دو خطر مهمتر از خشکسالی؛ بی خبری جامعه و سوء استفاده سیاسی از بحران آب

دو خطر مهمتر از خشکسالی؛ بی خبری جامعه و سوء استفاده سیاسی از بحران آب

29 شهريور 1393

هنوز جامعه ایران خطر خشکسالی را به خوبی درک نکرده است و بسیاری از مردم یا از آن خبر ندارند یا اگر دارند درک درستی از خشکسالی و پیامدهای آن ندارند و از طرف دیگر عده ای هم به دنبال استفاده سیاسی از فضای خشکسالی هستند.
بحران‏ آب به پایتخت رسید/در مصرف آب صرفه جویی کنید

بحران‏ آب به پایتخت رسید/در مصرف آب صرفه جویی کنید

27 شهريور 1393

هیأت وزیران با توجه به وضعیت منابع آب کشور و کاهش بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته و سال‌های قبل و کمبود شدید ذخایر آبی، از عموم مردم ایران و بویژه مردم شهر تهران خواست به طور جدی در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

مشاور وزیر نیرو:نمک دریاچه ارومیه باید برداشت شود

26 شهريور 1393

مشاور وزیر نیرو در امور مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست ( HSE) گفت: نمک دریاچه ارومیه باید برداشت شود زیرا در غیر اینصورت هر چه آب وارد دریاچه شود به فوق اشباع خواهد رسید و نتیجه ای نخواهد داشت.

میزان جریمه نقدی آلوده کردن دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی با مواد نفتی تعیین شد

26 شهريور 1393

هیات دولت میزان جریمه های نقدی موضوع مواد قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی تعیین کرد.
۱۳ استان در شرف ممنوع شدن فعالیت های کشاورزی به دلیل بحران آب

۱۳ استان در شرف ممنوع شدن فعالیت های کشاورزی به دلیل بحران آب

26 شهريور 1393

بحران آب باعث ممنوعیت کشاورزی در استان کرمان شد. اما این تازه اول سریال بحران آب در قسمت جدید آن است، چرا که یک عضو کمیسیون انرژی مجلس خبر می دهد که 12 یا 13 استان دیگر هم در صف ممنوع کردن فعالیت های کشاورزی به دلیل بحران آب هستند. بحرانی که احتمالا در آینده بسیار نزدیک باعث شود تا کشاورزی در استان اصفهان و برخی از استان های مرکزی کشور هم ممنوع شود.

ضعف دیپلماسی برای گرفتن حقابه تالاب هامون از افغانستان

26 شهريور 1393

معاون سازمان جنگلها با بیان اینکه دیپلماسی کشور ما برای گرفتن حقابه تالاب هامون ضعیف است گفت: تا زمانی که یک منبع آب دائمی برای این تالاب تضمین نشود نمی توان برای مهار ریزگردهای بستر آن برنامه ریزی کرد.

چاره کم‌آبی، مهاجرت نیست

23 شهريور 1393

در کشور ما 90 درصد منابع در بخش کشاورزی، 6 درصد صرف شرب و 4 درصد در بخش صنعت استفاده می‌شود. اختصاص 90 درصد به بخش کشاورزی به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

تعییر در شیوه آبیاری کشاورزی، راه‌حل بحران کم آبی است

22 شهريور 1393

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی تغییر روش‌های آبیاری بخش کشاورزی را راهکار حل مشکل کم آبی و نجات منابع طبیعی کشور مانند دریاچه ارومیه عنوان کرد.
میلیاردها لیتر فاضلاب به دریاچه خزر می ریزد

میلیاردها لیتر فاضلاب به دریاچه خزر می ریزد

22 شهريور 1393

در روزهای اخیر رسانه‌ها از آلودگی رودخانه‌های خزر، حال بیمار هراز، مشکل دیرپای دفن و امحای زباله در شهرهای مازندران و گیلان گزارش دادند روز پنجشنبه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست راهی استان مازندران شد تا موضوع آلودگی رودخانه‌های مازندران و بحران زباله را در کنار مسئولان استانی بررسی کند

