گفت‌وگوی انتقادی هنرمندان با وزیر کشور درباره مواد مخدر

۱۳۹۲/۰۹/۲۷ - ۱۴:۵۹ - کد خبر: 101932

سلامت نیوز : شب گذشته وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با جمعی از هنرمندان و سینماگران کشور در خانه سینما دیدار کرد و در گفت‌وگویی صمیمانه در مورد اینکه چطور می‌توان در حوزه مواد مخدر به همکاری ستاد آمد صحبت شد.
خبرگزاری فارس: گفت‌وگوی انتقادی هنرمندان با وزیر کشور درباره مواد مخدر

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ شب گذشته جمعی از هنرمندان و سینماگران کشور در خانه سینما گرد هم آمدند تا در دیدار با وزیر کشور از مشکلات و معضلات اعتیاد سخن بگویند.

سانسور نگذاشته در مورد اعتیاد فیلمی بسازیم

امین تارخ رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران گفت: به نظر می‌رسد این فقط اهالی خانه سینما نبودند که انتظار بازگشایی خانه‌ سینما را می‌کشیدند بلکه بسیاری از وزرا هم منتظر این اتفاق بودند که ما امروز اثرات آن را می‌بینیم.

وی ادامه داد: امروز از حضور یک دولت فرهنگی در راس امور خوشحال هستیم که فرهنگ را در کنار اقتصاد و سیاست مدنظر قرار می‌دهد و اگر نتیجه چنین نشست‌هایی تبدیل به عمل شود، به نتایج خوبی خواهیم رسید، چرا که معتقدم لازم نیست ما این تعداد زیاد شهید را برای چنین مشکلی تقدیم کنیم یا هزینه‌های هنگفت اجتماعی و اقتصادی در این حوزه داشته باشیم. بلکه می‌توانیم با ساخت بعضی از فیلم‌ها، اثرات خوبی را در پیشگیری از استفاده موادمخدر بر جای بگذاریم.

تارخ، از سانسور نمایش صریح معضلات و مشکلات اجتماعی گله کرد و گفت: متاسفانه به دلیل سانسور در سینما و تلویزیون کمتر توانسته‌ایم به موضوعات مهمی مانند مواد مخدر بپردازیم بنابراین امیدواریم در عرصه سینما کمتر شاهد سانسور باشیم تا بتوانیم به شکل ریشه‌ای به مسائل و مشکلات مهم اجتماعی یپردازیم.

همه هنرمندان سیگار می‌کشند

کمال تبریزی کارگردان سینمای کشور در این دیدار گفت: همه هنرمندان سیگار می‌کشند و من سیگاری نیستم همیشه اعتراض می‌کنم. زمانی مصرف سیگار در بین هنرمندان رفته چرا که آنها دچار خشونت شده بودند، استرس داشتند و نوع برخورد با آنها در سالهای گذشته مناسب نبود.

وی ادامه داد: شاید از دلایل مهم مصرف مواد مخدر به شرایطی برمی‌گردد که افراد در آن به سر می‌برند و اگر مهربانی را در جامعه ایجاد کنیم و دعواها را کمتر کنیم شاید در جامعه تأثیر بیشتری را ببینیم.

تبریزی گفت: چرا که افراد معتاد به هر وسیله‌ای پناه می‌برند تا از شرایط بحران خود خارج شوند بنابراین اگر تلخی را از جامعه برداریم بسیاری از این معضلات کاهش می‌یابد در این میان فیلم‌ها هم منعکس کننده واقعیت جامعه هستند و اگر دولت تلاش کند آرامش را مستقر کند به نظر می‌رسد اعتیاد به مواد مخدر هم کاهش یابد.

وی گفت: شاید اگر وزارت کشور با همکاری پایین سینما کانال سینمایی مختصی به حوزه مواد مخدر داشته باشد تأثیرگذاری آن بیشتر خواهد شد و به این ترتیب موجی ایجاد می‌شود و به فرهنگ جامعه تزریق خواهد شد.

