حساسیت های فصلی و روشهای پیشگیری

۱۳۸۷/۰۱/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10167
حساسیت های فصلی و روشهای پیشگیری

این روزها شایدبا افرادی مواجه شده ایدكه باعوارض وعلا ئمی شبیه به سرماخوردگی به ویژه سرفه عطسه های مداوم وآب ریزش بینی مواجه اند ؛ اما برخلا ف تصور افرادی كه نخستین بار به این وضع دچارمی شوند منشاء این عوارض حساسیت فصلی یا آلرژی است .

تعریف آلرژی :پیش ازبررسی علل ابتلا به حساسیتهای فصلی به ویژه در بهار بایددانست آلرژی واكنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف است .

افرادمبتلا به حساسیت سیستم ایمنی فوق هوشیاری دارندكه به مواد به ظاهر بی آزار موجود در محل زندگیشان واكنشی بیش ازحد معمول نشان می دهند.

عوامل بروزحساسیت های فصلی :دكترمحمود موحدی فوق تخصص ایمونولوژی آسم وآلرژی ، علت اصلی حساسیتهای فصلی به ویژه در فصل بهار را گرده افشانی گیاهان بیان می كند.

وی می گوید:حساسیت فصلی ناشی ازگرده افشانی گیاهان به تناسب شرایطجغرافیایی وگیاهان آلرژی زای مناطق مختلف كشورمتفاوت است .

موحدی بابیان این كه حساسیت به گرده گیاهان درفصول مختلف سال نیزمتفاوت است می افزاید:گرده افشانی درختان دربهار ، علفها و چمنها در تابستان و درختچه ها وعلفهای هرزدرفصل پاییزموجب بروزحساسیتهای فصلی می شود.

نشانه ها و عوارض حساسیتهای فصلی :آبریزش بینی، ریزش اشك، سرفه وعطسه ازجمله علا ئم آلرژی است كه به علت مصرف داروها ، مواد شیمیایی وحتی شرایط فیزیكی خاص ایجادمی شود.

موحدی دراین باره می گوید:آثار ناشی ازحساسیتهای فصلی درچشم ودستگاه تنفسی بروزمی كند.

این فوق تخصص ایمونولوژی آسم و آلرژی باتبیین عوارض آلرژی می افزاید:حساسیت فصلی درچشم موجب ورم ملتهبه بهاره، دردستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش وآب ریزش بینی و دردستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، خس ،تنگی نفس می شود.

وی با هشداردرباره بی توجهی برخی افراد به پیشگیری ازاین گونه حساسیتهافصلی می گوید:برخی بیماران به تصور ابتلا به سرماخوردگی مكرر از تشخیص و پیشگیری ازاین نوع حساسیت قصورمی كنند؛درحالی كه با پرهیزاز تماس با گرده های گیاهان می توان ابتلا به این آلرژی راكاهش داد.

توصیه های پزشكی برای پیشگیری ودرمان آلرژی فصلی :
دكترموحدی دراین باره می گوید:گرده های گیاهان صبح ها و غروب ها به سطح زمین نزدیك ترند؛به همین علت افراد مبتلا به حساسیتهای فصلی دراین مواقع نبایددرمعرض گرده ها قراربگیرند.

وی می افزاید:زمانی كه افراد در فضاهای بسته ای مانند خودروها قرار دارند باید شیشه ها را به طور كامل بالا بیاورند تاكمتردرمعرض گرده ها قرارگیرند.

این فوق تخصص ایمونولوژی آسم وآلرژی با تاكید برلزوم پیشگیری ازابتلا به حساسیتهای فصلی اضافه می كند:پیش ازفصل گرده افشانی با مصرف داروهایی مانند"كرومولین سدیم "می توان ازابتلا به حساسیتهای فصلی پیشگیری كرد.

