مارگزيدگي و تاثير آن بر كبد

۱۳۸۶/۱۲/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10125
مارگزيدگي و تاثير آن بر كبد

فاطمه مهاجربانان فرخي زاده، متخصص پوست به باشگاه خبرنگاران گفت: درد شديد در محل گزيدگي، تورم، كبودي، ضعف عمومي، نبض تند، تهوع، سرگيجه، كوتاهي تنفس، شوك، كاهش قدرت ديد، تغيير رنگ پوست و احساس تشنگي و خواب آلودگي از علائم اوليه مارگزيدگي هستند.

وي افزود: در چنين شرايطي بايد عضو گزيده شده را بي حركت نگه داشت و بالاي محل گزيدگي را با سرعت به صورتي ببنديد كه انگشت سبابه در زير آن بلغزد و جريان خون شرياني ادامه پیدا کند.

این متخصص پوست با اشاره به اينكه عضو گزيده شده را تا حد امكان بايد پايين تر از سطح قلب قرار داد تصریح کرد: اين كار سرعت رسيدن خون را از عضو آسيب ديده به قلب كاهش مي دهد.

وي خاطرنشان کرد: محل گزيدگي را به شكل × يا + با چاقوي تيز ضدعفوني شده با آتش، شكاف دهيد و محل زخم را در صورتي كه در دهان  يا زبان خود زخم يا بريدگي نداشته باشيد به سرعت بمكيد و سپس خالي كرده، بهتر است از يك وسيله مكنده مثل شيردوش يا بادكش استفاده كنيد، اين كار بايد 30 تا 60 دقيقه ادامه يابد، پس از خارج كردن سم، نوار را كمي شل كنيد و محل زخم را با اكسيژنه شستشو دهيد بايدتوجه داشته باشيم فرد مصدوم همواره گرم نگه داشته شود در غير اين صورت لرزش هاي شديدي در بدن وي ايجاد مي شود، در صورتي كه بيمار حالت تهوع ندارد، به وي مايعات گرم مانند چاي، قهوه همراه با شير بدهيد و در صورت نياز به مصدوم تنفس مصنوعي بدهيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.02219s, 19q