اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي‌٦٠ هزار نفري در سال ‌٨٧

۱۳۸۶/۱۲/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10110
اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي‌٦٠ هزار نفري در سال ‌٨٧

به گزارش ايسنا، سيد مويد علويان در نشست خبري درآستانه هفته سلامت گفت: در طرح پزشك خانواده با به كارگيري بيش از 5 هزار و 600 پزشك و 4 هزار ماما دستاوردهاي بسيار مطلوبي را در تحول نظام سلامت به دست آورديم.

وي با بيان اينكه تا پيش از اجراي طرح پزشك خانواده، مردم در هنگام بيماري به پزشك مراجعه مي‌كردند، يادآور شد: ‌در حال حاضر نگاه سلامت محور در حال استقرار است به طوري كه پزشكان خانواده در روستاها به سراغ مردم رفته و حتي به رفع مشكلات اجتماعي مي‌پردازند.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي مطلوب نظام سلامت در سال 86 گفت: در سال جاري وقوع طوفان گونو بسياري از كشورهاي منطقه از جمله پاكستان و ايران را تحت تاثير قرار داد اما خوشبختانه با اقدامات مناسب و به جا هيچ موردي از شيوع بيماري وبا در كشور مشاهده نشد و بيماري مالاريا نيز كه با افزايش مختصري مواجه شده بود بلافاصله توسط تيم‌هاي بهداشتي تحت كنترل درآمد.

معاون سلامت وزير بهداشت همچنين با اشاره به بارش سنگين برف در سال 86 اظهار كرد: در برخي مناطق، رسيدگي به زنان باردار حتي تا 24 ساعت هم به طول كشيد و شبكه اورژانس براي انتقال مادران در آستانه وضع حمل با مشكلاتي مواجه بودند.

وي از سوي ديگر آلودگي هوا را از جمله مسائل هميشگي كلان شهرها دانست و اعلام كرد: در سال گذشته در مواقع وضعيت هشدار هوا حتي گاهي آمار مرگ و مير نيز افزايش يافت.

به گزارش ايسنا معاون سلامت وزير بهداشت در ادامه با تاكيد بر اين كه وزارت بهداشت تنها 25 تا 30 درصد به طور مستقيم در سلامت مردم تاثير گذار است به نقش پراهميت ساير وزارتخانه‌ها و ‌عوامل اجتماعي از جمله سواد و فقر اشاره و اظهار كرد: اميدواريم در سال 87 همكاري بين وزارتخانه‌ها بيشتر شود.


به گزارش ايسنا علويان در اين نشست به برنامه‌هاي هفته سلامت كه از 16 تا 24 فروردين سال آينده برگزار مي‌شود، اشاره كرد و گفت: سخنراني وزير بهداشت در نماز جمعه،‌ نواختن زنگ سلامت در مدارس، برگزاري مراسم روز جهاني بهداشت، مراسم اعطاي نشان ايمني و سلامت به صنايع غذايي برگزيده، مراسم جشن هسته‌اي، بازديد از يك رسانه‌، نقد فيلم SICKO،‌ نشست با اصحاب سينما، ‌بازديد وزير بهداشت و معاونين از يكي از آسايشگاه‌هاي جانبازان و برگزاري دومين همايش خيرين و واقفين عرصه سلامت كشور، به ترتيب از برنامه‌هاي اين ده روز خواهد بود.

علويان همچنين عناوين پيشنهادي روزهاي هفته سلامت را اعلام كرد.

وي گفت: ‌شنبه 17 فروردين با عنوان سلامت و همكاريهاي بين بخشي، يكشنبه 18هجدهم با عنوان سلامت و تغييرات آب و هوايي، دوشنبه نوزدهم با عنوان سلامت، تغذيه و گروه‌هاي در معرض خطر، سه شنبه بيستم با عنوان سلامت و فناوريهاي نوين، چارشنبه بيست و يكم با عنوان سلامت و پزشك خانواده، پنج شنبه بيست و دوم با عنوان سلامت و جامعه عاري از دخانيات، جمعه بيست و سوم با عنوان سلامت و تحرك جسماني نام گرفته‌اند.


به گزارش ايسنا دكتر نوريان معاون اول سازمان هواشناسي كه در اين نشست حضور داشت با اشاره به نقش صنعتي شدن جوامع در 50 سال اخير در تغييرات آب و هوايي به تغيير الگوي وزش باد در نواحي مركزي به ويژه استان مركزي و اصفهان در سال 84 اشاره كرد و گفت: به دليل اثرات گازهاي گلخانه‌اي، حرارت دماي تهران 6/0 درجه گرمتر شده است.

وي همچنين كاهش روزهاي سرد و افزايش روزهاي گرم در تهران را از تبعات منفي آب و هوا دانست و اظهار كرد: سرعت رشد بيابان زايي، آتش سوزي جنگل‌ها و تغيير علوفه از ديگر اثرات منفي تغييرات آب و هوايي هستند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.93613s, 18q