمی‌شود. اگر بخواهیم تنها بچه‌هایی که واقعاً ترخیص می‌شوند را در نظر بگیریم حدود 500 تا 600 بچه‌ها است چون از این 1000 تا برخی ازدواج می‌کنند برخی به خانواده‌ها (خیرین) واگذار می‌شوند وبرخی زندگی مستقلی را شروع می‌کنند و برخی بستگان خود را پیدا می‌کنند.

خطر پارکینگ‌های زیرزمینی برای تهران

22 دي 1394

امروزه در کلان‌شهر تهران شاهد ساخت پارکینگ‌هایی تا 10 طبقه زیر زمین هستیم که بنا به گفته‌ی عضو انجمن مهندسان مشاور معمار، خطری جدی برای این کلان‌شهر محسوب می‌شود.

انتقاد از عدم تخصیص بودجه 700 میلیارد تومانی امداد ونجات کشور/ هشدار درباره خالی شدن ذخایر امدادی سوله‌ها

21 دي 1394

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس با انتقاد از اختصاص نیافتن بودجه 700 میلیارد تومانی امداد و نجات کشور در سال 94، گفت: در تلاشیم تا سالانه دو درصد از منابع بودجه عمومی کشور را به حوادث غیرمترقبه اختصاص دهیم.

مرگ مصدومان کمتر می‌شود

21 دي 1394

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به افزایش ۹ فروند بالگرد امدادی که تعداد آنها در ایران به ۲۶ بالگرد خواهد رسید از افزایش سرعت انتقال هوایی مصدومان و متعاقباً کاهش مرگ مصدومان خبر داد.

کالبدشکافی مشکلات خدمات اجتماعی برای سالمندان

21 دي 1394

پیر که می‌شوی دنیایی که در آن زندگی می‌کنی هم عوض می‌شود‌. خیلی چیزها که تا دیروز مهم نبود، حالا داشتنش ضرورتی برای زندگی و ادامه حیات است‌. اصلا چیزهایی ساده و بی‌اهمیت که تا دیروز اگر نبود حتی نیازی به آنها هم پیدا نمی‌کردیم در زمان پیری اگر نباشند، نمی‌توان زندگی کرد‌. درست مثل بچه‌ها که اگر مادر وسایل‌شان را در کنار کودک آماده و مهیا نگذاشته باشد، آن وقت نگهداری از کودک میسر نخواهد بود‌. پیر که می‌شوی یک‌بار بیرون از خانه رفتن برای هر قصد و منظوری، به اندازه چند روز کاری و پرکار از آدم انرژی و توان می‌گیرد‌. وای از آن روزی که در اجتماع بنا بر توجه به سالمندان نباشد یا اهمیت نداشته باشد‌. حالا اگر در پارک یا گذرگاه‌های شهرمان هیچ چیزی نباشد که کمک‌حال افراد سالمند شهرمان باشد، آن وقت است که نبود امکانات اجتماعی و خدمات شهری بهینه برجسته‌تر رخ می‌نماید و بی‌شک وجود ضرورت‌های لازم برای افراد سالمند مشخص می‌شود‌.
دستی که می‌فروشد دلی که می‌لرزد