بحران آب چگونه تعادل جمعیت را به هم می‌زند

18 شهريور 1393

برای بسیاری از ما پذیرش اینکه کمبود آب عاملی برای مهاجرت است خنده‌دار است اما وقتی در دهه گذشته در دشت آفریقا خشکسالی شدت گرفت و آبی برای کشت و کار نبود حیوانات خانگی مردند، مزارع خشک شد و گرسنگان راهی شهر‌ها شدند و شهرها زیر فشار مهاجرت تعادل خود را از دست دادند و اشتغال و امکانات جای خود را به بی‌نظمی اجتماعی داد.

تالاب «شیرین سو» قربانی کشت خیار و سیب زمینی

17 شهريور 1393

مقام‌های استانی و شهرستانی از تالاب شیرین‌سو به‌عنوان یک ظرفیت گردشگری نام می‌برند، اماهیچ اقدامی برای جلوگیری خشک شدن تالاب، نابودی و مهاجرت پرندگان انجام نداده‌اند و آنچه امروز دیده می‌شود زباله‌هایی است که در اطراف تالاب وجود دارد این زباله‌ها هم پوشش گیاهی و جانوری را تهدید می‌کند و هم فضا و منظر تالاب را تخریب کرده است.

وزارت بهداشت به آلودگی‌ شناگاه‌های ساحلی رسیدگی کند

14 شهريور 1393

به نظر می‌رسد اصلی ترین متولی رسیدگی به این امر وزارت بهداشت باشد و در کنار آن دیگر ارگان‌ها مانند سازمان محیط زیست که وظیفه نظارتی دارد نیز مسولیت‌هایی دارند.
ارس هم رو به خشکی گذاشت

ارس هم رو به خشکی گذاشت

13 شهريور 1393

رود مرزی دیگر رمقی ندارد. پای خشکسالی به رودخانه‌ای که هیچ‌کس فکر نمی‌کرد روزی خشک شود هم باز شد. سطح آب ارس آن‌قدر پایین رفته که می‌گویند رو به خشکی است، حتی ذخیره سد آن هم به حجم مرده خود رسیده است.
در 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد

در 20 سال آینده ایران خود به خود نابود خواهد شد

12 شهريور 1393

اگر همین منوال ادامه یابد و مسئولان کاری نکنند ایران تبدیل به یک کشور خشک و سوزان آفریقایی خواهد شد و مردمش از گرسنگی دست به مهاجرت‌های عظیم خواهند زد. ما مشابه این نظر را در گفتار آقای عیسی کلانتری، رئیس کمیته احیای دریاچه ارومیه می‌بینیم که گفته بودند در ٢٠‌سال آینده، نیازی به حمله آمریکا و اسراییل نخواهد بود و ایران با این سیاست مصرف منابع زیرزمینی آب و تغییر اقلیم خود به خود نابود خواهد شد. پس اگر دیر بجنبیم آینده بسیار غم‌انگیزی خواهیم داشت.
سد سازي هاي كنوني يك جنايت زيست محيطي است

سد سازي هاي كنوني يك جنايت زيست محيطي است

9 شهريور 1393

آب، مساله يي كه كارشناسان و پيشگويان اقرار كرده اند، جنگ بعدي كشورها بر سر آن است، اين روزها بيش از هر زمان ديگري، در كشور، مردم را با بحران مواجه كرده است، بحراني كه پايتخت نشينان را مجبور به صرفه جويي مي كند و اگر تن به اين صرفه جويي ندهند، از اواسط پاييز به بعد، آبي در كار نخواهد بود.
عکس/تجمع حامیان محیط زیست برای سی و سه پل اصفهان

