کلسترول و تأثير آن بر سرطان سينه

۱۳۹۲/۰۹/۲۸ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 101969

سلامت نیوز : کلسترول بالا علت بروز بسياري از مشکلات جسمي است. به تازگي نتايج بررسي ها نشان مي دهد، کلسترول بالا مي تواند به رشد و گسترش سرطان سينه بينجامد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ کلسترول همانند استروژن هورموني عمل مي کند، از اين رو احتمال بروز و رشد سرطان سينه را در زنان افزايش مي دهد. نتايج بررسي هاي متعدد نشان مي دهد، بالا بودن کلسترول با خطر بروز سرطان سينه در زنان به ويژه پس از يائسگي ارتباط دارد. اما هنوز مکانيزم مربوط به آن شناخته نشده است. محققان دريافتند که کلسترولي به نام 27HC عملکرد هورمون هاي استروژن را تقليد مي کند و به طور مستقل رشد سرطان سينه را افزايش مي دهد. هورمون استروژن در بروز بيش از ۷۵درصد از موارد سرطان سينه در زنان نقش دارد. در اين مطلب به چند علت شايع کلسترول بالا اشاره شده است که با دانستن آن مي توان ميزان آن را کنترل کرد و در نتيجه از کلسترول بالا و سرطان سينه پيشگيري کرد.

رژيم غذايي:

برنامه غذايي عامل مهم در بروز خطر کلسترول زياد است. مصرف بيش از حد چربي اشباع شده، چربي هاي ترانس و کلسترول بدون شک در افزايش کلسترول مضر در بدن نقش خواهد داشت. براي ايجاد تعادل، سبزي و ميوه بيشتري به برنامه غذايي خود اضافه کنيد.

چاقي مفرط:

ثابت شده است که چاقي مفرط شايع ترين عامل کلسترول بالاست و در نتيجه خطر بروز سرطان سينه را در زنان افزايش مي دهد. وزن خود را به ميزان متناسب شاخص توده بدني طبيعي پايين بياوريد تا باعث کاهش ميزان کلسترول شود.

خوردن هله هوله:

اين روزها، هله هوله خوردن در بين کودکان امري عادي است اگرچه شايد خوشمزه باشد اما فايده اي براي بدن ندارد. بهتر است از خوردن هله هوله و همچنين غذاهاي کنسروي پرهيز کنيد تا خطر کلسترول بالا کاهش يابد و از بروز سرطان سينه پيشگيري شود.

ژنتيک:

در خيلي از موارد علت اصلي کلسترول بالا و سرطان سينه در زنان، ارثي است. در اين صورت تنها کاري که مي توان کرد اهميت دادن به برنامه غذايي و اتخاذ شيوه زندگي سالم براي پايين آوردن ميزان کلسترول به حد نرمال است.

شيوه زندگي:

روي عادت هاي غذايي خود و فعاليت هاي فيزيکي تمرکز کنيد تا بتوانيد ميزان کلسترول را کنترل و از بروز سرطان سينه پيشگيري کنيد.

ورزش نکردن:

کم تحرکي علت عمده ديگر افزايش کلسترول است.

استعمال دخانيات:

سيگار کشيدن، ميزان کلسترول مضر را در خون افزايش و کلسترول خوب را کاهش مي دهد. بهتر است اين عادت را کنار بگذاريد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.42019s, 19q