15 درصد مردان ایرانی عقیم هستند

۱۳۹۲/۰۹/۲۷ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 101917

سلامت نیوز : رییس بیمارستان کودکان مفید ضمن اعلام اینکه 15 درصد مردان ایرانی عقیم هستند، بیماری بیضه‌های نزول نکرده یا نهفته را از جمله علل بروز ناباروری در مردان دانست و اظهار کرد: این بیماری عمدتا در کودکی به خوبی درمان نشده است و ممکن است پزشکان زمان طلایی درمان را رعایت نکرده باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محسن روز رخ در حاشیه نهمین کنگره اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان که از صبح امروز در بیمارستان کودکان مفید آغاز به کار کرد، با بیان اینکه بیماری‌های اطفال نیازمند به جراحی متعدد هستند، اظهار کرد: البته بخشی از بیماری‌های نیازمند به جراحی در دوران کودکی شایع هستند. اما متاسفانه به موقع درمان نمی‌شوند که از جمله آنها می‌توان به چرخش بیضه اشاره کرد.

وی ادامه داد: بیضه ارگان حیاتی تولیدمثل است و اگر مشکلات و بیماری‌های مربوط به آن به درستی درمان نشود، تولید نسل را متوقف می‌کند.

رییس بیمارستان کودکان مفید افزود: همچنین بیضه‌های نزول نکرده یا نهفته است که به دنبال آن و در صورت بی‌توجهی به درمان، امکان تولید اسپرم در بزرگسالی از بین می‌رود. 15 درصد مردان ایرانی عقیم هستند که یکی از علت‌های آن، همین بیضه‌های نهفته است که به خوبی درمان نشده و امکان تولید نطفه یا اسپرم را متوقف کرده است. به همین خاطر است که لازم است بر اساس اصول علمی، ارجاع به موقع صورت پذیرد. البته متاسفانه ممکن است برخی پزشکان زمان طلایی درمان را در این بیماران رعایت نکنند.

این فوق تخصص جراحی کودکان بهترین زمان عمل بیضه‌های نهفته را از شش تا 18 ماهگی دانست و اظهار کرد: زمان طلایی درمان چرخش بیضه نیز 6-4 ساعت پس از تشخیص است تا بتوان نسل بیضه را زنده نگه داشت.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بیمارستان مفید که شلوغ‌ترین بیمارستان کودکان کشور است و هر روز کودکان بسیاری به آن مراجعه می‌کنند، هر روز شاهد هستیم که زمان طلایی در درمان این بیماران رعایت نمی‌شود و خانواده‌ها تاوان عدم درمان به موقع را می‌دهند، اظهار کرد: مشکلاتی نظیر چرخش بیضه، وجود بیضه‌های نهفته یا پایین بودن مجاری ادراری از جمله اختلالات تکاملی هستند و مسائل مختلفی در بروز آنها نقش دارد. برای برخی از این بیماری‌ها شاید نتوان در دوران جنینی کاری لازم است. اما لازم است پس از تولد کودک، اقدامات درمانی لازم سریعا پس از تشخیص، انجام شود.

رییس بیمارستان کودکان مفید تمام جراحی‌های کودکان را از جمله اورژانس‌های کودکان دانست و اظهار کرد: از آپاندیسیت گرفته تا فتق معده، انسداد مجاری ادراری و انسداد دستگاه صفراوی در ردیف اورژانس‌های کودکان قرار می‌گیرد.

روزرخ در پایان درباره تجهیزات بیمارستان مفید نیز گفت: در حال حاضر از نظر تجهیزات جراحی، مشکلی در بیمارستان‌ها نداریم و رتبه اول را در میان بیمارستان‌های کشور داریم. اکنون بیمارستان کودکان مفید با برخورداری از 260 تخت، از شلوغ‌ترین بیمارستان‌های کودکان در کشور محسوب می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54625s, 19q