کمال تبریزی گفت: متأسفانه صدا و سیما چنین موضوعاتی را برآورد نمی‌کند اما اگر با نگاه کارشناسی کانال تخصصی ایجاد شود و پیام‌ها درست به جامعه منتقل شود تأثیر چشمگیری خواهد داشت.

* وزیر کشور تکلیف هنرمندان را با سیاه‌نمایی مشخص کند

فرشته طاهرپور رئیس کانون تهیه کنندگان کشور نیز خطاب به وزیر کشور گفت: جای درستی آمده‌اید اینجا مکانی است که در مورد آرمان‌ها و واقعیات تأثیرگذار صحبت می‌شود.

وی افزود: متأسفانه از مصادیق جرم هنرمندان در سالهای اخیر سیاه‌نمایی بوده است و اگر وزیر کشور تکلیف هنرمندان را با واژه سیاه‌نمایی مشخص کند نیمی از راه طی خواهد شد.

طاهرپور گفت: فیلم‌هایی که تکان دهنده هستند از رسانه‌ها اجازه پخش نمی‌گیرند چرا که متهم به سیاه‌نمایی می‌شوند اما اگر تهیه کننده‌ای در حوزه اجتماعی قرار است کار کند یا باید سرمایه‌گذاری توأم با ریسک کند یا فیلمش در اکران سرش بریده شود.

وی گفت: اگر تکلیف ما در مورد سیاه‌نمایی موضوعات مشخص نشود نمی‌توانیم به هدف مورد نظر برسیم.

* آخرین حلقه ارتباط دولت با مردم آموزش لازم را ندیده است

همچنین تهمینه میلانی کارگردان سینمای کشور نیز گفت: از مهمترین مسائلی که در جامعه اهمیت دارد بحث آبروی مردم است در حالی که در این موضوع کارشناسی لازم انجام نشده است و مناسب با زندگی امروز کاری نشده و این صدمه‌ای ویرانگر به خانواده‌ها می‌زند.

وی گفت: تا زمانی که فقط صورت مسئله پاک می‌شود ما متهم به سیاه‌نمایی و بی‌آبرویی می‌شویم و اگر کسی بخواهد حرفی بزند متهم خواهد شد.

میلانی گفت: به عنوان مثال در کشور سوئد برای حل معضل روسپی‌گری قانونی را وضع کردند تا افرادی که به سمت آنها می‌روند را مجازات کنند بنابراین در کشور ما نیز به جای درس عبرت دادن و آفتابه انداختن بر گردن متهمان بهتر است به کودکان این خانواده‌ها آموزش داده شود چرا که در آینده بزهکار می‌شوند.

این کارگردان سینما گفت: متأسفانه هیچ کدام از حلقه‌هایی که در جامعه با مردم سروکار دارند آموزش لازم را نمی‌بینند و نمی‌آموزند که ارتباط خلاق و محترمانه با مردم داشته باشند.

وی گفت: یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام شود آموزش حلقه آخر اتصال بین دولت و مردم است در این صورت اعتیاد و فحشا کم می‌شود و کسی قانون را با صد تومان نخواهد خرید.

* بدون سانسور در مورد مواد مخدر حرف بزنید

رضا کیانیان بازیگر و هنرمند سینما خطاب به وزیر کشور گفت: در 8 سال گذشته بر مردم چه گذشته است مدام یاد کره شمالی می‌افتند این یعنی سانسور به قول معروف در حد المپیک، زمانی که این شرایط پیش می‌آید همه حرفها سرکوب می‌شود و قرار نیست کسی حرفی بزند چرا که همه باید تأیید کنیم.

وی گفت: کمیته‌ای باید بین ما هنرمندان و ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل شود که به صورت رسمی فعالیت‌های فرهنگی در حوزه مواد مخدر را پیگیری کند اگر بعد از این نشست خداحافظی کنیم و هر کسی به دنبال کار خو برود به نتیجه‌ای نمی‌رسیم.

