پرونده قتل سلطان صخره‌ها

17 فروردين 1394

کَل و بزکوهی به‌عنوان یکی از گونه‌های ارزشمند طبیعت زاگرس طی سال‌های اخیر روزگار ناخوشی را در زیستگاه‌های خود تجربه کرده است تا برای استمرار حیات چشم به ارتقای سطح حفاظت داشته باشد. امروز با افزایش روند شکار کل و بزکوهی در کوهستان‌های زاگرس دیگر سفیدکوه و اشترانکوه از «کوه کلا» و «کیالو» گرفته تا «بلومان» و «هرور» خالی از رد سم «اشکار» شده تا اذهان را اینگونه نهیب زند که دیگر سلطان صخره‌های لرستان درحال تبدیل شدن به خاطره‌ای خاک گرفته است.

پیامدهای تلخ دخالت انسان در تغذیه حیوانات

16 فروردين 1394

دخالت در طبیعت غذا دادن به حیوانات مشکلاتی را برای آنها، خود انسان و اجتماع نیز به‌وجود می‌آورد و همین امر باعث نابودی اکوسیستم‌های طبیعی می‌شود.به گفته کیوان هوشمند، فعال محیط‌زیست غذا دادن به حیوانات باعث می‌شود آنها از رفتار طبیعی خودشان خارج شوند چرا که میزان غذای مصرفی حیوانات با زاد و ولد آنان ارتباط مستقیمی دارد.
ماهی قرمز را در رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها رها نکنید

ماهی قرمز را در رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها رها نکنید

12 فروردين 1394

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ماهی قرمز گونه غیر بومی است،گفت: مردم بعد از پایان عید نوروز این ماهی ها را در رودخانه ها و دریاچه های پشت سدها رها نکنند زیرا به گونه های مهاجم تبدیل می شوند.

کشف یک باغ پرندگان شخصی در شاندیز مشهد

26 اسفند 1393

به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ایجاد یک باغ پرندگان شخصی و مخفیانه در شهرستان طرقبه شاندیز و قاچاق انواع پرندگان وحشی از این طریق، نیروهای یگان محیط زیست پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی وارد محل مربوطه شدند.

صدای انفجار سبب سکته پرندگان می شود

25 اسفند 1393

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و پرنده شناس گفت:صدای انفجار ترقه و نارنجک در مراسم چهارشنبه سوری سبب سکته و مرگ پرندگان می شود.

جای ماهی قرمز، سفره هفت سین نیست

23 اسفند 1393

خریدن ماهی قرمز و گذاشتن آن بر سر سفره هفت‌سین، به هیچ‌وجه سنت دیرینه‌ای در ایران نیست. این مسأله را طی هفت سال گذشته از طریق یادداشت‌ها، مقاله‌ها و مصاحبه‌هایم در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها به تفصیل شرح داده‌ام، بنابراین در اینجا دوباره وارد این بحث نمی‌شوم و به جای آن، به دلایل اصرار بیشتر مردم ایران به خرید ماهی قرمز، گذاشتن آن بر سفره هفت‌سین و نهایتاً پایان دادن به زندگی این موجود زیبا می‌پردازم.
مرگ تدریجی آبزیان خلیج فارس

مرگ تدریجی آبزیان خلیج فارس

20 اسفند 1393

اسکله‌های تجاری و صیادی چابهار یکی از عوامل تهدید کننده محیط زیست این منطقه است.

مشاهده دو توله کاراکال در شهرستان بویراحمد

11 اسفند 1393

کاراکال یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران بوده و از گونه های کمیاب و در معرض انقراض کشور به شمار می رود که کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

عاملین شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی دستگیر شدند

10 اسفند 1393

نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان حین گشت و کنترل در منطقه متوجه یک خودروی پراید شدند که در حاشیه جاده ای که از میان منطقه میگذرد پارک شده و بدون سرنشین رها شده است.

ابهام در بازدارندگی جرائم زیست‌محیطی

9 اسفند 1393

به نظر می‌رسد که عوامل بازدارنده می‌تواند در کاهش نرخ ضرر و زیان آسیب به حیات‌وحش موثر باشد و عامل تنبیهی برای تخلف‌کنندگان محسوب شود اما به علت تنوع متخلفان که از متمولان تا افراد حاشیه‌نشین و ضعیف را شامل می‌شود کاربرد ندارد و برای افراد مرفه عامل بازدارنده نیست.

بازداشت شکارچیان شرور در خوی

27 بهمن 1393

روز جمعه ۹۳/۱۱/۲۴ به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود گروهی از شکارچیان شرور و سابقه دار به منطقه حفاظت شده مراکان، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خوی در چندین گروه به جستجو و گشت زنی در منطقه پرداختند.

جریمه کشتن خرس در ایران چقدر است؟

14 بهمن 1393

پنج تن از روستاییان شهرستان گرمی مغان در شمال استان اردبیل به جرم قتل یک قلاده خرس قهوه ای هر کدام به پرداخت 15 میلیون ریال معادل 1.5 میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند.

خطرانقراض گونه های جانوری را جدی بدانیم

13 بهمن 1393

تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد. گونه ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و دارو را فراهم می آورند، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان وکشورها نقش داشته باشند.

