گياه‌خواري خطر سکته قلبي و مغزي را کاهش مي دهد

۱۳۸۷/۰۱/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10131
گياه‌خواري خطر سکته قلبي و مغزي را کاهش مي دهد

حمله قلبي و سکته مغزي يکي از اصلي ترين علل مرگ به شمار مي روند، اما تحقيقات انجام شده نشان مي دهد افرادي که گياهخوار هستند کلسترول "بد" کمتري دارند.


بسته شدن رگ هاي قلب علت اصلي مشکلات قلبي است اما پژوهشگران موسسه کارولينسکا در استکلهم مي‌گويند خطر اين بيماري ها با خوردن غذاهايي که فاقد مواد حيواني است کاهش مي يابد.


در اين مطالعه 28 داوطلب يک رژيم غذايي مبتني بر گياهخواري گرفتند که شامل پروتئين، کربو هيدرات و مواد نشاسته اي و چربي بود.


اين رژيم غذايي شامل سبزيجات، ميوه، ذرت، تخمه آفتاب گردان و ارزن مي شد.


28 نفر ديگر نيز يک رژيم غذايي سالم گرفتند که همين ميزان پروتئين، کربو هيدرات و چربي داشت.


در اين رژيم غذايي چربي هاي اشباع شده کمتر از 10 درصد از انرژي روزانه را تامين مي کرد و از غلات سبوس دار نيز تا حد امکان استفاده مي شد.


مقايسه نتايج اين مطالعه نشان داد که گروهي که داراي رژيم غذايي گياهي بودند ميزان کلسترول به خصوص نوع "بد" يعني ال اس ال خود را توانستند به ميزان قابل توجهي کاهش دهند، اما در مقابل تغيير محسوسي در کلسترول افرادي که رژيم غذايي غيرگياهي داشتند، حاصل نشد.


پژوهشگران به "شواهد زيادي" اشاره مي کنند که نشان مي دهد اين تغييرات براي پيشگيري از گرفتگي رگ‌هاي قلبي بسيار موثر هستند.


با اين وجود کارشناسان هشدار مي دهند: "رژيم غذايي گياهي ممکن است در کاهش کلسترول موثر باشد، اما به راحتي نمي تواند همه مواد غذايي مورد نياز بدن را تامين کند."

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.29499s, 19q