كارشناسان تغذيه توصيه‌هاي نوروزي براي تغذيه

۱۳۸۶/۱۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10050
كارشناسان تغذيه توصيه‌هاي نوروزي براي تغذيه

يك متخصص تغذيه و بهداشت در گفت و گويي با ايرنا توصيه‌هاي ضروري براي حفظ سلامت خانواده را برشمرد.

خانم دكتر ربابه شيخ‌الاسلام متخصص اپيدميولوژي تغذيه و عضو هيات عملي وزارت بهداشت گفت :هنگام خريد آجيل، به تازگي آن توجه كنيد و حتي المقدور از فروشگاه‌هائي كه معتبر هستند و اجناس با كيفيت ، مرغوب و تازه عرضه مي‌كنند خريداري كنيد. از خريد خشكباري كه علائم كپك زدگي در آن ها مشاهده مي‌شود ويا كهنه به نظر مي‌رسد خودداري كنيد. بهتر است انواع كم نمك را انتخاب كنيد.

- ميز پذيرايي عيد را با ميوه‌ها ، شيريني‌هاي كوچك، آجيل كم نمك ،قطعات كوچك از ميوه‌هاي خشك شده يا برگه‌ها تزيين كنيد، از پذيرايي با شيريني هاي تر و چرب ،شكلات‌ها ، شيريني‌هاي بزرگ و كيك بپرهيزيد.

- در اين ايام براي مهمانانتان چاي را كمرنگ و در استكان يا فنجان‌هاي كوچك سرو كنيد، بهتر است به جاي قند از كشمش يا توت خشك يا خرما استفاده كنيد، اگر چاق هستيد ياد بگيريد كه چاي را بدون مواد شيرين بنوشيد .

- اگر مهمانتان را دوست داريد خيلي به او تعارف نكنيد بعضي افراد خصوصا افراد ميان سال و سالمند ممكن است رژيم‌هاي خاصي داشته باشند و تعارف بيش از حد آنها را مجبور به مصرف مي‌كند كه برايشان مضر است. كودكان هم بايد حدي را در مصرف مواد شيرين رعايت كنند كه دچار مشكل نشوند.

دكر شيخ‌الاسلام مي‌گويد نوروز فرصت زيبايي براي ديدو بازديد، آرزوي سلامت و شادابي كردن در سال نو براي دوستان و آشنايان است. اگر در اين ايام به دليل ديد و بازديدها فرصت پختن غذا نداريد، از غذاهاي حاضري ،كم چرب همراه با انواع سالاد استفاده كنيد.

مي توانيد براي يك هفته سبزيجات شسته شده را به طور مناسبي در يخچال نگهداري كنيد و هر شب با آنها براي خود و خانواده سالادهاي خوشمزه درست كنيد .

كاهو، كرفس، هويج،انواع كلم ، انواع فلفل‌هاي دلمه اي، خيار،گوجه فرنگي، گل كلم از دوستان هميشگي سلامت هستند به خصو ص اگر سس سالاد را خودتان با روغن زيتون ،ماست،سبزيهاي خشك معطر وادويه‌اي كه دوست داريد درست كنيد.

اگر گاهي با توجه به سليقه و ذايقه اعضاي خانواده، تن ماهي ويا انواع حبوبات پخته، كشمش شسته شده ، پنير رنده شده را به اين سالاد اضافه كنيد غذاي سالم و كاملي خورده‌ايد و همه سلولهايتان را راضي كرده ايد.

اگر در اين ايام به مسافرت مي‌رويد:
اين متخصص اپيدوميولوژي تغذيه مي‌گويد اگر در اين ايام به سفر مي‌رويد تا حد ممكن به جاي مصرف غذاهاي سرخ شده، از غذاهاي آب پز، كبابي و تنوري استفاده كنيد .

- براي جلوگيري از كم آبي و يبوست مقادير مناسبي آب (بطري)همراه داشته باشيد و همه همراهان را هم به نوشيدن آن توصيه كنيد.

- ميوه‌ها و سبزيهايي مثل هويج ، گوجه فرنگي، ساقه كرفس ، در طول مسافرت بهترين دوستان سلامت شما هستند چون حاوي آب و املاح و ويتامين‌هاي مورد نياز شما هستند .

درخانه انها را تهيه ،پاك و خوب بشوييد و در ظروف مناسب در بسته با خودتان ببريد.

