اشتباهات رايج پزشكي در ميان مردم

۱۳۹۲/۱۰/۰۸ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 101987
اشتباهات رايج پزشكي در ميان مردم

سلامت نیوز: اغلب مردم عادت دارند توصيه‌هاي پزشكان را در مورد مصرف داروها ناديده بگيرند؛ مثلاً يك دارو را براي مدت زمان كوتاه‌‌تر و يا طولاني‌تر از حد توصيه شده مصرف مي‌كنند و اين يكي از رايج‌ترين اشتباهات پزشكي در ميان بيماران است.

حدود 30-50 درصد از بيماران داروهاي خود را طبق دستورات پزشك‌شان مصرف نمي‌كنند، به همين دليل تعداد دفعات مراجعه آنها به پزشك بيشتر مي‌شود و ديرتر بهبودي مي‌يابند. اين نوع اشتباهات متداول در ميان فهرست بلند بالايي دارد. هر ساله حدود صد هزار نفر در آمريكا تحت تأثير اين اشتباهات متحمل آسيب‌هاي جدي مي‌شوند. آنها در اثر بي‌توجهي به سفارشات پزشك‌ به خودشان آسيب مي‌رسانند.


مطمئن‌ترين و البته تنها راه پيشگيري از ايجاد چنين اشتباهاتي اين است كه عضو فعال مراقبت از سلامت خود باشيد؛ يعني اينكه در تمام تصميم‌گيري‌هاي مربوط به مراقبت از سلامت خود سهمي داشته باشيد. شما در اين باره مي‌توانيد كارهاي زيادي انجام دهيد و در بهبود كيفيت سلامت خود نقش مهمي ايفا كنيد.

به موارد زير توجه كنيد:
1- برخي از مردم به پزشك‌شان در مورد تمام داروهايي كه مصرف مي‌كنند، نمي‌گويند و بسياري از مكمل‌ها و داروهاي گياهي را كه هر روز مصرف مي‌كنند، را از قلم مي‌اندازند.
اين اتفاق بسيار ساده مي‌افتد اگر با ورود به مطب و ملاقات با دكتر فراموش مي‌كنيد به او راجع به تمام داروها و مكمل‌هايي كه مصرف مي‌كنيد، بگوييد، بهتر است قبلاً روي كاغذ تمام اين موارد را يادداشت كنيد. مصرف برخي داروها و مكمل‌ها با هم باعث ايجاد تداخل دارويي و برخي مشكلات حاد مي‌شود. در ضمن اطلاع پزشك از آنچه كه مصرف مي‌كنيد به او كمك مي‌كند تا داروي مؤثرتري را براي شما تجويز كند.


2- در مورد آلرژي‌ها و انواع حساسيت‌هايي كه دارند، به پزشك‌‌شان نمي‌گويند:
حساسيت برخي داروها و واكنش‌هاي حساسيتي ممكن است در دفعات اول خطرساز نباشد، ولي با گذشت زمان شدت مي‌يابند. بهتر است اگر به دارويي حساسيت داريد، آن را بشناسيد و در دفعات بعدي كه به پزشك مراجعه مي‌كنيد، موضوع را با او نيز در ميان بگذاريد.
3- قبل از ترك مطب دكتر، نگاهي به نسخه‌اي كه براي‌‌شان پيچيده است، نمي‌اندازند:
اگر توانايي خواندن خط پزشك را نداريد، از او بخواهيد تا نام دارويي را كه نوشته است به شما بگويد و راهنمايي‌هاي لازم را يك‌بار ديگر به صورت شفاهي تكرار كند. قبل از ترك مطب نسبت به داروها و شرايط استفاده از آنها، آگاهي خود را افزايش دهيد. اگر سوال بشتري به ذهن‌تان خطور كرد، بدون هيچ خجالتي از پزشك و داروخانه بپرسيد.


4- قبل از ترك داروخانه، به توضيحات و راهنمايي‌هايي كه به صورت برچسب روي داروها هستند، توجهي نمي‌كنند:
اين برچسب‌هاي دارويي گاه به سختي فهميده مي‌شوند. مثلاً وقتي كه قيد مي‌‌شود، روزي، ممكن است اين سوال پيش آيد كه در شب يا روز مصرف شود؟ يا اينكه آيا اين دارو را بايد فقط در طول روز چهار بار مصرف كرد يا اينكه شبانه‌روز چهار بار؟


5- در مورد علائم و نشانه‌هاي بيماري كه ممكن است داشته باشند، حقيقت را به پزشك نمي‌گويند:
پزشكان مي‌گويند نااميدكننده‌ترين بخش در رابطه پزشك و بيمار اين است كه آنها حقيقت را در مورد علائم بيماري، عادات روزمره‌، داروها و ورزش كردن خود به پزشك‌شان نمي‌گويند. مثلاً سيگار كشيدن باعث افزايش احتمال لخته شدن خون در خانم‌ها مي‌شود و آنها با مراجعه به مطب پزشك‌ اين موضوع را از او پنهان مي‌كنند.


