میکروب هم میتواند دوست شما باشد

۱۳۸۶/۱۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10019
میکروب هم میتواند دوست شما باشد
به گزارش خبرنگار سلامت نیوز،میکروب های زنده ای که در ماست یافت می شوند، باکتری مناسب برای عمل گوارش را تقویت می کنند و باعث می شود که شما غذاهای خود را بهتر هضم کرده و مواد مغذی را جذب کنید. به علاوه، این ارگانیسم ها در ساخت سیستم دفاعی قوی نیز بسیار کمک کننده هستند، و همچنین پتانسیل کاهش کلسترول را نیز دارا می باشند. درحال حاضر تحقیقات بسیاری بر تاثیر این ارگانیسم ها بر بیماری های معده و روده و همچنین سرطان انجام می گیرد.
يافته هاي علمي نشان داده که ماست داراي ارزش تغذيه اي بالايي است.طوریکه به علت تاثير آنزيم باکتري هاي ماست بر روي پروتئين هاي شير، قابليت هضم پروتئين هاي ماست بيشتر و آسان تر است.
هر چند که در طي حرارت دادن، پاره اي از ويتامين هاي موجود در شير کاهش مي يابد، اما به وسیله باکتری های ماست ، بعضي از اين ترکيبات به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد تا جائی که پروفسور مچينكوف معتقد بود كه درآينده نقش درماني باكتري هاي لاكتيك ( باكتري هاي موجود درماست ) كشف خواهد شد وارزش اين امر كم تر از اكتشاف پني سيلين در درمان عفونت نيست .
همچنین محققان زيادي ادعا كرده اند كه رابطه اي مستقيمي بين مصرف ماست وافزايش طول عمر وجود دارد . ازآن جمله طول عمر قبايل ساكن دربلغارستان را به مصرف زياد ماست مرتبط دانسته اند .
این باکتری ها قادرند بخشي ازتركيبات مضري را كه به وسيله ي ديگر باكتري های دستگاه گوارش توليد مي شوند ، خنثي نمايند . همین خاصیت منجر به بیشتر سالم بودن شما میشود.
خاصیت هائی نظیر :
1. هضم آساتنتر ان نسبت به شیر
2. با خنثی سازی برخی ترکیبات مضر صفراوی از تحريك جدار روده ها كاسته واحتمال بروز تومور روده را كاهش مي دهد .
3. كلسيم موجود درماست نيز مانع رشد بي رويه ي سلول هاي پوششي روده ي بزرگ مي شود . يك بررسي نشان داده است افرادي كه كلسيم بيش تري مصرف مي كنند وبروزسرطان روده درآن ها كم تر است .
4. ماست باعث جذب بهتر برخي مواد غذايي مي گردد كه از جمله آن ها مي توان به افزايش جذب كلسيم و ويتامين هاي گروه B اشاره نمود.
5. ماست مي تواند درپيش گيري از بروزعفونت ها وبيماري هاي گوارشي ناشي از ويروس ها وحساسيت هاي غذايي مفيد باشد .
6. ماست دركمك به درمان اسهال كودكان مفيد بوده است .
7. متخصصان مصرف ماست را هنگام  مصرف آنتي بيوتيك ها ، توصيه مي نمايند زيرا اغلب آنتي بيوتيك ها باعث نابودي باكتري هاي مفيد دستگاه گوارش شده که این خود میتواند عامل اسهال شدید باشد
8. باعث كاهش عفونت هاي ناشي از قارچ ها دردستگاه تناسلي زنان مي شود .
9. ماست منبعي غني از كلسيم است .
10. ماست منبع بسيار خوبي براي جذب پروتئين است
11. تحقيقات نشان داده كه ماست مي تواند باعث كاهش كلسترول خون شود
12. ماست به جذب دوتركيب مهم غذايي پروتئين ها ومواد معدني كمك مي كند . اسيد لاكتيك موجود درماست باعث سهولت جذب وهضم اين تركيبات مغذي مي شود .
به محبوبیت ماست در نزد افرادی که میخواهند سالم بمانند می افزاید.
اما این محصول محبوب به دلیل طبع سرد و تر و اسید لاکتیک زیادی که تولید میکند ،مضراتی هم دارد که در افراد مختلف متفاوت میباشد از جمله ان میتوان به :
  شب ادراري بچه‎ها، زود انزالي آقايان، درد شديد دوران عادت خانمها، عصبي شدن، لك صورت و ريزش مو، ساييدگي استخوان، بيماري سرع،آرتروز، روماتيسم، كم كردن سيستم ايمني بدن و يبوست، ناراحتي عصبي،افسردگي،ريزش‎مو، موخوره، عرق دست و پا ،
اشاره کرد.
اگر در مصرف ماست با این مشکلات مواجه شدید میتوانید :
1. به جاي ماست از سالاد استفاده كنيد.
2. سعی کنید ماست را بصورت ماست چكيده، به همراه پونه كوهي، موسير و كاكوتي اضافه نماييد و بخوريد. البته،ماستي كه از حيواني كه در صحرا تغذيه كرده، تهيه شده باشد.
3. كساني كه دست و پا آنها عرق مي‎كند،  بهتر است چاي و ماست نخورند.
4. براي رفع ترس و اضطراب ،بتوصیه میشود که به بچه‎ها ماست و ترشي کمتر بدهید و سعی کنید ویتامین ها و پروتئین های موجود در ماست را با مواد دیگری جایگزین کنید .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55512s, 18q