شیوع کرونا در بین شترهای استان سیستان و بلوچستان

8 بهمن 1393

درپی شیوع بیماری کرونا در بین شترهای استان سیستان و بلوچستان، سازمان دامپزشکی کشور شترهای این استان را ممنوع‌الخروج کرده و قرار شده شترهای ایرانی پلاک‌گذاری شوند.
باندهای بین‌المللی تجارت پرندگان

باندهای بین‌المللی تجارت پرندگان

8 بهمن 1393

برخی با میزبانی از افراد بیگانه که از کشورهای دیگر برای این کار به ایران می‌آیند با همکاری با آنها این قضیه را دامن می‌زنند . دلیل آن هم این است که این افراد مهارت‌هایی را در زمینه زنده گیری شکار دارند که می توانند به آنها برای شکار گونه‌هایی که لازم است آنها زنده شکار شوند کمک کنند. ب

عکس/قوهای مهاجر در تالاب فریدونکنار

5 بهمن 1393

قوهای مهاجر از سیبری برای گذارن زمستان به تالاب فریدونکنار مهاجرت کرده اند.

عکس/با حیوانات مهربان باشیم

4 بهمن 1393

سلامت نیوز:مرکز نگه داری از سگ های آسیب دیده - قزوین

برخورد ضربتی محیط زیست با شکارچیان هوبره

4 بهمن 1393

مدیرکل محیط زیست کرمان جزئیات دستگیری شکارچیان غیرمجاز اماراتی را در شهرستان ارزویه کرمان اعلام کرد.

چوب حراج به پرندگان مهاجر

27 دي 1393

آمارهای فعالان و کارشناسان محیط زیست نشان می‌دهد که در دو ماه گذشته دست‌کم 10 هزار «غاز خاکستری» به فروش رفته است.

همزیستی تهرانی‌ها با یک‌میلیون و ۸۰۰‌هزار موش

21 دي 1393

از ۵‌میلیون تا ۳۰‌میلیون آماری است که درباره موش‌های تهران بر سر زبان‌هاست، اما مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهر تهران می‌گوید: با «روش‌های علمی» تعداد موش‌های تهران را محاسبه کرده‌اند و در پایتخت نباید بیشتر از یک‌میلیون و ۸۰۰‌هزار موش وجود داشته باشد.

سفره‌ای برای قو‌ها ی مهاجر در قتلگاه پرندگان

21 دي 1393

«بیست و یکم دی‌ماه روز جمع‌آوری گندم و ذرت برای مهمان‌های خارجی است که فاصله زیادی تا سرخرود فریدون کنار خواهند پیمود.» این فراخوانی است که استانداری مازندران به همه شوراهای شهر و روستا اعلام کرده تا با جمع‌آوری غذا به استقبال قوهای مهاجر بروند.

فک‌های خزری سم می‌خورند!

21 دي 1393

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست مازندران گفت: نمونه‌هایی از تلف شدن فک‌های خزری به دلیل فعالیت‌های صیادی دیده شده است.

تجارت میلیاردی با حیات وحش ایران

17 دي 1393

مأموران حفاظت محیط زیست موفق به کشف یک محموله با 140 شاهین و 240 هوبره در چابهار شدند که قاچاقچیان قصد داشتند آنها را از طریق پاکستان به کشورهای عربی صادر کنند. پرنده‌ای که در ایران چند میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود وقتی به خارج از ایران می‌رود به قیمت بالا فروخته می‌شود.
سگ كشي در رشت به بهانه «هاري» و «مزاحمت»

سگ كشي در رشت به بهانه «هاري» و «مزاحمت»

15 دي 1393

روز گذشته شهرداري رشت در طرح كشتار شبانه «سگ هاي ولگرد» در خيابان اصلي اين شهر اقدام به سگ كشي كرده است.
سلاخی حیوانات تمامی ندارد

سلاخی حیوانات تمامی ندارد

10 دي 1393

صدها فیلم و عکس از شکنجه حیوانات که هر کدامشان برای ریختن آب پاکی روی اخلاق و فرهنگ یک جامعه کافی است.

پلنگ‌ کُشی با تبر در بندرگز!

6 دي 1393

مسئول اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در ادامه گفت: در آذرماه امسال 31 مورد تلفات وحوش در جاده پارک ملی گلستان اتفاق افتاد.

آنفلوآنزا آمد، شکار و زنده‌گیری پرندگان مهاجر ممنوع

20 آذر 1393

آنفلوآنزا، شکار و زنده‌گیری پرندگان مهاجر را ممنوع کرد. موج ورود پرندگان مهاجر به کشور با گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی دام در ‌سال‌جاری، مبنی بر مشاهده سروتیپ‌های مختلفی از آنفلوآنزا در سرتاسر جهان همراه شد.
شکار سالانه یک میلیون پرنده در فریدون‌کنار

شکار سالانه یک میلیون پرنده در فریدون‌کنار

19 آذر 1393

درحالی که حدود دوماه از دستور اکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر آبزی می‌گذرد، پرندگان نگون‌بختی که به قصد زمستان گذرانی به شمال ایران سفر می‌کنند، بعید است از دست صیادان جان سالم به در ببرند.
صدور پروانه شکار در سال 93 ممنوع شد

صدور پروانه شکار در سال 93 ممنوع شد

17 آذر 1393

مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: صدور پروانه شکار برای جمعیت های حیات وحش کشور درسال جاری ممنوع است.

زندان و شلاق برای زنده سوزاندن یک روباه

10 آذر 1393

سلامت نیوز:افرادی که در عربستان سعودی، یک روباره را زنده زنده سوزانده با حکم زندان و شلاق روبه رو شدند.به گزارش عصرایران به نقل از مطبوعات سعودی، دادگاه منطقه عسیر عربستان سعودی برای افرادی که یک روباه را زنده زنده سوزانده بودند 70 روز زندان و 118 ضربه شلاق تعزیری صادر کرد.این...
9.9303s, 17q