اوريون بيماري نه چندان خطرناكي كه اغلب كودكان را مبتلا مي‌كند

۱۳۸۷/۰۱/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10138
اوريون بيماري نه چندان خطرناكي كه اغلب كودكان را مبتلا مي‌كند

كارشناس بيماري‌هاي مركز بهداشت استان اردبيل گفت : عامل بيماري اوريون يك نوع ويروس است كه از طريق تنفس فرد مبتلا به افراد ديگر منتقل مي‌شود.

دكتر بابك گروسي، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: علايم عمده اين بيماري تب ، بي‌حالي و تورم غدد بزاقي است و گاهي ممكن است كه فردي به اوريون مبتلا شود اما هيچ علايمي از اين بيماري در او ظاهر نشود.

او گفت: به اين بيماري در قديم گوشك مي‌گفتند و علت آن اين است كه اغلب غدد بزاقي بناگوشي را درگير مي‌كند.

وي افزود: ممكن است شاخص‌ترين علامت بيماري كه تورم غدد بناگوشي است در يك يا دو طرف فك پايين افراد پديدار شود و بطور معمول بين يك هفته تا ‪۱۰‬ روز ادامه يابد.

به گزارش خبرنگار ايرنا دكتر گروسي ، تاكيد كرد اوريون بيماري خطرناكي نيست اما گاهي به ندرت ممكن است كه مغز افراد را درگير كند.

او گفت: همچنين اين بيماري ممكن است كه درنوجوانان و جوانان پسر بيضه‌ها را درگير كند و تاثيراتي احتمالي در ناباروري اينگونه افراد برجاي بگذارد.

استراحت كافي و پرهيز از تحرك در اين گونه موارد توصيه مي‌شود و غذاي فرد مبتلا براي بلع آسان بايد آبكي باشد و بيمار به منظور خشكي دهان از مايعات بيشتر استفاده كند.

او گفت: گذاشتن حوله گرم روي روي ناحيه غدد بزاقي بهبودي تورم ناشي از بيماري را تسريع مي‌كند.

وي افزود: فردي كه به اوريون مبتلا مي‌شود بطور دايم در مقابل اين بيماري ايمني پيدا مي‌كند.

او گفت: از سال ‪ ۱۳۸۴‬برنامه واكسيناسيون منظم عليه بيماري اوريون در ايران شروع شده‌است و به همراه واكسن‌هاي سرخك و سرخچه واكسن اين بيماري نيز به كودكان تزريق مي‌شود.

وي افزود: واكسن اين بيماري در دو نوبت يك و شش سالگي به افراد تزريق مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
علیرضا
من امروز بایکی از دوستانم بازی کردم اما نفس در نفس نشده ام و دست هم به او نداده ام فهمیدم اوریون دارد یعنی من هم گرفته ام؟
امیر
من امروز متوجه ابتلا به این بیماری شدم.از اطلاعاتتون استفاده کردم.خیلی ممنون:-))
5.6049s, 20q