هشدارهاي پزشكان درباره بيماري‌هاي شايع نوروزي

۱۳۸۶/۱۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10093
هشدارهاي پزشكان درباره بيماري‌هاي شايع نوروزي

با وجود اجراي طرح‌هاي ويژه توسط وزارت بهداشت در ايام نوروز، كارشناسان تاكيد مي‌كنند ارتقاي دانش بهداشتي مردم مهم‌ترين و اثربخش‌ترين گام درخصوص جلوگيري از ابتلا به بيماري هاست. در اين رابطه متخصصان توصيه‌هايي براي پيشگيري از بيماري‌ها در اين ايام دارند.

دكتر بهنام پرهيزكار، متخصص قلب و عروق در مورد وضع بيماران قلبي و عروقي در ايام تعطيلات مي‌گويد: بيماران قلبي اگر در اين ايام قصد مسافرت دارند بايد حتماً قبل از سفر با پزشك معالج خود مشورت كنند و دستورات دارويي لازم را در طول سفر به كار ببرند.

وي مي‌افزايد: اين بيماران براي جلوگيري از ايجاد لخته در اندام تحتاني و پاها لازم است درصورتي كه با وسايل نقليه‌اي چون قطار و اتومبيل سفر مي‌كنند، هراز چند گاهي بايد در راهرو قطار حركت كنند يا با توقف خودرو به استراحت بپردازند. در اتوبوس نيز بيماران بايد دائماً پاهاي خود را تكان دهند.

وي همچنين با اشاره به اهميت رعايت رژيم غذايي سالم در بيماران قلبي تا كيد مي‌كند: از خوردن غذاهاي چرب و سنگين بايد خودداري شود و رژيم غذايي بايد بيشتر شامل ميوه، سبزيجات تازه، گوشت ماهي، روغن ماهي و روغن مايع باشد.

به گفته دكتر پرهيزكار، ايام تعطيلات نوروزي و مسافرت بهترين زمان براي ترك دخانيات است و حضور در جمع خانواده و استفاده از فضاهاي آزاد و سرسبز، شرايط استفاده از تفريحات سالم و تصميم‌گيري براي ترك سيگار را مهيا مي‌كند. وي همچنين همراه داشتن داروهاي زيرزباني نيتروگليسيرين و آسپرين بچه را براي بيماران قلبي لازم مي‌داند.

بيماران ديابتي و كنترل مرتب قند خون

از آنجا كه در ايام تعطيلات و به ويژه در تعطيلات نوروزي، تغذيه و فعاليت‌هاي جسمي افراد تغيير مي‌كند، آنهايي كه مستعد ابتلا به بعضي بيماري‌ها هستند همانند افراد داراي چربي بالا، فشار خون بالا و ديابت، مشكلاتشان بيشتر مي‌شود.

دكتر اسدالله رجب، متخصص ديابت اطفال و رئيس انجمن ديابت كشور مي‌گويد: متا سفانه با توجه به فرهنگي كه ما داريم، ايام تعطيلات همواره مساوي با تغذيه زياد و استراحت بيش از حد معمول است و همين مسا له همواره منجر به بروز مسائل و مشكلاتي به ويژه در مورد بيماران ديابتي مي‌شود.

به اعتقاد رئيس انجمن ديابت، اگر فردي ميزان قند خونش در حد طبيعي و در كنترل باشد و دانش لازم را در زمينه كنترل قند خون داشته باشد، مي‌تواند از مواد غذايي معمولي استفاده كند.

دكتر رجب همچنين درخصوص بيماران ديابتي که قصد سفر در ايام نوروز را دارند، تاکيد مي‌كند: همراه داشتن وسايل مورد نياز بيماران ديابتي در سفر از جمله انسولين يا داروي مصرفي، دستگاه قندخون همراه باطري، لانست نمونه گيري خون، سرنگ، نوارتست قندخون  و ادرار، آمپول گلوکاگون، موادقندي سريع الجذب و الکل پزشکي يا پارچه نمدار الزامي است.

