هپاتيت ‪ B‬بيماري شايعي كه پيشگيري از آن به مراتب آسان‌تر از درمان است

۱۳۸۶/۱۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10086
هپاتيت ‪ B‬بيماري شايعي كه پيشگيري از آن به مراتب آسان‌تر از درمان است

به گزارش ايرنا ، كارشناسان مي‌گويند : اهميت اين بيماري از آن لحاظ است كه يكي از اعضاي حساس بدن يعني كبد را درگير مي‌كند كه نقش حياتي در سامانه بدن و سلامتي انسان دارد.

به گفته‌ي آنان، تاكنون هيچ درماني براي هپاتيت حاد ‪ B‬شناخته نشده است و پيشگيري به واسطه واكسيناسيون بهترين راه مناسب براي دور ماندن از اين بيماري خطرناك است.

بيش از دو ميليارد نفر از جمعيت دنيا با ويروس هپاتيت ‪ B‬برخورد دارند و به اين ويروس آلوده شده‌اند و حدود ‪ ۳۵۰‬تا ‪ ۴۰۰‬ميليون نفر در دنيا ناقل اين ويروس مي‌باشند كه حدود ‪ ۹۰‬درصد از اين ناقلان سالم در مناطق در حال توسعه و يا توسعه نيافته زندگي مي‌كنند.

براساس مطالعات انجام يافته، ايران در رديف كشورهاي با شيوع متوسط اين بيماري قرار دارد و به نظر مي‌رسد كه دو تا سه درصد جمعيت ايران ناقل مزمن اين بيماري باشند كه پراكندگي آنان در مناطق مختلف يكسان نيست.

كارشناس بيماري‌هاي مركز بهداشت استان اردبيل مي‌گويد: كبد بدن انسان را از عفونت‌ها و ميكرب‌ها محافظت و مواد سمي را از خون خارج مي‌كند و ذخيره انرژي براي به حركت در آوردن عضلات، كنترل قند خون ، هورمون‌ها و آنزيم‌ها و تنظيم كلسترول بر عهده اين عضو مي‌باشد.

جاماسب مقدم، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : بيماري هپاتيت در نتيجه التهاب كبد ايجاد و به دو نوع حاد و مزمن تقسيم مي‌شود و عامل بروز آن انواع ويروس‌ها، داروها، الكل و جايگزيني بافت چربي در كبد است.

وي افزود : بيماري هپاتيت به انواع ‪ E ، D ، C ، B ، A‬و ‪ G‬تقسيم مي‌شود اما هپاتيت ‪ B‬كه در واقع عفونتي است كه ابتدا به شكل حاد ايجاد مي‌شود و ممكن است سير مزمني داشته باشد از اهميت زيادي برخوردار است.

به گفته او حدود ‪ ۹۰‬درصد افرادي كه به هپاتيت مبتلا مي‌شوند به هپاتيت حاد مربوط مي‌شود و يك تا دو درصد از اين موارد منجر به هپاتيت برق آسا مي‌شود كه از اين ميزان هم ‪ ۳۰‬تا ‪ ۵۰‬درصد به مرگ بيمار مي‌انجامد.

وي گفت: كمتر از ‪ ۱۰‬درصد افراد مبتلا به هپاتيت دچار هپاتيت از نوع مزمن مي‌شوند كه در نهايت به بيماري سيروز يا سرطان كبدي منجر مي‌شود.

وي افزود: تزريق وريدي دارو و مواد مخدر با سرنگ مشترك، تماس با وسايلي مانند مسواك و تيغ آلوده به خون، تماس جنسي با بيمار مبتلا ، تزريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، خراش پوستي يا مخاطي طي تماس نزديك بدني با فرد بيمار، خالكوبي، انتقال از مادر به جنين و انتقال از طريق پيوند اعضا از راه‌هاي انتقال بيماري هپاتيت هستند.

به گفته او، مشكل اساسي در بيماري هپاتيت ‪ B‬اين است كه اغلب افراد مبتلا فاقد علايم و شكايات مشخص هستنداما دربعضي ازبيماران علايمي شبيه آنفلوانزا از قبيل بي‌اشتهايي، تهوع، استفراغ، تب، ضعف، خستگي و درد خفيف شكم مشاهده مي‌شود.

وي افزود: ساير علايمي كه در اين بيماري ممكن است مشاهده شوند عبارتند از ادرار پر رنگ، زرد شدن پوست و چشم‌ها كه به اين حالت يرقان گفته مي‌شود و تنها راه براي كشف و تشخيص افراد مبتلا انجام آزمايش خون است.

او گفت : انجام واكسيناسيون كه بطور كامل بي‌خطر است در بيش از ‪ ۹۰‬درصد موثر بوده و افراد را در مقابل ويروس اين بيماري محافظت مي‌كند و هدف از واكسيناسيون جلوگيري از ايجاد عفونت مزمن هپاتيت ‪ B‬و در نتيجه پيشگيري از عوارض آن نظير سيروز يا سرطان كبد است.

جاماسب مقدم مي‌گويد: سن خاصي براي زدن واكسن هپاتيت وجود ندارد اما برنامه كشوري در ايران اين است كه تمام كودكان بعد از تولد عليه اين بيماري واكسينه شوند.

او گفت: در برنامه جديد تلاش بر اين است كه تمام نوجواناني كه به سن جواني و ‪ ۱۸‬سالگي وارد مي‌شوند نيز در صورتيكه تا قبل از آن واكسينه نشده اند در مقابل هپاتيت واكسينه شوند و اين برنامه پارسال براي متولدان سال ‪ ۱۳۶۸‬و امسال براي متولدان سال ‪ ۱۳۶۹‬در حال اجرا مي‌باشد.

وي افزود: در استان اردبيل ‪ ۳۱‬هزار نفر بايد عليه اين بيماري واكسينه شوند و از همه افرادي كه واكسن دريافت نكرده‌اند درخواست مي‌شود براي واكسيناسيون عليه بيماري هپاتيت به خانه‌هاي بهداشت و مراكز بهداشتي استان اردبيل مراجعه كنند.

به گفته او، پرسنل مراكز بهداشتي و درماني كه با ترشحات خون سر و كار دارند، بيماراني كه بطور مكرر خون دريافت مي‌كنند مانند تالاسمي‌ها و همو فيلي‌ها، اعضاي خانواده فردي كه مبتلا به هپاتيت ‪ B‬است ، كودكاني كه در كانون‌هاي اصلاح و تربيت نگهداري مي‌شوند ، كودكان عقب مانده ذهني ، خانه‌هاي سالمندان ، آتش نشانان ، امدادگران اورژانس ، زندانبانان ، كارشناسان آزمايشگاه‌ها و تحقيقات جنايي ، افراد داراي رفتارهاي پرخطر جنسي و اعتياد تزريقي و افراد آلوده به هپاتيت ‪ C‬و رفتگران شهرداري از گروه‌هاي در معرض خطر اين بيماري مي‌باشند.

وي افزود: اين گروه‌ها در جامعه شناسايي شده‌اند و با انجام واكسيناسيون آنان مي‌توانيم خطر بيماري هپاتيت ‪ B‬را به نحو چشمگيري كاهش دهيم.

استان اردبيل داراي يك ميليون و ‪ ۲۰۰‬هزار نفر جمعيت مي‌باشد كه حدود نيمي از آنان درشهرها و بقيه در روستاها سكونت دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پروين براتي
با سلام كساني كه هپاتيت ناقل هستند آيا مي توانند واكسن بزنند ؟
3.87278s, 19q