سازمان‌هاي پزشكي از پارلمان انگليس خواستار حمايت از جنين پيوندي شدند

۱۳۸۷/۰۱/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10137
سازمان‌هاي پزشكي از پارلمان انگليس خواستار حمايت از جنين پيوندي شدند

شبكه خبري بي.بي.سي  در گزارشي افزود: اين سازمان‌ها كه عضو انجمن سازمان‌هاي پزشكي خيريه بريتانيا هستند، بنياد قلب و سازمان تحقيقات سرطان اين كشور را شامل مي‌شوند.

بنابر اين گزارش، آن‌ها در حمايت از لايحه تحقيقاتي جنين پيوندي كه از تركيب دي ان‌اي انسان و تخمك حيوانات پديد مي‌آيد، به تمام اعضاي پارلمان نامه نوشته اند.

براساس اين گزارش، جنين پيوندي نوعي سلول پايه است كه از تركيب دي ان اي ‪ ))DNA‬انسان و تخمك حيوانات حاصل مي‌شود، اما چنين اقدامي، حتي در سطح آزمايشگاهي بسيار بحث برانگيز است.

حاميان آن مي‌گويند كه اين كار، هرچند ريسك‌هايي در بر دارد، اما در سطح آزمايشگاهي و محدود، مي‌تواند به يافتن دارو براي بيماري‌هاي غير قابل درماني مانند پاركينسون منجر شود.

بي .بي.سي افزود: اما گروه‌هاي مذهبي بويژه برخي از سياستمداران كاتوليك بريتانيا بشدت با تركيب دي ان‌اي انسان و تخمك حيوان مخالفند و اين اقدام را غير اخلاقي مي‌دانند.

شماري از اعضاي كاتوليك حزب كارگر- يعني حزب گوردون براون نخست وزير بريتانيا هم، از جمله مخالفان لايحه ياد شده هستند.

آلن جانسون وزير بهداشت بريتانيا، ابراز اميدواري كرده است كه امكان يافتن راهي براي جلب رضايت مخالفان وجود دارد.

مقام‌هاي ارشد كليساي كاتوليك بريتانيا از دولت خواسته‌اند كه به هوادارانش در پارلمان اجازه دهد كه آزادانه و بدون قيد و شرطهاي حزبي به لايحه پيشنهادي دولت راي بدهند.

موضوع تحقيق بر روي سلول‌هاي پايه در آمريكا هم جنجال زيادي برپا كرده است. جرج بوش رئيس جمهوري آمريكا، دست كم دو بار يك مصوبه كنگره را كه بودجه فدرال به تحقيقات درباره سلول‌هاي پايه اختصاص مي‌داد، وتو كرده است.

سلول‌هاي پايه قابليت بدل شدن به انواع سلول‌هاي بدن را دارند، اما از آن جايي كه آن‌ها بايد در جريان آزمايش نابود شوند، گروه‌هاي مذهبي اين كار را مثابه كشتن انسان مي‌دانند و با آن مخالفند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.23292s, 19q