موفقيت محققان ايراني درايجاد بانك «فيبروبلاست آلوژنيك انساني» و پيوند آن به بيماران سوختگي

۱۳۸۶/۱۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10004
موفقيت محققان ايراني درايجاد بانك «فيبروبلاست آلوژنيك انساني» و پيوند آن به بيماران سوختگي

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر زالي، رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، روز سه‌شنبه با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: پروژه كشت پوست به منظور كمك به بيماران دچار سوختگي توسط پژوهشگران مركز تحقيقات پوست دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و با همكاري جراحان پلاستيك بيمارستان 15 خرداد و مساعدت دفتر همكاري‌هاي فن‌آوري رياست جمهوري به انجام رسيد.

وي گفت: هدف اصلي از اين كار كمك به بيماراني است كه دچار سوختگي‌هاي وسيع و عمقي هستند. اين بيماران در مراحل اوليه در اثر عفونت و يا از دست دادن آب و الكتروليتها با خطر جدي مرگ مواجه هستند كه با استفاده از فيبربوبلاستهاي كشت داده شده آلوژنيك مي توان از اين عوارض مثل نفوذ ميكروب از محيط بيرون زخم و از دست دادن آب و الكتروليت جلوگيري كرده و چنين بيماراني را از مرگ نجات داد.

وي تصريح كرد: از اين سلولها مي توان در در درمان زخم‌هاي مزمن سياهرگي ساق پا و ديابتيك نيز استفاده كرد.

دكتر زالي خاطرنشان كرد: براي تهيه فيبرو بلاست از نمونه پوست ختنه گاه نوزاد استفاده شد و بعد از پاساژهاي متعدد فيبربلاستها بعد از بين بردن آنتي ژنيسيته و سپس كنترل سلولها از نظر آلودگيهاي ميكروبي و اختلالات ژنتيكي، فيبروبلاستهاي آلوژنيك روي زخم پيوند شد. اين روش در مقايسه با روشهاي ديگر ساده‌تر و موثرتر و كم هزينه تر مي باشد .اين روش فيبروبلاستهاي كشت داده شده باعث تحريك اپيرميز شدن زخم شده و تشكيل بافت همبندي شبيه درم را به تسريع مي كند.

وي گفت: در زمينه كارآزمايي باليني نيز فيبروبلاست‌هاي پاساژ آخر بعد از انتقال روي ورقه پليمري در شرايط استريل روي زخم بيمار قرار داده شده است كه نتيجه اين كارآزمايي بعد از گذشت 5 روز كه پانسمان برداشته شد اين بود كه نئودرميست تشكيل شده بود و انقباض زخم نيز تسريع شده بود. در روز هفتم درميست كاملا با پوست سالم همسطح شده و رد پيوند در مورد فيبروبلاستهاي آلوژنيك مشاهده نشد و بيمار پس از گذشت دو ماه و نيم كاملا سالم است.

دكتر زالي درباره انواع جانشينهاي پوست تصريح كرد: جانشينهاي پوست موقت به طور موقت يك محيط مرطوب را براي زخم ايجاد مي كنند و به عنوان سطحي در برابر ميكروبها عمل مي كنند. جانشينهاي پوست دائم نيز اجزاي درمال و اپي درمال را براي ترميم يك زخم فراهم مي آورد.

به گزارش ايسنا، وي در مورد روشهاي متداول درمان زخم سوختگي در ايران نيز خاطرنشان كرد: بسته به نوع سوختي، شدت و عوامل ايجاد آن، درمان متفاوت است ولي به طور كلي در درمان زخم از دبريمان ساده تا جراحيهاي پيچيده استفاده مي شود ولي در حال حاضر از هيچ نوع پوست مصنوعي يا طبيعي استفاده نمي شود.

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي تصريح كرد: از خصوصيات ايده آل جانشين‌هاي پوست، چسبندگي سريع به سطح زخم، عدم دسترسي باكتريهاي محيط به زخم، ممانعت از تبخير آب از سطح زخم، ترميم، ايجاد بافت‌هاي جديد و مهاجرت سلولي، مقاومت در برابر كشيدگي، جلوگيري از تكثير سلول ميكروبي سطح زخم، قيمت ارزان، عدم آنتژني سيتي، سازگاري بافتي، عدم سميت سيستميك و موضعي مي باشد كه آلوئواسكين تمام اين ويژگي‌ها را دارا مي باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56653s, 18q