بيماران مبتلا به صرع هيچ‌گونه محدوديت ورزشي ندارند

۱۳۸۶/۱۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10084
بيماران مبتلا به صرع هيچ‌گونه محدوديت ورزشي ندارند

دكتر سعيد ممتازي، مديرگروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني استان زنجان در گفت وگو با ایسنا، با بيان مطلب فوق گفت: بيماري صرع ممكن است علائم باليني- ظاهري مختلفي ايجاد كند كه تشنج معروف‌ترين آنهاست كه در واقع علائم حركتي به صورت انقباضات و تكان‌هاي حركتي شديد در اندام‌ها به همراه بيهوش شدن اتفاق مي‌افتد.

وي با بيان اين كه بيماري صرع در هر سني، از نوزادي تا سالمندي ممكن است ايجاد شود، اظهار داشت: شيوع تخميني صرع در كشور ما نزديك به يك درصد است.

دكتر ممتازي، نوار مغزي يا الكتروانسفالوگرافي را در تشخيص بيماري صرع يك بررسي و روش ضروري دانست و گفت: اين روش، بسيار ساده و بدون عارضه و بي‌خطر مي‌باشد كه از طريق اين روش، فعاليت الكتريكي مغز بر روي كاغذ ثبت مي‌شود و پزشك متخصص با بررسي آن مي‌تواند تشخيص را با اطمينان بيشتري تأييد كند.

مديرگروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي زنجان ادامه داد: در برخي از افراد دچار صرع، نوار مغزي ممكن است كاملاً طبيعي باشد و برعكس، بندرت در برخي افراد سالم نوار مغزي غيرطبيعي خواهد بود.

وي به برخي علائم عصبي- رواني بيماري صرع اشاره كرد و ابراز داشت: احتمال برخي علائم رواني از قبيل عصباني شدن بيش از حد يا افسردگي و تغييرات خلق و خوي تا حدي در بيماران دچار صرع بيشتر از ساير افراد است كه براي اين حالات هم درمان موثري وجود دارد.

وي خاطرنشان كرد: درمان صرع از طريق يك نوع دارو شروع مي‌شود كه در صورت عدم موفقيت، دو يا چند دارو توسط پزشك تجويز مي‌شود. اغلب داروهاي ضد صرع به صورت طولاني مدت و حداقل 2 تا 3 سال بايد مصرف ‌شوند اما به هر حال متخصصان در مورد هر بيمار، تصميم خاصي اتخاذ مي‌كنند.

دكتر ممتازي در ادامه گفت: تشخيص صرع بيشتر به علائم باليني بيماربستگي دارد و چون اين بيماري ممكن است علامتي از بيماري‌هاي مختلف باشد، لازم است براي بررسي احتمال اين بيماري‌ها، آزمايشات مختلفي از قبيل آزمايشات خون (از جمله كلسيم و قند خون)، الكتروانسفالوگرافي يا نوار مغزي و گاهي عكس برداري از مغز انجام شود.

وي با اشاره به اين كه هنگام وقوع تشنج در بيمار، بايد اشياء خطرناك و برنده را از اطراف وي دور كرده و مانع از برخورد سر بيمار به زمين يا اشياء شويم، تصريح كرد: در وقوع تشنج، نبايد شيئي را براي جلوگيري از گاز گرفتن زبان در دهان بيمار يا بين دندان‌هايش قرار داد.

مديرگروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي زنجان ادامه داد: اگر تشنج بيش از پنج دقيقه طول كشيد، فوراً بايد به پزشك يا امدادگران فوريت‌هاي پزشكي اطلاع دهيم و بيمار را به نزديك‌ترين مركز درماني منتقل نماييم.

دكتر ممتازي، با بيان اين كه ورزش براي همه افراد از جمله بيماران دچار صرع مفيد است، افزود: بيماران صرعي هيچ گونه محدوديت ورزشي ندارند و مي‌توانند تحت نظر پزشك متخصص، حتي به صورت حرفه‌اي در حد قهرماني ورزش كنند، اما ورزش‌هايي مانند شيرجه و صخره نوردي براي اين بيماران مفيد نيست.

وي گفت: بسياري از افراد دچار بيماري صرع، مشاغل مهم و حساسي را در جامعه به عهده دارند و آنان مي‌توانند با درمان مناسب به زندگي عادي خود ادامه دهند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31916s, 18q