اگرچه بیماری آلرژی گونه های مختلفی دارد؛ اما آلرژی فصلی ناشی ازگرده های گیاهان را می توان با تشخیص به موقع درمان وحتی با توجه به توصیه ها ی پزشكی، از ابتلا به عوارض آن پیشگیری كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
اميد
لطفا بنده رو راهنمايي کنيد براي خلاص شدن ازاين عارضه چه درماني وجود داره؟
شهرام عزیزی
با سلام من از ابتدای تابستان به این نوع بیماری مبتلاشدم شاید هم حساسیت باشه نمیدونم مثلا تقریبا شبیه سرما خوردگی هست اما بدون سرفه و تب فقط در حلق بینی ناراحتی دارم بینی من میگیره و خشک میشه و عطسه میکنم و همچین گلو درد دارم مانند سرما خوردگی میسوزه لطفا درمان آن را برام توضیح دهید با تشکر .
سامان
با سلام
من چندین سال حساسیت فصلی داشتم و عذاب زیادی می کشیدم.تا این که به توصیه یه دکتر رفتم و حجامت کردم. خدا رو شکر خوب شدم. شما هم این کار رو بکنید.
آيپارا
سلام ، من الان 15 ساله كه از آلرژي فصلي رنج مي برم هر سال از اسفند تا ارديبهشت من مشكل دارم چون آب ريزش بيني و تنگي نفس و سوزش و خارش چشم امونمو بريده بگيد چي كار كنم
الهام
سلام با تشکر از شما این حساسیت پدر منو در آورده الان 2ماه سرفه های شدید وگرفتگی تنفس دارم الان عطسه وآبریزش ودردچشم و...اضافه شده امپولای حساسیت هم کار کرد نداره میگین چیکا رکنم لطفا جواب بدین
رسول
سلام،به خدا از دست این حساسیت خسته شدم
حساسیت من در فصل تابستان شروع میشه و تا اوایل پاییز ادامه داره،آیا درسته که داروهای ضد حساسیت بخصوص دگزامتازون عوارض شدیدی در آینده داره؟
ممنون
كبري
من قبلا هيچ گونه حساسيتي نداشتم ولي الان كه باردارم دچار حساسيت شده ام ايا اين طبيعي است
درخواست
سلام لطفا ادرس یا شماره تلفن این دکتر محترم را برام ارسال کنید ممنون
فرزانه نوري
آيا راههاي پيشگيري ديگري وجود دارد.من هميشه در هواي ازاد هستم و حساسيت باعث اذيت چشمام سردردوابريزش بيني من ميشود در محيط كار اذيت ميشوم.با تشكر فراوان
mahdi
با سلام
روش پیشگیری از سرفه های بیش از حدحساسیت فصلی
محسن
باسلام بنده به حساسیت فصلی مبتلا هستم بخصوص در همین فصل پاییزی ناحیه ی گلو گوش بینی را مداوم درگیر می کند وخارش بیحد دارمد لذا خواهشمند م مرا رهنما یی فرما یید هر چه به پز شک مراجه می کنم بی تاثیر بوده
مهدي اميرخاني
سلام-ايا حساسيت فصلي درمان قطعي دارد يا فقط با پيشگيري در فصل مربوطه ميتوان مانع بروز شد؟واقعا كلافه شدم از حساسيت فصلي-دكترها هم بلدن فقط چندتا امپول بنويسن كه بعد يك هفته اثرش ميره ودوباره همون اش همون كاسه
صدیق شوقی
حساسیت یاآلرژی عطسه پی درپی وآب ریزش بینی
محمد
من چهار فصل را حساسیت دارم و به آفتاب و صابون گل و گیاه گرد وخاک حساسیت دارم لطفا من را راهنماهی کنید مرسی ممنون
آزاده هبدالهی نژاد
سلام وقت به خیر، من چندین سال پیش به آلرژی فصلی مبتلا شدم هر سال با شروع فصل بهار و تا اواخر تابستان همیشه گرفتگی صدا صبح اول وقت، آبریزش شدید بینی، سرفه، عطسه، تورم و قرمزی چشم داشتم. با مراجعه به ÷زشک اوضاعم خیلی بهتر شد و 4 سال از این آلرژی آسوده بودم تا اینکه از سال گذشته دومرتبه بیماری من شروع شد و امسال بسیار شدت گرفت با اینکه به هر پزشکی مراجعه کردم جوابی نگرفتم تا اینکه یکی از اقوام که متخصص ایمونولوژی نیز هست به من پیشنهاد آمپول نروبیون را کرد. ولی من هنوز از این آمپول استفاده نکردم، خواستم بدانم نظر شما در این باره چیست؟ لطفاً به من کمک کنید تا این بیماری از من دور شود. بسیار شرایط بدی در هر لحظه دارم. از شما متشکرم
شیوا مشتاقی
دوستی دارم که اوایل در فصل بهار به آلرژی مبتلا می شد و اکنون در تمام فصول! به درخت و درختچه حساسیت دارد و در تماس نزدیک با درخت خاصی هم نیست. هر روز عطسه،آبریزش، تغییر صدا و سردرد دارد. آیا می توان این آلرژی را به طور کامل درمان کرد؟ آیا واکسن حساسیت موثر است؟ او بسیار از این قضیه رنج می برد.
لطفا مرا در جریان بگذارید. با تشکر
0.58562s, 34q