مايع درماني در بيماران نارسايي کليوي سبب ناراحتي‌هاي شديد تنفسي مي شود

۱۳۸۶/۱۲/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10113
مايع درماني در بيماران نارسايي کليوي سبب ناراحتي‌هاي شديد تنفسي مي شود

دکتر محمد حسين رسول زادگان در گفت وگو با ایسنا، در خصوص بيماري نارسايي کليوي عنوان كرد: بيماري‌هاي نارسايي حاد کليوي معمولا علائم خود را به صورت ناگهاني بروز مي‌دهند که طيف علائم، بستگي به نوع درگيري کليه دارد و عفونت‌هاي حاد خود را با تب و لرز و علائم ادراري مثل سوزش ادرار و تکرر ادرار نشان مي‌دهند كه نارسايي حاد کليه معمولا با تهوع و استفراغ، بي‌اشتهايي و در افراد مسن گاهي با کاهش سطح هوشياري همراه است.

وي پيشگيري در اين زمينه را بسيار مهم دانست و خاطرنشان کرد: پيشگيري از نارسايي حاد کليه با کنترل مرتب و آزمايشات کليوي و فشار خون و اجتناب از مصرف مسکن و داروهايي نظير جنتامايسين (gentamycine) با دوز بالا که براي کليه سمي هستند، صورت مي‌گيرد.


اين متخصص پيوند کليه اظهار داشت: توجه به تغييرات اخير در علائم بيماري‌هاي کليوي بسيار مهم است. به عنوان مثال، فرد مسني که اخيرا دچار كاهش ادرار شده بلافاصله بايد به متخصص کليه مراجعه كند. در صورتي كه مدت زيادي از بروز نارسايي کليه گذشته باشد، اقدامات بسيار موثري در جهت برگرداندن کليه نمي‌توان انجام داد. بنابراين مراجعه سريع ضروري است.

دکتر رسول‌زادگان درباره مصرف مايعات در درمان اين بيماري گفت: به جز عفونت‌هاي شديد کليه و سنگ کليه که توصيه به مايع درماني مي‌شود در بقيه موارد به خصوص بيماري‌هاي مزمن کليه و افرادي که دچار نارسايي کليه هستند، مصرف مايعات نه تنها سودمند نيست بلکه سبب بدتر شدن وضعيت بيمار به خصوص وضعيت تنفس مي‌شود.

وي افزود: از آنجا كه در مراحل انتهايي بيماري کليه تحت عنوان (ESRD) کليه قادر به دفع مايعات زياد نظير يک کليه طبيعي نمي‌باشد، بنابراين مهمترين اقدام در پيشگيري از بيماري‌هاي حاد کليوي مراجعه سريع در صورت تغيير علائم مي‌باشد.

اين فوق تخصص کليه و فشار خون تصريح کرد: برخلاف آنچه که تصور مي‌شود، سونوگرافي کليه در نارسايي کليه حتي با عفونت زياد قادر به نشان دادن و تشخيص دقيق نيست و صرف يک سونوگرافي طبيعي کليه نمي‌توان عفونت‌ها را به تنهايي تشخيص داد.

وي اضافه كرد: آن چه که در تشخيص مي‌تواند کمک کننده ‌باشد، آزمايش ادرار، اوره و کراتينين است. تنها در مراحل انتهايي کليوي که اندازه کليه‌ها کوچک مي‌شود سونوگرافي مي‌تواند کمک کننده باشد براي اين كه نارسايي از مزمن افتراق داده ‌شود.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي كليه در پايان اظهار كرد: سونوگرافي در موارد انسداد ادراري و سنگ‌هاي ادراي بسيار كمك كننده است و روش تشخيص ارجح راديولوژيك در بسياري از بيماري‌هاي كليوي مي‌باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شیرازی
با سلام و عرض ادب ! خواهش می کنم درباره ی درمان این بیماری و از میزان خطرناط بودن یا درمان پذریری مطلب ارائه شود
از شما سپاسگزارم!
5.79342s, 20q