استرس كوتاه مدت، يادگيري و حافظه را تحت تاثير قرار مي‌دهد

۱۳۸۶/۱۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10053
استرس كوتاه مدت، يادگيري و حافظه را تحت تاثير قرار مي‌دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شين هوا، محققان مي‌دانستند كه استرس شديدي كه چندين هفته يا ماه طول بكشد مي‌تواند به ارتباط سلولها در مناطق يادگيري و حافظه در مغز آسيب بزند اما اين نخستين باري است كه نشان داده مي‌شود استرس كوتاه مدت نيز همين تاثير را دارد . نتايج اين تحقيقات در نشريه علم اعصاب منتشر شده است.

دكتر تالي زد. بارام مجري اين تحقيقات گفت استرس بخشي از زندگي است و نمي توان مانع آن شد. به گفته او اين يافته‌ها مي‌تواند نقش مهمي در تهيه داروهايي براي جلوگيري از اين تاثيرات نامطلوب داشته باشد و اين موضوع را توضيح دهد كه چرا برخي افراد فراموشكار هستند و يا براي بازيابي اطلاعات در موقعيت‌هاي پراسترس دچار مشكل مي‌شوند .

بارام و همكارانش در اين تحقيق فرايند جديدي را شناسايي كردند كه در آن استرس موجب اين تاثيرات مي‌شود.

اين پژوهشگران دريافتند بيش از نقش كورتيزول (هورمون شناخته شده استرس)، كه در سراسر بدن جريان دارد ، استرس شديد ، مولكولهايي موسوم به كورتيكوتروپين آزادكننده هورمون‌ها (سي آر اچ) را فعال مي‌كند كه در نتيجه آن، فرايند جمع آوري اطلاعات و ذخيره آنها در مغز مختل مي‌شود.

به گفته محققان با متوقف كردن تعامل مولكولهاي سي آر اچ با مولكولهاي گيرنده آنها ، آسيبي كه به علت استرس، به مناطق دخيل در يادگيري و حافظه وارد شده بود از بين رفت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.59388s, 18q