عکس/تجمع حامیان محیط زیست برای سی و سه پل اصفهان

8 شهريور 1393

معضلات محیط‌زیستی و بحران کم‌آبی، رفته‌رفته اثرات خود را به شکل معارضات اجتماعی نشان می‌دهد. در جدیدترین رویداد مرتبط با این مسایل، پنجشنبه گروهی از اهالی اصفهان در اعتراض به خشک‌شدن زاینده‌رود در حاشیه سی‌وسه‌پل تجمع کردند.
احیای دریاچه ارومیه در گیرودار بوروکراسی

احیای دریاچه ارومیه در گیرودار بوروکراسی

7 شهريور 1393

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هنوز با گذشته ماه‌ها از تصویب اعتبار مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه، ریالی از این بودجه پرداخت نشده است.
بحران آب؛ ابعاد، ریشه‌ها و راه‌حل‌ها

بحران آب؛ ابعاد، ریشه‌ها و راه‌حل‌ها

4 شهريور 1393

یک پژوهشگر مدیریت منابع آب: هم‌اکنون فاجعه خشک‌شدن دریاچه ارومیه در کانون توجه مسوولان، مدیران و مردم قرار گرفته است.حقیقت این است که دریاچه ارومیه مهر‌تاییدی بر عدم‌کارآیی نظام مدیریت آب در ایران است. متاسفانه نشانه‌هایی از آسیب‌های محیط‌زیستی بی‌شماری وجود دارند که یا در مقیاس‌های کوچک‌تر در حال نمایان‌شدن هستند یا در آینده‌ بروز می‌کنند. توجه‌ بیش از اندازه به مشکلاتی که امروز ملموس و مجسم هستند نباید باعث شود که دولتمردان از پیشگیری و درمان مشکلاتی مانند آب‌های زیرزمینی غافل شوند. چه‌بسا این مشکلات ابعادی بس فاجعه‌آمیزتر از دریاچه ارومیه خواهند داشت.
اینفوگرافی/لطمات جبران ناپذیر خشکی تالاب گاوخونی:از شیوع بیماری های مهلک تا ریزگردهای سمی

اینفوگرافی/لطمات جبران ناپذیر خشکی تالاب گاوخونی:از شیوع بیماری های مهلک تا ریزگردهای سمی

3 شهريور 1393

گاوخونی گودالی است به وسعت دو برابر شهر اصفهان و عمق تنها 1 متر. این گودال آبی برای هزاران سال نقش مهمی در تعادل آب و هوایی و سلامت بوم زیست منطقه بیابانی و گرم خشک ایران مرکزی داشته و نبودش زندگی در این منطقه را رفته رفته از حالت ممکن به غیر ممکن بدل خواهد کرد.

وضعیت فعلی دریاچه ارومیه در برنامه‌های دولت

2 شهريور 1393

نماینده مردم ارومیه در مجلس درباره وضعیت کنونی دریاچه ارومیه پس از آغاز اقدامات دولت برای احیای این دریاچه گفت: در حال حاضر دریاچه در بدترین وضعیت خود قرار دارد.

دلایل بحران آب در جنوب پایتخت

29 مرداد 1393

یک عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه سوء مدیریت باعث بحران آب در جنوب تهران است نه بی آبی، گفت: جنوب تهران دو مشکل دارد یکی بی آبی ودیگری سوء مدیریت. بی توجهی برخی از مسئولان به ویژه سازمان آب تهران باعث شده تا یک جرعه آب گورا از گلوی مردم محله‌های جنوب شهر پایین نرود. محله‌هایی مانند محله خلیج فارس شمالی در منطقه 18 و همچنین بخشی از محله اسماعیل آباد منطقه 19 (علی آباد) از نعمت داشتن آب شرب پیوسته محروم هستند.

نگين زيباي هرمزگان خشکيد!

