عدم استفاده از ماموگرافي عامل 15 تا 25 درصد مرگ‌هاي ناشي از سرطان سينه است

۱۳۸۶/۱۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10000
عدم استفاده از ماموگرافي عامل 15 تا 25 درصد مرگ‌هاي ناشي از سرطان سينه است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، براي تشخيص و كشف توده سرطاني در مراحل اوليه، اجراي الگو‌هاي غربالگري شامل خودآزمايي ماهانه پستان، معاينه سالانه توسط پزشك و ماموگرافي پس از 40 سالگي لازم است.

سرطان سينه يكي از شايع‌ترين و درمان پذيرترين سرطان‌ها است كه اغلب 99 درصد مبتلايان به آن درمان مي‌شوند. امروزه درمان‌هاي‌ متعددي در جهان وجود دارد كه ميزان خطر مرگ و مير را در مبتلايان به نحو چشمگيري كاهش مي‌دهد.

متأسفانه در كشور ما به دليل عدم آگاهي افراد تنها 30 درصد از سرطان‌هاي سينه در مراحل اوليه تشخيص داده مي‌شوند و بديهي است كه تشخيص اين بيماري در مراحل پيشرفته سير درمان را كند و در برخي موارد غيرممكن مي‌سازد.

غربالگري يكي از روش‌هاي پذيرفته شده براي تشخيص زودرس سرطان سينه است كه براي تشخيص و كشف توده سرطاني در مراحل اوليه به كار مي‌رود. خودآزمايي بين روز‌هاي پنجم تا ششم عادت ماهانه و مراجعه به پزشك در صورت مشاهده هر گونه علائم مشكوك و تغيير خاص، يکي از راه‌هاي مهم غربالگري است. از آن جا كه ممكن است بيمار خود موفق به كشف توده‌هاي كوچك نشود مراجعه سالانه به پزشك متخصص نيز توصيه مي‌شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد: 15 تا 25 درصد مرگ‌هاي ناشي از سرطان سينه به دليل عدم استفاده از ماموگرافي است. در حال حاضر ماموگرافي بهترين روش براي تشخيص سرطان است و در سال‌هاي اخير استفاده از روش‌هاي غربالگري و ماموگرافي موفقيت بزرگي را در تشخيص به موقع و درمان كامل اين بيماري داشته است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.34733s, 18q