يك دستاورد تازه در مهار نوعي سرطان مغز كودكان

۱۳۸۶/۱۲/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10116
يك دستاورد تازه در مهار نوعي سرطان مغز كودكان

اين گروه دريافت كه يكي از گذرگاههاي سيگنال‌دهنده مغز، مانع از رشد اين تومورها مي‌شود. پژوهشگران سه پروتئين به نامهاي ‪ BMP2‬و ‪ BMP4‬و ‪ BMP4‬را كشف كرده‌اند كه سلولهاي بدخيم را به گسترش در بين سلولهاي طبيعي و سالم تحريك مي‌كند.

مارتين روسل مجري اين تحقيقات در بيانيه‌اي اعلام كرد: فكر مي‌كنيم مسيري را شناسايي كرده‌ايم كه مي‌توان از آن براي پيشگيري و ممانعت از شكل‌گيري تومورها استفاده كرد و آن را هدف بالقوه‌اي براي درمان در نظر گرفت.

چندين گروه تحقيقاتي در پي كشف سازوكار سيگنال‌دهنده پيچيده‌اي هستند كه تكثير سلولهاي موسوم به ‪ ) GNPs‬دانه‌هاي اوليه سلولهاي عصبي) را كنترل مي كند.

اين سلولها در طول يك سال اول زندگي در مخچه به سلول‌هاي عصبي تبديل مي شوند. اما قطع اين فرايند تفكيك پذيري مي‌تواند به بروز بيماري مدولوبلاستوم منجر شود.

تحقيقات پيشين نشان داده بود كه تحريك ‪GNP‬ها براي تبديل به سلول‌هاي عصبي به اتصال ‪BMP‬ها به مجموعه‌اي از گيرنده‌ها بر روي سطح سلول نياز دارد.

به گفته راسل تاثير ‪ BMP‬بر سلولهاي طبيعي ‪ GNP‬تقريبا در سلولهاي توموري مشابه ‪ GNP‬تقليد مي‌شود.

اين محققان در تجربياتشان به صورت كشت سلولي دريافتند ‪BMP‬ها هنگام تقسيم ‪GNP‬ها به سرعت باعث از بين رفتن پروتئيني به نام ماث ‪ ) ۱‬ ‪ ( Math 1‬مي شوند كه اين اتفاق در نورون‌هاي غير قابل تكثير نمي‌افتد.

دانشمندان ‪ ۱۲‬ساعت پس از افزودن ‪ , BMP‬اثري از پروتيين ماث ‪ ۱‬را نيافتند و رشد سلولي به سرعت متوقف شد.

هرچند هنوز شيوه دقيق كار ماث ‪ ۱‬شناسايي نشده است اما ثابت شده است كه در موش‌ها اين پروتئين درشكل‌گيري يك مغز طبيعي نقش بسيار مهمي دارد.

به گفته پژوهشگران مخچه موشهايي كه از طريق مهندسي ژنتيك ژن سازنده پروتئين ماث يك را نداشتند، رشد نكرد.

دانشمندان با استفاده از يك ويروس دستكاري شده، ژن ‪ BMP‬را به سلولهاي سرطاني تزريق و مشاهده كردند اين انتقال نه تنها مانع از رشد تومور شد بلكه سلولهاي سرطاني را به تبديل به سلولهاي عصبي تحريك كرد.

نتايج اين تحقيقات در نشريه ژن و رشد منتشر شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.01374s, 18q