- آب بهترين نوشيدني است ولي اگر مي‌خواهيد نوشيدني ديگري سر ميز باشد بهتر است از دوغ كم نمك و نوشيدني‌هاي كم كالري استفاده كنيد.اگر چاق نيستيد ما الشعير هم جانشين خوبي است.

- در طول سفر لبنيات ، دوست استخوانها ، را فراموش نكنيد و روزانه حدود ‪ ۲‬تا ‪ ۳‬ليوان شير كم چرب يا ماست بخوريد.

- تا حد امكان از مصرف سوسيس وكالباس پرهيز كنيد.

براي حفظ ايمني غذا و پيشگيري از انواع مسموميت‌ها :
خانم شيخ‌الاسلام براي پيشگيري از انواع مسموميت‌ها توصيه مي‌كند كه غذاي مورد مصرف بايد كاملا پخته شود : ممكن است با توجه به مدت تعطيلات و احتمالا تعجيل در ساعت حركت در تهيه غذا كوتاهي شود ، به گونه‌اي كه غذا به ويژه گوشت‌ها به طور كامل نپزد و به همين دليل پس از مدتي فاسد شود .

وي مي‌گويد از ظاهر گوشت مي‌توان به ميزان پخت آن پي برد ، به عنوان مثال رنگ گوشت پخته بايد قهوه‌اي باشد ، ولي اكثر مواقع مغز ( درون ) كباب كوبيده يا برگ ، قرمز رنگ است . مردم فكر مي‌كنند چون گوشت روي شعله مستقيم قرار گرفته ، بنابراين قسمت دروني آن پخته مي‌شود ولي چنين تفكري اشتباه است . بارها ديده شده كه روي ( سطح ) كباب به حالت سوخته در آمده اما درون آن هم چنان نپخته مانده است .

خانم شيخ‌الاسلام مي‌گويد در چنين مواردي بايد گوشت را دوباره روي آتش قرار داد تا به اصطلاح مغز پخت شود . هم چنين ماهي زماني پخته است كه گوشت آن به صورت لايه لايه در آيد . در مورد پخت مرغ آب پز، وقتي آب مرغ شفاف و گوشت مرغ سفيد شود مرغ پخته و آماده شده است.

اين روزها از خوردن گوشت پرندگان وحشي صرف نظر كنيد.

در صورت مصرف غذاهاي كنسروي قبل از مصرف از سلامت آن‌ها اطمينان حاصل كنيد ، در صورت مشاهده برآمدگي و فرورفتگي قوطي كنسرو از مصرف آن‌ها خودداري كنيد. قبل از مصرف حتما آن‌ها را ‪ ۲۰‬دقيقه بجوشانيد.

- اگر نمي‌توانيد سبزي هارا ضد عفوني كنيد بهتر است انها را به صورت اب پزمصرف كنيد.

- به رستوران‌هاي معتبر كه اصول بهداشتي بيشتر در آن‌ها رعايت مي‌شود مراجعه كنيد. وضعيت بهداشت سالن، دستشويي ها، كارگران و ... تا حدي مي تواند معيار سطح بهداشت رستوران باشد.

- در صورت امكان لوازم شخصي مانند قاشق، چنگال و ليوان مخصوص خود را همراه داشته باشيد.

- از مصرف بعضي از مواد غذايي مانند سالاد الويه، همبرگر، كباب كوبيده، پياز در مكان‌هائي كه قابل اطمينان نيستند، خودداري كنيد .

- به بهداشت فردي يعني شستشوي دست‌ها قبل از مصرف غذا توجه كنيد.

در مورد آب آشاميدني در صورت امكان از آب معدني استفاده شود و در غير اين صورت به بهداشت پارچ و ليوان‌ها توجه نمائيد.

خانم شيخ‌الاسلام در پايان اين گفت گو خاطرنشان كرد كه براي پيشگيري از اضافه وزن و شادابي بيشتر در اين ايام بيش از ساير مواقع ورزش و تحرك بدني داشته باشيد. از فرصت طلايي نوروز براي با هم بودن بيشتر، ورزش‌هاي دسته جمعي خانوادگي ، راهپيمايي ،استفاده از طبيعت دركنار خانواده ، ايجاد ارتباط صميمانه تر، استفاده كنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66501s, 18q