دستگاههاي ايمپلنت قلب قابل نفوذ است

۱۳۸۶/۱۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10055
دستگاههاي ايمپلنت قلب قابل نفوذ است

به گزارش خبرگزاري رويترز از واشنگتن، يك گروه از كارشناسان رايانه ، مهندسان برق و متخصصان قلب ضمن اظهار اين نكته تاكيد كردند در حال حاضر هيچ خطر فوري سلامت اينگونه بيماران را تهديد نمي‌كند.

اين كارشناسان اطلاعات يك بيمار را از تراشه رايانه‌اي يك دستگاه ايمپلمنت ساخت شركت مدترونيك بيرون كشيدند و كاري كردند كه دستگاه بد كار كند و باتري آن به سرعت تمام شود. آنها اين كارها را با استفاده از تجهيزات ارزانقيمت انجام دادند.

اين كارشناسان راهي براي اصلاح اين اشكال پيشنهاد كردند و گفتند هدف از انتشار اين يافته هاترساندن بيماران نيست بلكه آگاه كردن صنعت و مسئولان نظارتي نسبت به اين نقص است.

دكتر ويليام ميسل از مركز پزشكي دانشكده پزشكي هاروارد مي‌گويد بيماراني كه ايمپلنت دفيبريلاتور دارند نبايد از شنيدن اين خبر نگران شوند.

وي گفت تاكنون حمله بدخواهانه اثبات شده‌اي به دستگاههاي ايمپلنت دفيبريلاتور قلبي دريافت نشده است.

اين محققان با اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا تماس گرفتند زيرا اين مشكل مي‌تواند يك مشكل فراگير صنعتي باشد.

راب كلارك از شركت مدترونيك گفت دستگاههاي اين شركت به مدت ‪ ۳۰‬سال كارايي داشته‌اند و تاكنون مشكلي گزارش نشده است.

كلارك احتمال بروز حادثه براي بيماراني كه اين ايمپلنت‌ها را دارند بسيار كم بيان كرد.

وي محور توجه اصلي اين شركت را ايمني و كارايي اين دستگاه بيان كرد و بعد از آن حفظ حريم خصوصي افراد و امنيت براي اين شركت مهم است.

فناوري مورد استفاده در اين دستگاهها ي ايمپلنت بطور دايم در حال تكامل و بهبود است.

ميزل ، تادايوشي كوه نو از دانشگاه واشنگتن و همكارانش مي‌گويند با آگاهي يافتن بيماران از اين فعاليتها، مي‌توان از وقوع حوادث ناگوار پيشگيري كرد.

اين يافته‌ها قرار است در نشست ماه مه سمپوزيم امنيت و حفظ حريم خصوصي موسسه مهندسان برق و الكترونيك در آوكلند كاليفرنيا ارايه شود كه به نشاني اينترنتي ‪ http://www.secure-medicine.org‬در دسترس قرار دارد.

به گفته ميزل در آينده ابزارهاي بيشتر و بيشتري از فناوري راديويي براي ارتباط با پزشكان بهره خواهند گرفت. هم اكنون اين ابزارها تا فاصله چند متري امكان برقراري ارتباط را فراهم مي‌كنند ، اما در آينده اين امكان از فاصله‌هاي طولاني تر هم ميسر خواهد شد كه اهميت پرداختن به اين موضوع را از هم اكنون نشان مي‌دهد.

ديفيبريلاتورها يا آي سي دي مي‌توانند به قلبي كه فعاليت آن نامنظم شده شوك وارد كنند و براي كمك به فعاليت طبيعي قلب شامل يك دستگاه تنظيم كننده ضربان قلب باشند. اين دستگاهها همچنين مي‌توانند فعاليت قلب بيمار را ثبت كنند و اطلاعات را به يك مركز درماني ارسال و امدادگران را ازهر خطر يا فعاليت غيرعادي قلب آگاه نمايند.

به گفته محققان اقدامات تدافعي در برابر اين حملات نبايد دشوار باشد.

براي اين كار كافيست در دستگاههاي ايمپلنت آينده تغييرات جزيي صورت گيرد.

ميزل و همكارانش در سال ‪ ۲۰۰۶‬گزارش دادند طي سالهاي ‪ ۱۹۹۰‬تا ‪ ، ۲۰۰۲‬بيش از ‪ ۶/۲‬ميليون دستگاه آي سي دي و پيس ميكر در بدن بيماران در آمريكا كار گذاشته شده است. ديك چني معاون‪ ۶۷‬ساله رييس جمهوري آمريكا كه از چهار حمله قلبي جان سالم به در برده است از جمله اين بيماران است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87419s, 18q