متخصص تغذيه: مردم مراقب مسموميت هاي تغذيه اي روز طبيعت باشند

۱۳۸۶/۱۲/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10121
متخصص تغذيه: مردم مراقب مسموميت هاي تغذيه اي روز طبيعت باشند

دكتر مسعود كيمياگر متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: در روز طبيعت بايد نهايت اعتدال در مصرف مواد غذايي رعايت شود هم چنين اصول بهداشتي را در طبخ مواد خوراكي بايد لحاظ كرد با توجه به آمار بالاي مسموميت در اين روز توصيه مي شود كه از غذاهاي خانگي آن هم در صورتي كه ماده غذايي به طور كامل در منزل پخته شده باشد استفاده كرد.

وي ادامه داد: مواد غذايي كه صبح استفاده شده است نبايد براي غروب و شام استفاده كرد زيرا در اين فاصله زماني چون ماده غذايي در يخچال نگهداري نشده است زمينه مناسب را براي رشد انواع ميكروب ها داشته است.

وي اظهار داشت: غذا يا بايد در مقصد مورد نظر پخته و طبخ شود يا از منزل پخته شده و به مقصد مورد نظر ببرند و از غذاهاي نيم پز به هيچ عنوان استفاده نكنند چون در فاصله زماني مورد نظر و در دماي 50 تا 55 درجه ميكروب ها سريعاً رشد مي كنند.

کیمیاگر تصريح كرد: مواد غذايي را حتي الامكان به صورت خشك و خنك نگهداري كنيم تا خيس نشوند و زمان استفاده و مصرف آن ها را مخلوط كرد به خصوص رشد ميكروب در موادي مانند گوشت و مرغ سريع است.

*افراد سالمند بيشتر مستعد بيماري هاي گوارشي در روز طبيعت مي شوند

دكتر كيمياگر در خصوص مصرف انواع مواد غذايي براي افرادي كه مبتلا به فشار خون، چربي خون و يا ديابت هستند به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: اين افراد بيشتر از سايرين بايد اعتدال را در مصرف مواد غذايي رعايت كنند زيرا كه مصرف مقدار كمي تنقلات، شيريني، گوشت قرمز، نمك و ساير موادي كه مصرفشان براي اين بيماران مضر است مي تواند مشكلات گوارشي و حتي افزايش ناگهاني فشار خون قند خون و چربي خون را براي اين ابراد به دنبال داشته باشد.

وي تاكيد كرد: مصرف كاهو مي تواند تغذيه مناسبي براي همه افراد در اين روز باشد و استفاده كمتر از فست فودها به دليل داشتن سديم، نمك، انواع افزودني ها و چربي بالا مي تواند كمك موثري به سلامت افراد در اين روز بكند.

این متخصص تغذیه يادآور شد: استفاده از انواع ميوه و سبزي ها در اين روز براي تمامي رده هاي سني بسيار مناسبي بوده و تا حد امكان از مصرف غذاهاي اماده كه نيترات و نيتريت بالايي دارند بايد خودداري كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.47501s, 19q