افراد با فشار خون بالا از مصرف آجيل خودداري کنند

۱۳۸۶/۱۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10103
افراد با فشار خون بالا از مصرف آجيل خودداري کنند

دکتر حسن مظفري در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اين که آجيل داراي مواد غذايي مختلف و انواع متنوعي از قبيل انواع مغزها، کشمش، خشکبار، پسته و بادام به دو شکل بو داده و خام مي‌باشد، اظهار کرد: از آنجا که انواع مغزهاي موجود در آجيل براي سلامتي مفيد است، چربي موجود در آجيل‌ها نيز براي سلامتي مضر نبوده و همچنين داراي امگا 3 و ويتامين‌هاي مختلفي مي‌باشند.

وي افزود: مغز پسته و گردو در بين آجيل‌ها داراي مقادير زيادي از املاح مواد غذايي و چربي‌هاي مفيد براي سلامتي هستند.

دکتر مظفري در زمينه اثرات سوء آجيل بر سلامتي خاطرنشان كرد: برخي از انواع آجيل‌ها به صورت بو داده و نمک سود هستند که براي افراد با فشار خون بالا مضر بوده و بايد از مصرف اين نوع آجيل‌ها پرهيز شود.


وي، همچنين در خصوص مواد حساسيت زاي موجود در برخي از انواع آجيل تصريح کرد: بعضا بادام زميني موجود در آجيل مي‌تواند در بعضي افراد حساسيت ايجاد کند و مشکلاتي از قبيل ايجاد خارش، کهير و حساسيت‌هايي در دستگاه گوارش ايجاد نمايد.


وي با بيان اين که مغزهاي موجود در آجيل داراي چربي زيادي است، توصيه کرد: افرادي که نگران افزايش وزنشان هستند بايد در مصرف آجيل احتياط کنند؛ چرا که مصرف بيش از حد آجيل سببب افزايش وزن خواهد شد.


اين متخصص تغذيه با تاكيد بر اين که آجيل‌ها را بايد از مكانهاي معتبر خريداري كرد، افزود: افراد بايد در خريد آجيل دقت نمايند که عاري از آلودگي باشد؛ چرا که در غير اين صورت سبب بروز بيماري‌هاي قارچي و ميکروبي در فرد مي‌شود.


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي يزد در پايان خاطرنشان كرد: در صورتي که آجيل آلودگي داشته باشد اثرات منفي بر روي سلامتي دارد. به عنوان مثال؛ در صورتي که پسته در شرايط مناسب نگهداري نشود، مي‌تواند منجر به ايجاد سرطان شود كه در غير اين صورت اين ماده غذايي نقش موثري در پيشگيري از بروز سرطان دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57354s, 18q