دستی که می‌فروشد دلی که می‌لرزد

21 دي 1394

طرح جمع‌آوری دستفروشان مترو حدود یک ماه پیش آغاز شد، تقریباً همان زمانی که شهرداری تهران به کمک نیروی انتظامی طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر تهران و بویژه محله نام آشنای هرندی را آغاز کرده بود، قرارهم این بود تا چهره دستفروشی از محدوده بازار گرفته تا متروی تهران که در سال‌های اخیر بهترین پاتوق دستفروشی محسوب می‌شدند، به طور کامل پاک شود. برای همین مأموران شهرداری باز هم با کمک نیروی انتظامی با شکل و شمایل یکدست به بازار تهران ریختند تا بساط دستفروشان را که حالا شناسایی شده و هویتشان هم ثبت شده بود از بازار تهران به محل‌های جایگزین مثل خیابان 17 شهریور منتقل کنند. این ماجرا البته به متروی تهران هم کشیده شد، اما مقاومت‌ها در برابر جمع‌آوری بساط دستفروشان مترو، کار جمع‌آوری را با سختی مواجه کرد. تعداد زیادی از دستفروشان مترو که زن بودند در برابر تشر مأموران مقاومت کردند و هرجاکه نمی‌توانستند هم بساطشان را رها کرده و از مترو خارج می‌شدند، برای همین پس از یک‌ماه اگر گذرتان به مترو تهران بیفتد، از دیدن دستفروشان زن و به ندرت مرد در واگن‌های متعدد متروی تهران متعجب نخواهید شد؛ با این تفاوت که حالا شعار جدیدی هم برای رونق بازار خرید به شعارهای گذشته اضافه شده: «به خاطرگیر بازار آتیش زدم به مالم».

۱۰۰۰ مدرسه تهران ایمن‌سازی می‌شوند

21 دي 1394

با اجرای طرح مدرسه آماده با همکاری شهرداری تهران، هلال‌احمر و آموزش و پرورش ۱۰۰۰ مدرسه شهر تهران ایمن‌سازی شده و فرهنگیان و دانش‌آموزان آنها برای مقابله با حوادث آموزش می‌بینند.

روزبه کردونی-مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه

20 دي 1394

داشتن روابط اجتماعی خوب در زندگی و خانواده با دوستان و نزدیکان باعث ایجاد زندگی شادتر و موفق‌تر می‌شود و این مسئله از قدیم‌الایام به طرق مختلف بیان شده است.

فشن‌های بهشت زهرا!

20 دي 1394

تاثر، اشک، فریاد و گاهی جیغ، سمفونی‌ای است که با مرگ یک عزیز اتفاق می‌افتد. اقوام، آشنایان و همسایه‌ها یک به یک سر می‌رسند تا با خانواده داغدار همدردی کرده و خود را برای مراسم خاکسپاری آماده کنند. بعد از تائید مرگ توسط پزشک، جواز دفن از سوی پزشکی قانونی یا مراجع ذیصلاح صادر شده و میت برای انجام مراحل غسل، کفن و خاکسپاری با آمبولانس راهی سردخانه می‌شود.

حس مسئوليت اجتماعي كاهش يافته است

19 دي 1394

يكي از رسالت‌هاي انساني هر فرد كمك به همنوعان است، اما اينكه اين كمك‌ها به چه شكل باشد نيازمند راهكارها و شناخت راه‌هايي براي ارائه مطلوب خدمات در اين زمينه است. با توجه به اينكه امروزه كمك به نيازمندان ديگر از قالب سنتي و شناخت فرد محروم فاصله گرفته و با راه‌اندازي موسسه‌هاي گوناگون به شكل كمك‌هاي اينترنتي و الكترونيكي درآمده است، اما باز هم اين نوع كمك‌ها نيازمند شناخت و ارائه راهكار مناسب است تا به اين ترتيب بتوان دردي از نيازمندان جامعه دوا كرد و به قول معروف اين كمك‌ها به دست نيازمندان واقعي خود برسد. اين در حالي است كه هنوز هم در كشور شناسايي و توجه به نيازمندان هر محله مي‌تواند در پوشش‌دهي مطلوب نيازمندان جامعه ثمربخش باشد. بايد توجه داشت كه از ديرباز دستگيري از نيازمندان جامعه در هر يك از آموزه‌هاي ديني و فرهنگي يكي از اولويت‌هاي جوامع محسوب می‌شده است، اما اينكه اين نوع كمك‌رساني بايد به چه شكلي باشد نيازمند بررسي‌هاي كارشناسي است.
3.34052s, 17q