آزمایش درمان پارکینسون با سلولهای بنیادی با موفقیت انجام شد

۱۳۸۷/۰۱/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10151
آزمایش درمان پارکینسون با سلولهای بنیادی با موفقیت انجام شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، گروهی از محققان مؤسسه " Sloan-Kettering" در نیویورک موفق شدند با پیوند سلولهای بنیادی جنینی که از سلولهای پوست موشهای آزمایشگاهی مبتلا به بیماری پارکینسون به دست آمده بود، این موشها را درمان کنند.

این دانشمندان به سرپرستی "لورنز استادر" که نتایج تحقیقات خود را در مجله " Nature Medicine" منتشر کرده‌اند، نشان دادند که این پیوند نه تنها هیچ مورد رد پیوند را در بر ندارد، بلکه می‌تواند موجب بهبود بالینی علائم بیماری پارکینسون شود.

این گروه در آزمایشهای خود جراحاتی را در مغز موشهای مبتلا به این بیماری ایجاد کردند و هسته سلولهای اپیدرمی پوست را با استفاده از تکنیک "شبیه سازی درمانی" به داخل سلولهای تخم بدون هسته منتقل کردند آنها سپس این سلولهای شبیه‌سازی شده را کشت داده و پس از آن در بلاستوسیتها توسعه دادند.

به این ترتیب این محققان توانستند 187 خط سلول بنیادی جنینی را از 24 موش مختلف به دست آورند که بیشتر این سلولها در مرحله بعدی به نورونهایی تمایز یافتند که توانایی تولید هورمون "دوپامین" را دارد.

در موشهای درمان شده، سلولهای جدید جایگزین سلولهای بیمار شدند و به این ترتیب موشها توانستند تا حد چشمگیری حرکات و لرزش غیرعادی پاها و دستهای خود را کنترل کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
م. آ
با سلام
آیا در ایران نیز راههایی برای درمان از این طریق وجود دارد؟
حمید رضا شمس
سلام - من مبتلا به پاکینسون هستم از خبر شما بسیار خوشحال شدم . از اطلاع رسانی شما سپاس گذارم . ( شمس 41 ساله از اراک)
جمیله اخلاصی
باسلام پدراینجانب حدودا 9سال است که به پارکیینسون مبتلا هستند آیا استفاده از دستگاه تردمیل جهت انجام فعالیت موثر میباشد ضمنا ایشان درشیراز تحت نظردکتریوسفی پور هستند ازراه رفتن وحشت دارند ومرتبا به زمین میخورند حرکات دست وپاها خیلی ضعیف شدند خواهشمندم درخصوص خرید دستگاه تردمیل یا هرنوع راه حل پیشنهادی اینجانب را راهنمایی کنید باتشکر
0.41508s, 21q