پيشگيري از مسموميت در نوروز

دكتر ربابه شيخ الاسلام، متخصص تغذيه درخصوص شيوع مسموميت‌ها در ايام نوروز مي‌گويد: مسموميت‌هاي برخي از فرآورده‌ها مانند تخم مرغ‌هاي آلوده و  انواع سوسيس و كالباس بعد از 12 تا 24 ساعت علائم خود را نشان مي‌دهد كه اين مسموميت‌ها علاوه بر علائم گفته شده با تب نيز همراه است.

وي با اشاره به اينكه مسموميت‌هاي غذايي در كودكان با خطر مرگ همراه است، تاكيد كرد: مصرف آب سالم و نوشيدني‌هاي سالم بدون گاز به‌ويژه دوغ شيوه مناسبي براي حفظ سلامت در نوروز است.

دكتر شيخ الاسلام مي‌افزايد: اگر هموطنان عزيز در ايام نوروز به مسافرت مي‌روند براي جلوگيري از كم آبي و يبوست مقادير مناسبي آب (بطري) همراه داشته باشند و همه همراهان را هم به نوشيدن آن توصيه كنند، ضمن اينكه به خاطر داشته باشند ميوه‌ها و سبزيهايي مانند هويج، گوجه فرنگي و ساقه كرفس در طول مسافرت بهترين دوستان آنها هستند، زيرا حاوي آب، املاح و ويتامينهاي مورد نياز بدن هستند؛البته اگر قبل از سفر در خانه آنها را خوب بشويند و در ظرفهاي مناسب دربسته با خود ببرند.

خفگي در كودكان

دكتر عبدالحميد حسين نيا، متخصص و جراح گوش، حلق و بيني و سر و گردن مي‌گويد: مصرف سبزي پلو ماهي شب عيد گاهي با دردسرهايي همراه مي‌شود كه ممكن است نوروز را به كام برخي افراد تلخ كند، ازجمله گير كردن تيغ ماهي در گلو.

به گفته او، تيغ ماهي درياي جنوب با ماهي درياي شمال تفاوت دارد. ماهي‌هاي شمال به ويژه ماهي سفيد  تيغ‌هاي بسيار ريزي دارد كه جدا كردن آن مستلزم صرف حوصله و دقت فراوان است و درصورت بي‌توجهي  ممكن است تيغ ماهي در گلو فرو برود و مشكلاتي را براي فرد به‌دنبال داشته باشد. ماهي جنوب فاقد استخوان بندي ظريف است  استخوان‌هاي درشت آن، گاهي مشكلات جدي تري در فرد ايجاد مي‌كند.

دكتر حسين نيا مي‌گويد: محل گير كردن استخوان‌هاي ظريف ماهي در لوزه يا چين‌هاي مخاطي اطراف آن، قاعده زبان، مخاط حلق يا اپي گلوت و سينوس پري فرم است و گاهي تيغ ماهي در نسج چنان فرو مي‌رود كه ممكن است سر آن پيدا نباشد كه در چنين مواردي يافتن آن براي پزشك دشوار است و پرتونگاري نيز كمك چنداني نمي‌كند.

البته به گفته اين متخصص، فرو رفتن استخوان‌هاي ظريف و ريز تيغ ماهي در گلو با وجود آنكه دردناك است و براي فرد مشكلات و ناراحتي‌هايي ايجاد مي‌كند، اما خطر بالقوه‌اي ندارد و قابل جذب است.

دكتر حسين نيا خوردن آجيل و تنقلات را نيز براي كودكان خردسال و شيرخواران تهديدي جدي در ايام نوروز مي‌داند.

وي تصريح مي‌كند: از آنجا كه سيستم محافظتي حنجره در كودكان خردسال و شيرخواران هنوز كامل نشده است و شيرخواران فاقد دندان هستند، خوردن آجيل و تنقلاتي مانند آب نبات و... ممكن است به ريه (ناي و نايژه) آنان نفوذ كند و خطرات جدي مانند خفگي و عفونت‌هاي ريوي را به‌دنبال داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.47399s, 18q