وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي: تصوير سلامت در جمهوري اسلامي همواره رو به پيشرفت بوده است

۱۳۸۷/۰۱/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10197
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي: تصوير سلامت در جمهوري اسلامي همواره رو به پيشرفت بوده است

باقري لنكراني كه  پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران سخن مي‌گفت ، به تحول چشمگير و بنيادين در نظام سلامت كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي اشاره و خاطرنشان كرد: آمارها نشان مي‌دهد كه ايران در سال ‪ ۱۳۵۷‬از نظر وضعيت سلامت جزو اسف بارترين كشورهاي منطقه بود.

وي با بيان اين كه اميد به زندگي در آن سال ،‪ ۵۷‬سال بود ، گفت: اين شاخص هم اكنون بين مردان ‪ ۷۳‬سال و در بين زنان ‪ ۷۴‬سال است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي افزود: پيش از پيروزي انقلاب اسلامي سالانه بيش از ‪ ۱۰‬هزار مادر به دليل عوارض زايمان فوت مي‌كردند در حالي كه اين شاخص سال گذشته به كمتر از ‪ ۳۰۰‬مورد در كل كشور رسيد و اميدواريم امسال هم كاهش يابد.

وي ادامه داد: شمار زايمان‌هاي غير ايمن در آن زمان ‪ ۵۰‬درصد بود و امروز به كمتر از ‪ ۵‬درصد رسيده است.

او كاهش چشمگير مرگ و مير نوزادان را از ديگر نشانه‌هاي بهبود روزافزون وضعيت سلامت كشور عنوان كرد و گفت: در شش سال گذشته موردي از فلج اطفال در كشور مشاهده نشده است در حالي كه دو كشور همسايه ما جزو چهار كشوري هستند كه نتوانسته‌اند اين بيماري را كنترل كنند.

باقري لنكراني افزود: در زمان حاضر بسياري از بيماري‌هاي عفوني كنترل شده ، به گونه‌اي كه برخي ريشه كن شده‌اند و برخي در حال حذف شدن هستند.

وي اين پيشرفت‌ها را نتيجه تلاش مستمر مجموعه نظام سلامت پس از پيروزي انقلاب اسلامي دانست و تصريح كرد: همه اين پيشرفت‌ها در شرايطي به دست آمد كه ايران از هيچ جايي حمايت نمي‌شد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همچنين با اشاره به رشد چشمگير شاخص هاي بهداشتي و درماني در مدت مسئوليت دولت نهم گفت: شمار اورژانس‌هاي پيش بيمارستاني در شهريور سال ‪ ،۱۳۸۴‬حدود ‪ ۶۵۰‬پايگاه بود كه امسال به يكهزار و ‪ ۴۷۰‬پايگاه رسيده است.

وي افزود: در نتيجه تلاش تمامي دست اندركاران، نخستين بار در سال ‪ ۸۶‬شاهد كاهش دو رقمي ميزان مرگ و مير ناشي از تصادفات جادهاي بوديم.

باقري لنكراني به اجراي طرح پزشك خانواده اشاره كرد و گفت: با همكاري وزارت رفاه و تامين اجتماعي اين طرح جمعيت ‪ ۲۱‬ميليوني را پوشش داده و تعداد پزشكان مستقر در روستاها از يك هزار و ‪ ۵۰۰‬پزشك به شش هزار رسيده است.

وي خاطرنشان كرد: ميزان مرگ و مير نوزادان طي اين مدت ‪ ۲۰‬درصد كاهش يافته است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اجراي طرح غربالگري نوزادان براي بيماري‌هاي مادرزادي گفت: با اجراي يكي از اين طرح‌ها با پوشش ‪ ۹۰‬درصدي توانستيم از عقب افتادگي ذهني چهار هزار نفر جلوگيري كنيم.

وي رشد هفت درصدي توليد اقلام دارويي ، رشد ‪ ۲۰۴‬درصدي توليد داروهاي طبيعي، افزايش ‪ ۴۰‬درصدي مراكز تحقيقات پزشكي و ‪ ۳۵‬درصدي محصولات آنها، افزايش ‪ ۸۱‬درصدي تعداد تخت‌هاي مراقبت ويژه و ‪ ۴۱‬درصدي تعداد تخت‌هاي مراقبت ويژه قلبي را از ديگر اقدامات دولت نهم اعلام كرد.

باقري لنكراني همچنين فرهنگ‌سازي سلامت را از اولويت‌هاي وزارت بهداشت در سال جديد برشمرد و گفت: ديد سلامت محور بايد بر فعاليت‌هاي جامعه حاكم شود.

وي خاطرنشان كرد: ما هم اكنون با بيماري‌هاي غيرعفوني و مزمن سرو كار داريم كه متاسفانه در عادات افراد ريشه دارد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين كه ‪ ۵۰‬درصد سلامت جامعه متاثر از عوامل اجتماعي است گفت: مقوله سلامت را نبايد فقط در ساخت و سازهاي بيمارستاني محدود ديد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.54188s, 18q