کیانیان افزود: زمانی که در بین مردم هستیم به عنوان هنرمند مردم فکر می‌کنند که حرفهای خود را اگر به ما بزنند نتیجه می‌دهد، خیلی‌ها در مورد مواد مخدر می‌گویند چرا روحانیون و آقایانی که مصرف مشروبات را حرام کردند مواد مخدر را حرام اعلام نمی‌کنند وقتی فردی از سر کوچه منزل خود به راحتی آبجو تهیه می‌کند و حالش خوب می‌شود اگر نتواند بخرد می‌رود و شیشه مصرف می‌کند.

* فیلم‌های مستند معضلات جامعه را منعکس می‌کند

مرتضی رزاق کریمی مستندساز کشور نیز گفت: سینمای مستند می‌تواند معضلات اجتماعی را به نمایش بگذارد چرا که جامعه موجود زنده‌ای است که اگر تصویر خود را ببیند و با مشاهده ناهنجاری‌ها برای رفع آن تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد از بهترین روش‌های انعکاس تصویر جامعه سینمای مستند باشد که متأسفانه در این سال‌ها از آن غافل بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه رسانه ملی به عنوان یکی از حامیان سینمای مستند در مواجهه با فیلم‌های واقع‌نما آن را به شیر بی‌یال و دم تبدیل می‌کند، گفت: رسانه این کار را با این بهانه انجام می‌دهد که سینمای مستند مخاطب ندارد.

رزاقی کریمی گفت: چنین استدلالی زمانی مطرح می‌شود که شبکه‌های خارجی با نمایش فیلم‌های مستند در حالی که ساختار ضعیفی دارند توانسته‌اند مخاطبان زیادی را به خود جلب کنند.

وی خطاب به وزیر کشور گفت: باید در شوراهای بالادستی و سیاست‌گذار به سینمای مستند توجهی ویژه شود تا این سینما بتواند مشکلات جامعه را منعکس کند.

* سیاه‌ترین و تلخ‌ترین شکل از مواد مخدر را باید به تصویر بکشیم

منوچهر محمدی از تهیه کنندگان سینمای کشور، گفت: زمانی که در رسانه‌ها شنیدم که وزیر کشور گفته رسانه می‌تواند شلاق تیغ انتقادات به پیکر مسئولان باشد و از چیزی هم رسانه‌ها نباید بترسند از بیان چنین دیدگاهی خوشحال شدم.

وی ادامه داد: به عنوان یک ایرانی احساس شرمندگی می‌کنم که در کشورهای کوچک حاشیه خلیج‌فارس و در خیابانهای آنها هیچ نشانه روشنی از اعتیاد دیده نمی‌شود اما در کشور ما با این فرهنگ و قدمت با نشانه‌های زیادی روبه‌رو هستیم که باید بپرسیم این کشورها چه کردند.

محمدی گفت: نباید از خارج شدن پدیده اعتیاد از پس الفاظ دیپلماتیک بترسیم بلکه به نظر من به جای اینکه این نشست با حضور سینماگران باشد باید پدر و مادر و خانواده معتادان می‌آمدند و وجدان ما و شما را بیدار می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه نباید از طرح مشکلات ترسید، گفت: کار ما و شما مانند یک جراح است که می‌خواهد یک غده سرطانی را درمان کند بنابراین فکر می‌کنم باید سیاه‌ترین و تلخ‌ترین تصویر از مواد مخدر را نشان دهید تا حداقل یک جوان 16 ساله از اینکه به سمت آن برود بترسد همچنین در این واقع‌نمایی اگر فسادی هم در قوه قضاییه یا پلیس وجود دارد که باعث گسترش مصرف مواد می‌شود را نشان دهیم نه اینکه فقط یقه معتادان را بچسبیم.

