پيام مدير كل سازمان جهاني بهداشت به مناسبت روز جهانی سلامت سال 2008

۱۳۸۷/۰۱/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10195
پيام مدير كل سازمان جهاني بهداشت به مناسبت روز جهانی سلامت سال 2008

تغييرات آب و هوايي يكي از بزرگترين چالش هاي عصر ما مي باشد. تغييرات آب و هوايي بر تعدادي از عوامل مؤثر بر سلامت نظير غذا، هوا، آب عميقاً تأثير منفي دارند. در مواجه با اين چالش، ما به قهرماني در سراسر دنيا نياز داريم كه تلاش نمايند حفاظت از سلامت انسان ها در كانون توجه برنامه هاي بحرانهاي ناشي ازتغييرات آب و هوايي قرار گيرد.

روز جهاني بهداشت، هر سال در هفت آوريل جشن گرفته مي شود. اين روز، فرصت بسيار مقتنمي مي باشد كه توجه جهانيان را به يك موضوع بهداشتي با اهميت خاص متمركز نمود. روز جهاني بهداشت امسال، موضوع «ضرورت حفاظت از سلامت در برابر بحران هاي ناشي از تغييرات آب و هوايي» را مورد توجه و تأكيد قرار مي دهد. علاوه بر نشان دادن تعهد فردي خود در برگزاري جشن اين روز در سراسر دنيا، لازم است كه شما سال 2008 را به عنوان يك سال مهم تضمين كننده اين امر بدانيد كه همگان از موضوعات بهداشتي و ضرورت اهدافي كه بايد به آن دست يافت، آگاهي دارند. برگزاري هر گونه مراسمي و هر گونه حركتي در اين روز ضرورت داشته و مي تواند تعهد و انرژي جديدي را به منظور بوجود آوردن تغييرت اساسي همه در تثبيت شرايط آب و هوايي و هم در پيشگيري از درد و آلام بشري به وجود آورد. مي دانيم كه آب و هوايي متغير و ناپايدار چه اثراتي بر روي سلامت دارد. سالانه دهها هزار نفر در اثر طوفان ها، سيل ها، امواج گرما و خشكسالي جان خود را از دست مي دهند. بيماري هاي حساس به شرايط آب و هوايي نظر مالاريا، اسهال و سوءتغذيه در اثر كمبود پروتئين و انرژي باعث مرگ بيش از 3 ميليون نفر در نقاط مختلف دنيا گرديده است.

حتي اين رقم نشان دهنده، اثرات مخرب بهداشتي غير مستقيم روي محصولات غذايي و دسترسي آب سالم در نواحي بزرگ دنيا نمي باشد. تمام افراد به تغييرات آب و هوايي آسيب پذير مي باشند، اما افراد فقير جز اولين و آسيب پذيرترين گروه ها مي باشند. تغييرات آب و هوايي پيشرفت ما را در مبارزه با معضلات دفتر تهديد نموده و شكاف بين فقيرترين و غني ترين افراد را عميق تر مي نمايد كه اين منصفانه و قابل قبول نمي باشد. ما نيازمند اين امر مي باشيم كه دولتها، سلامت و تندرستي انسان ها را در بخش اصلي سياست تغييرات آب وهوايي قرار دهند و تلاش هايشان را براي حفاظت از سلامت به منظور دستيابي به اهداف توسعه هزاره مضاعف نمايند. مهمتر از همه، ما نيازمند افرادي مي باشيم كه با اتخا تصميمات درست، سلامت را بهبود بخشيده و اثرات منفي تغييرات آب و هوايي را كاهش دهند.

روز جهاني سلامت در سال 2008 فرصتي را فراهم مي كند كه نه تنها ابعاد مشكل فوق الذكر را مورد تأكيد قرار داده، بلكه تمام ذينفعان را گرد هم آورده و راه حل عملي براي اين مشكل بياييم. كنترل اثرات منفي تغييرات آب و هوايي نيازمند همكاري دولتها و ملتها در سراسر دنيا مي باشد. هر نوع مراسمي را كه شما قصد ساماندهي آن را داريد و به هر ميزان بودجه اي كه در دسترس داريد، اميدوارم كه اين راهنما به شما كمك نمايد كه مراسم روز جهاني بهداشت را به بهترين نحو برگزار نمائيد.

ما بر اين باوريم كه بحران هاي ناشي از تغييرت آب و هوايي واقعي و جدي مي باشد، دليل اصلي اين بحران ها، برخاسته از اقدامات بشر مي باشد و اقدامات انسان ها نيز مي تواند راه حلي را براي اين معضل باشد. اكنون ما بايد با هم همكاري نموده و تلاش هاي شما در اين زمينه مي تواند مؤثر واقع شود.

پس تلاش نمائيم كه روز جهاني بهداشت در سال 2008 با موضوع حمايت از سلامت در برابر بحران هاي ناشي از تغييرات آب و هوايي را به رويدادهاي مهم تبديل نمائيم و زمينه را براي اقدام جهاني در برابر اين معضل هموار سازيم.
 
دكتر مارگارت چان

مدير كل سازمان جهاني بهداشت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43265s, 18q