ناهنجاري‌هاي فكي قبل از سن بلوغ درمان شوند

۱۳۸۶/۱۲/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10031
ناهنجاري‌هاي فكي قبل از سن بلوغ درمان شوند

دكتر محمد فراهاني در گفت‌وگو با ایسنا، ناهنجاري‌هاي فك و دندان را از شايع‌ترين بيماري‌هاي فك و دندان دانست و اظهار كرد: اين ناهنجاري‌ها ناشي از عدم تقارن دو فك با يكديگر است كه به آن ناهنجاري‌هاي اسكلتي نيز گفته مي‌شود. همچنين در ناهنجاري‌هاي دنداني عدم هماهنگي ميان اندازه‌ دندان‌ها و اندازه‌ فك وجود دارد كه ممكن است بيمار به هر دو اين موارد مبتلا باشد.

وي در رابطه با روش‌هاي درماني به كار گرفته شده در درمان اين ناهنجاري‌ها گفت: عدم تناسب ميان اندازه‌ دندان‌ها و فك با روش‌هاي مختلف مانند كشيدن دندان و يا باز كردن فك اصلاح مي‌شود. در صورتي كه عدم تناسب در قرار گرفتن فك‌ها نسبت به يكديگر باشد درمان‌هاي گسترده‌تري به كار گرفته مي‌شود.

دكتر فراهاني در اين باره ادامه داد: با در نظر گرفتن اين كه ناهنجاري‌هاي فكي در فك بالا باشد يا در فك پايين از درمان‌هاي مختلفي استفاده مي‌شود. به طور كلي ناهنجاري‌هاي فكي در سنين پايين بوسيله‌ دستگاه‌هاي ارتوپديك درمان مي‌شود.

اين متخصص ارتودنسي با اشاره به مدت زمان لازم براي درمان ناهنجاري‌هاي دنداني گفت: مدت زمان لازم براي درمان به شدت ناهنجاري بستگي دارد كه ممكن است از يك تا سه سال زمان نياز داشته باشند. در صورتي كه ميزان ناهنجاري كمتر باشد و نياز به كشيدن دندان نباشد، اصلاح آن حدود يك سال تا 15 ماه به طول مي‌انجامد.

دكتر فراهاني در پايان با اشاره به بهترين زمان آغاز درمان در ناهنجاري‌هاي فكي و دنداني گفت: زودترين زمان آغاز در ناهنجاري‌هاي فكي از حدود شش سالگي به بعد است. براي درمان ناهنجاري‌هاي دنداني بايد دندان‌ها كامل شده باشند كه حدود سن 12 سالگي زمان مناسبي براي آغاز درمان است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65353s, 18q