مکانیزم بروز پیری زودرس کشف شد

۱۳۸۷/۰۱/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10152
مکانیزم بروز پیری زودرس کشف شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، از مدتها دانشمندان بعضی از مؤلفه‌های ترمیم DNA از جمله پروتئین CSB  را کشف کرده بودند که به دلایل نامعلومی موجب پیری زودرس می‌شوند. بیشترین موارد پیری زودرس در اثر ابتلا به بیماری با عنوان"سندروم Cockayne" است که به‌واسطه ایجاد یک جهش ژنتیکی در ژن CSB شکل می‌گیرد. این درحالی است که بعضی از افرادی که حامل این جهش ژنی هستند و بنابراین پروتئین CSB را ندارند، تقریباً سالم به نظر می‌رسند.

سندروم Cockayne در حقیقت نوعی آسیب ژنتیکی است که ویژگیهایی شبیه به بیماریهای تخریب نورونی دارد و موجب پیری زودرس می‌شود.

اکنون پژوهشگران دانشگاه واشنگتن که نتایج تحقیقات خود را در مجله علمی PLoS Genetics منتشر کرده‌اند، با بررسی عملکرد ژن نرمال بیان کننده این پروتئین کشف کردند که این ژن محتوی یک ژن دیگری با عنوان PiggyBac است. این ژن توانایی جهش از یک موقعیت به موقعیت دیگر را دارد و در حدود 40 میلیون سال قبل وارد ژن CSB شده است.

این دانشمندان کشف کردند که ژن CSB می‌تواند دو نوع پروتئین CSB را تولید کند. نوع اول پروتئین نرمال است و نوع دوم پروتئین گداخته‌ای است که ژن PiggyBac آن را رمزگذاری می‌کند.

پروتئین گداخته تقریباً در تمام بیماران متأثر از سندروم Cockayne تولید می‌شود، درحالی‌که در افرادی که پروتئین CSB نرمال را تولید نمی‌کنند ولی در عین حال از این بیماری نیز رنج نمی‌برند، تشکیل نمی‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23689s, 18q