تصويرگري پزشكي در بهينه‌سازي اعمال جراحي موثر است

۱۳۸۷/۰۱/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10139
تصويرگري پزشكي در بهينه‌سازي اعمال جراحي موثر است

گويا به مزاياي انجام اعمال جراحي با كمك رايانه اشاره كرد و افزود:از مشخصات بارز اين نوع جراحي آن است كه جراح حتي تماس مستقيم با بيمار ندارد بلكه واسطه مابين جراح و بيمار روباتهاي جراحي هستند.

وي ادامه داد: براي موفقيت در استفاده از اين روش جراحي نياز به آن است كه ما بتوانيم از رايانه ،علوم رايانه و علوم تصويرگري پزشكي به شكل بهينه بهره برداري كنيم تا رايانه بتوان روبات را به نحو احسن كنترل كرد تا جراح به هدف مورد نظر خود دست يابد.

گويا افزود: در اين ميان نقش تصويرگري پزشكي همانند چشم‌هاي پيشرفته اي است كه براي جراح مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بدين شكل اين تصاوير پزشكي مي‌توانند اطلاعات را در قالب هدايت جراح در حين جراحي و پيش بيني وضعيت بيمار بعد از جراحي و يا حتي براي جلوگيري از تصادم ابزار آلات جراحي با يكديگر به هنگام اعمال جراحي با بافت‌هاي حساس بيمار بكار روند.

اين محقق ايراني گفت : در جراحي‌ها معمولا از تصاوير دستگاههاي اسكن سريع ام .آر.آي و يا تصاويرجي .ال .تايم سونوگرافي و يا حتي سي .تي .

اسكن استفاده مي‌شود.

گويا افزود: صنعت جراحي روباتيك با كمك تصويرگري پزشكي هم اينك گستردگي خوبي در دنيا پيدا كرده و به طور مثال روبات داوينچي كه يكي از روباتهاي مشهور جراحي محسوب مي‌شود ، هم اينك به تعداد ‪ ۷۰۰‬يونيت در سراسر جهان از جمله آسيا، اروپا و آمريكا نصب شده است .

وي گفت : كيفيت و برتري كه اين گونه جراحي‌ها نسبت به جراحي‌هاي متداول دارند بر همه ثابت شده است و كشورهاي مختلف جهان به دنبال آن هستند كه اين صنعت را تهيه كرده و كشورشان را به اين صنعت تجهيز كنند.

گويا اضافه كرد: ما بايد انرژي زيادي را بر روي اين صنعت متمركز كنيم و تحقيقات بيشتري در اين زمينه انجام دهيم تا جوانان مستعد ايراني در داخل كشور بتوانند در خدمت اين شاخه از علم و فناوري قرار بگيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.55586s, 19q