29 مرداد 1393

اکنون در حالي روزهاي پاياني ماه امرداد را پشت سر مي گذاريم که غم انگيزترين روزهاي يکي از طولاني ترين و بزرگ ترين رود هاي شور هرمزگان نيز فرار رسيده، هر چند که خشکسالي سالهاي اخير در هرمزگان را نمي توان تنها دليل وقوع اين تراژدي تلخ دانست اما يقينا سوء تدبير مسئولان بخش مديريت منابع آب نيز در شکل گيري اين معضل بي تاثير نيست.

سد لار تهران خشک شد!؟

28 مرداد 1393

درصورت تداوم روند نزولی حجم آب موجود در سدهای تهران و عدم بارش های مناسب در هفته های آینده، پیش بینی می شود تامین آب در کلانشهر تهران از وضعیت زرد کنونی به وضعیت قرمز در پاییز آینده تبدیل شود.
بحران آب، جدی تر و نزدیک تر از همیشه

بحران آب، جدی تر و نزدیک تر از همیشه

26 مرداد 1393

براساس آخرین آمارها، ایران وارد وضعیت تنش آبی (سرانه آب کمتر از 1700 متر مکعب در سال) شده و بیلان منفی سفره‌های آب زیرزمینی به 11 میلیارد مترمکعب رسیده است. 517 شهر به لحاظ تامین و مصرف آب وضعیت سر به سر دارند و 12 شهر در مرز تنش هستند.
هشدار؛ سدهای تهران فقط ۴۰ روز دیگر آب دارند

هشدار؛ سدهای تهران فقط ۴۰ روز دیگر آب دارند

23 مرداد 1393

مدیرعامل آبفای تهران گفت: ذخیره آبی سد لار و لتیان به پاییز نمی رسد و تا پایان تابستان آب این سدها کنترل شده است. این دو سد بزرگترین اصلی ترین تامین کننده های آب تهران هستند.
به ورشکستگی آبی می‌رسیم؟

به ورشکستگی آبی می‌رسیم؟

22 مرداد 1393

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: متأسفانه در حالی که در بخش کشاورزی استان بیش از 90 درصد آب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد راندمان آن 35 درصد است، به طوری که هم اکنون کاهش راندمان آب و افزایش سطح زیر کشت را داریم.
95 درصد پروژه‌های سدسازی مجوز زیست‌محیطی ندارند

95 درصد پروژه‌های سدسازی مجوز زیست‌محیطی ندارند

21 مرداد 1393

پروژه‌های سدسازی که اغلب با هدف تامین نیروی برق، تامین آب شرب و آب مورد نیاز اراضی کشور و مهار سیل در کشور اجرا می‌شوند، به‌دلیل نادیده‌گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی و فقدان پشتوانه مطالعاتی لازم با انتقادات بسیاری از سوی کارشناسان محیط‌ زیست روبه‌رو بوده‌اند چرا که در تمامی این سال‌ها ساخت 641 سد نه‌تنها کمکی به تامین منابع آبی در کشور نکرده است بلکه به خشک‌شدن برخی از تالاب‌ها و دریاچه‌ها ازجمله دریاچه ارومیه و بختگان منجر شده است.
عمق مرداب انزلی به کمتر از ٢متر رسید

عمق مرداب انزلی به کمتر از ٢متر رسید

20 مرداد 1393

در سه‌دهه عمق تالاب انزلی از ١١متر به کمتر از ٢متر رسیده و تالاب را در آستانه رقم زدن فاجعه زیست‌محیطی دیگری قرار داده است.

استعفای اعضای شورای اسلامی اصفهان با بی‌توجهی به وضع زاینده رود

19 مرداد 1393

اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان بخاطر بی توجهی به زاینده رود استعفا خواهند داد.

هنوز در بر پاشنه بی تدبیری می‌چرخد /حتی یک لیتر آب پشت سد، به دریاچه ارومیه نرسیده

18 مرداد 1393

یک کارشناس محیط زیست تاکید دارد با روند در پیش گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه، این مهم تا 10 سال دیگر هم امکانپذیر نخواهد بود.
1.06878s, 18q