دلایل کمبود خون و فرآورده های خونی/ نبود سرویس انتقال خون بیمارستانی

۱۳۹۲/۰۹/۲۷ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 101946

سلامت نیوز : میرعامل سازمان انتقال خون ایران، یکی از دلایل کمبود خون و فرآورده های خونی در برخی از مقاطع زمانی را ناشی از نقص در چرخه انتقال خون بیمارستانی دانست.

دکتر علی اکبر پورفتح اله در گفتگو با مهر، اصلاح چرخه انتقال خون بیمارستانی را یکی از اولویتهای سازمان انتقال خون عنوان کرد و افزود: متاسفانه بخشی از طب انتقال خون در ایران که مرتبط با تهيه و آماده‌ سازی خون است،‌ شاخصهای قابل رقابت بين‌المللي داريم،‌ در حالي كه در بخش مصرف خون و انتقال خون بيمارستاني به شدت ضعيف و شاخصهاي قابل قبولي نداريم.

وی گفت: در کشوری که شاخص اهدای خون آن 27 در هزار است، نباید کمبود خون وجود داشته باشد در حالی که به دلیل نقص در چرخه انتقال خون بیمارستانی و مدیریت نادرست مصرف خون، هر چند وقت يك بار با كمبود خون و فرآورده‌های خونی مواجه هستيم.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران همچنین بحث مدیریت مصرف خون، طب بدون انتقال خون، مصرف به جا و به موقع خون و نظام مصرف بهینه خون را از برنامه‌هاي راهبردي دانست كه پيگيري و اجراي آن هم به نفع مراكز درماني و هم به نفع انتقال خون است.

وی رایگان بودن خون و فرآورده های خونی در کشورمان را چالش بزرگی دانست و گفت: برخلاف دنیا که بیمه ها در این موضوع ورود کرده اند، در ایران محصولات و فرآورده های خونی تحت پوشش بیمه‌ ها نیستند.

پورفتح اله افزود: برای جدا سازی گلبولهای سفید از خون اهدایی پیش از ذخیره آن حداقل 15 تا 20 دلار هزینه نياز است و بیمه ها در کشورهای اروپایی این هزینه را پذيرفته‌اند، زیرا در ازای این فرایند، در هر روز 1.2 تخت روز بستری در بیمارستانها کاهش می یابد و برای بیمه ها مقرون به صرفه و اقتصادي است كه هزينه فرآورده‌هاي گرانتر را بپردازند و در عوض تخت روز بستري كاهش يابد.

وی همچنین با اشاره به جای خالی دستورالعملها و خطوط راهنمای مصرف خون (گایدلاین ها) در ایران گفت: در این زمینه در ایران کار خاصی صورت نگرفته است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران افزود: انتقال خون نیز با همکاری موسسه عالي آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون، قصد دارد بخش انتقال خون بالینی را در حوزه طب انتقال خون در کشور راه اندازی کند.

وی ادامه داد: بايد در بیمارستانها سرويس انتقال خون بيمارستاني دایر شود تا امکان مواردی چون مصرف خون خود فرد برای او(اتو ترنسفیوژن)، اصلاح کم خونی قبل از عمل و مدیریت خون بیمار در حین عمل با تدوین دستور العملی ملی در باره مصرف و مدیریت مصرف خون صورت گیرد تا امکان نظارت خون از رگ اهدا کننده تا گیرنده به وجود آید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.55553s, 19q