هشدار در مورد افزايش مشكلات بهداشتی مدارس در سال آینده

۱۳۸۶/۱۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10077
هشدار در مورد افزايش مشكلات بهداشتی مدارس در سال آینده

مدير كل سلامت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي آموزش و پرورش گفت: با توجه به كمبود 17 هزار مربی بهداشت و پایان قرار داد 7 هزار مربی خرید خدمتی در اسفند ماه، پیش بینی می‌شود وضعیت بهداشتی مدارس از فروردین 87 بدتر شود.

حسن ضیاالدینی معتقد است هم اكنون 80 درصد مدارس كشور مربي بهداشت ندارند و حدود دو سوم مربيان بهداشت مدارس نيز در آستانه بازنشستگي هستند.

یك كارشناس بهداشت مدارس نیز گفت: حدود 14 میلیون و 800 هزار دانش‌آموز بـه دليـل كامـل نشـدن مهارت‌هـا و شرايـط سنـي آسيـب پذيـر در معرض ابتلا به انواع بيماري‌ها هستند. باید به بحث بهداشت مدارس توجه بیشتری شود، زیرا بهداشت مدرسه تاثیر فراوانی در بهداشت جامعه دارد.

این كارشناس بهداشت تاكید كرد با توجه به جمعيت دانش‌آموزی و اینكه دوران تحصيل همزمان با دوران حساس رشد و تكامل جسمي و رواني است، هر نوع انحراف از حالت طبيعي و سلامت در اين دوران بايد در اولين فرصت شناسایی و درمان شود.

مدير كل سلامت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي آموزش و پرورش اعتقاد دارد برای تامين كامل سلامت و بهداشت مدارس حداقل به 17 هزار مربی بهداشت نیاز است. این تعداد مربی بايد ظرف 3-4 سال تامين شود. در حالی كه سال گذشته تنها 350 مربی بهداشت جذب آموزش و پرورش شد.

براساس شاخص بهداشت جهاني به ازاي هر 750 دانش‌آموز بايد يك مربي بهداشت وجود داشته باشد. در ايران براي 14 ميليون و 800 هزار دانش آموز تنها 3 هزار و 600 مربي رسمی بهداشت وجود دارد كه بر اساس تعريف استاندارد جهاني حداقل بايد به 6 برابر افزايش يابد.

بهداشت مدرسه، بهداشت جامعه
وضعیت بهداشت برخی مدارس در پایتخت كشور ما بحرانی است، چه برسد به مدارس مناطق دورافتاده و محروم. این جمله‌ای است كه مربی بهداشت یكی از مدارس تهران در اعتراض به نابسامانی‌های بهداشتی مدارس بیان كرد.

به گفته وی سرمايه گذاري جوامع در امر سلامت و آموزش دانش‌آموزان امري زير بنایي تلقي مي‌شود، در كشور ما اما توجه چندانی به آن نمی‌شود. به طور مثال حداقل سرانه بهداشت هر دانش‌آموز در جهان یك هزار و 500 تا 2 هزار تومان است كه این سرانه در ايران هم اكنون 550 تومان است.

مربیان بهداشت مدارس در بحث سلامت و آموزش دانش‌آموزان نقش اصلي را بر عهده دارند.
بر اساس اين گزارش، نبود مربي بهداشت در مدارس مناطق محروم و دورافتاده سال گذشته موجب شيوع مقطعي برخي بيماري‌ها نظير شپش شد. از طرفي كمبود مربی بهداشت مانع اجرای كامل طرح‌هايي چون آهن‌یاری شده است.توزيع قرص‌هاي آهن در بسياري از مدارس دخترانه انجام نمي‌شود. همچنین دانش‌آموزان دختر درباره استفاده از اين قرص‌ها توجيه نیستند و اطلاعات كافی ندارند.

یك دانش‌آموز دبیرستانی نیز گفت: «قرص‌هاي آهن در مدرسه ما توزيع نمي‌شود. اغلب دانش‌آموزان دختر درباره استفاده از اين قرص‌ها توجيه نیستند و اطلاعات كافی ندارند.

مدرسه ما از مربی بهداشت فقط اتاقش را دارد، به همین دلیل وضعیت بهداشتی مدرسه ما چندان تعریفی ندارد. تنها سالی یك بار زنگ سلامت در مدرسه برگزار می‌شود.»

مشكل كمبود مربي بهداشت بحث جدیدی نیست، اكنون 25 سال است كه وزارت آموزش و پرورش استخدام مربی بهداشت نداشته است. به این دلیل مدارس ناچار شدند از نيروهاي غير تخصصي براي كنترل بهداشت استفاده كنند كه اين امر لطمات زيادي را به وضعيت بهداشتي مدارس زده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03029s, 18q