* چرا فیلم‌های تلخ اعتیاد اجازه نمایش را نمی‌گیرند

محمدحسین حقیقی تهیه کننده سینما گفت: باید ابتدا از خود بپرسیم چرا فیلم‌های تلخ و تکان دهنده درباره اعتیاد اجازه نمایش از رسانه ملی را نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: 30 سال است که در این کشور ادعای انقلاب فرهنگی را داریم اما چرا قبول نمی‌کنیم که در تصمیم‌گیری‌های گذشته حداقل در بخشی از معضلات اجتماعی راه را اشتباه رفته‌ایم و چرا قبول نمی‌کنیم زمانی که جامعه به خودش دروغ می‌گوید هیچ وقت اصلاح نمی‌شود.

حقیقی گفت: بعضی از مشکلاتی که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم حاصل عملکرد فاجعه‌آمیز من و شما است. بنابراین باید از این به بعد کارها را بر اساس واقعیات جامعه جلو ببریم.

این تهیه کننده سینما تصریح کرد: منکر پیشرفت‌های سال‌های اخیر کشور نمی‌شوم اما امروز جوانان این کشور با مشکلاتی مانند اعتیاد روبه‌رو هستند و کار را برای آنها به جاهای باریکی رسانده که آنها را مجبور به تن فروشی کرده است با این معضلات چگونه باید رفتار کنیم.

* جلوی قاچاق فیلم در شبکه‌های ماهواره‌ای را بگیرید

خسرو امیر صادقی به عنوان آخرین تهیه کننده‌ای بود که در مورد قاچاق فیلم و سریال‌ها صحبت کرد.

وی گفت: شبکه‌های ماهواره‌ای به راحتی مرتکب قاچاق فیلم و سریال می‌شوند و به راحتی این شبکه‌ها از شهرهای مختلف تبلیغات می‌گیرند و حتماً دفاتر و کارگزارانی در داخل کشور دارند.

امیر صادقی ادامه داد: شناسایی عوامل این شبکه‌ها و دستیابی به منبع اصلی کار سختی نیست و اگر دست مسئولان را در این حوزه باز بگذاریم تا مشکل ما در حوزه قاچاق فیلم حل شود در این صورت مطمئن باشید نیمی از سینمای ایران نجات خواهد یافت.

* نماینده‌ای از هنرمندان در شورای مشورتی ستاد عضو شود

پس از گفت‌وگوی صمیمانه هنرمندان با وزیر کشور، رحمانی فضلی برای پاسخگویی به این درد دل به پشت تریبون رفت و گفت: در مورد مواد مخدر هر چقدر که می‌شود باید منصفانه برخورد کنیم تا کل پیکر لطمه نخورد و باید نگاه درمان و حل مشکل را داشته باشیم بنابراین نمی‌خواهیم موضوع را از آنچه که هست بزرگتر کنیم.

وی گفت: یک میلیون و 300 هزار معتاد در کشور داریم که نسبت به سایر کشورها رقم به شدت پایینی است اما همین تعداد هم در شأن کشور ما نیست.

رحمانی فضلی گفت: راه‌اندازی اتاق فکر بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و خانه سینما برای ایجاد نقطه نظرات ایده خوبی است و در حال حاضر نخبگان کشور در حوزه‌های مختلف در ستاد جمع کرده‌ایم و شما هنرمندان نیز نماینده‌ای را انتخاب کنید تا در شورای مشورتی ما حضور داشته باشد.

وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در نظرسنجی‌های مطرح شده مطالب خوبی در مورد سیاه‌نمایی‌ها گفته شد که آن را به رئیس صدا و سیما اعلام کردند و از نظر بنده منعی برای نمایش این سیاه‌نمایی‌ها وجود ندارد اما آقای ضرغامی مسئول است.

وی مستندسازی را ابزاری مهم برای نشان دادن معضلات اجتماعی دانست و گفت: هر اشکال و ایرادی که در حوزه وزارت کشور مشاهده کردید آن را پخش کنید و من در مقابل آنها پاسخگو خواهم بود و آن را توجیه نمی‌کنم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.13407s, 19q