6- بيشتر افراد به علائم و نشانه‌هايي كه خبر از وضعيت اورژانسي مي‌دهند نيز بي‌توجهي مي‌كنند:
گاهي اوقات تشخيص برخي از دردها سخت است؛ مثلاً به سختي مي‌توان دل درد در اثر پرخوري را از دل دردي كه نشان‌دهنده يك وضعيت بحراني است، تشخيص داد. پزشكان مي‌گويند وقتي را با پزشك‌تان در ميان بگذاريد. اگر به نظرتان وضعيت چندان جدي نيست، مي‌توانيد به مركز فوريت‌هاي پزشكي زنگ بزنيد و از پرسنل پزشكي كمك و راهنمايي بگيريد. خونريزي شديد، تاربيني، استفراغ مداوم از شرايط اضطراري هستند و بايد به پزشك مراجعه شود.


7- مردم هيچ‌گاه قلم و كاغذ به مطب دكتر نمي‌برند و آموزش‌هاي لازم و اطلاعات مورد نياز را يادداشت نمي‌كنند:
قبل از آنكه مطب پزشك را ترك كنيد، بايد مطمئن باشيد كه تمام موارد مورد نياز را به درستي درك كرده‌ايد و اگر فكر مي‌كنيد كه دچار فراموشي مي‌شويد، از آنها نوت‌برداري كنيد.


8- تست‌ها و آزمايش‌هايي را كه قبلاً انجام داده‌اند، جمع‌آوري و آنها را در جايي نگه‌داري نمي‌كنند:
اگر مي‌خواهيد پزشك خود را عوض كنيد يا به يك متخصص ديگر مراجعه كنيد، بهتر است تمام آزمايش‌هايي را كه قبلاً انجام داده‌ايد، به همراه داشته باشيد و براي چنين مواقعي بهترين كار نگهداري آنهاست.


9- به طور مرتب كلسترول، فشار خون، قندخون، پاپ‌اسمير و ماموگرافي را انجام نمي‌دهند:
انجام برخي آزمايش‌ها به طور مرتب بسيار لازم و ضروري است. مثلاً اگر به فشار خون بالا و كلسترول دچار هستيد، بايد وضعيت خود را مرتباً چك كنيد. در مورد خانم‌ها تست‌هاي پاپ اسمير و ماموگرافي نيز اهميت ويژه‌اي دارد. شناسايي و تشخيص بيماري‌هاي جدي در مراحل اوليه از طريق همين تست‌ها و آزمايش‌ها كمك زيادي به مهار بيماري و درمان آن مي‌‌كند.


10- نسبت به واكسن آنفلوانزا بي‌اهميت هستند:
يكي از بهترين راه‌ها براي جلوگيري از ابتلا به آنفلوانزا، به خصوص در كودكان و افراد مسن، تزريق واكسن آنفلوانزا است. در حال حاضر مردم در بسياري از نقاط دنيا به واكسن آنفلوانزا بي‌توجه هستند و يا اينكه ترجيح مي‌دهند به آن دچار شوند، ولي واكسن نزنند.


11- از كرم‌هاي ضدآفتاب به درستي استفاده نمي‌كنند:
كرم‌هاي ضدآفتاب بايد SPF 30 يا بالاتر داشته و در ضمن حاوي UVA باشند. حدود 20 دقيقه طول مي‌كشد تا كرم‌هاي ضدآفتاب به طور كامل جذب پوست شود؛ بنابراين حدود 30 دقيقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد، كرم را روي پوست‌تان بماليد و هر دو ساعت يكبار آن را تجديد كنيد.


12- نسبت به عفونت‌هاي مهبلي بي‌توجهند:
حدود دو‌سوم از خانم‌هايي كه به عفونت ادراري دچار هستند، شرايط جدي دارند و نيازمند درمان سريع هستند. عدم درمان بموقع مي‌تواند عوارض خطرناكي به همراه داشته باشد. اگر براي نخستين بار دچار خارش و عفونت مهبلي شده‌ايد، سعي نكنيد آن را به صورت خود درماني برطرف كنيد. حتماً سري به پزشك بزنيد و از او كمك بگيريد.


13- از تمام افرادي كه با آنها ارتباط نزديك دارند، نمي‌‌خواهند به طور مرتب دست‌هاي‌شان را بشويند شستن دست‌ها اهميت زيادي در پيشگيري از شيوع بيماري‌ها دارد.
اگر اينكار به صورت مرتب انجام نشود، بيماري‌ها بيشتر و بيشتر در ميان مردم رواج مي‌يابد. پس هم خودتان و هم نزديكان‌تان بايد هر روز به طور مرتب دست‌هاي‌تان را با آب و صابون بشوييد.


14- از پزشك خود در مورد مراحل درماني بعد از مرخصي از بيمارستان، سوالي نمي‌پرسند:
وقتي كه از بيمارستان مرخص مي‌شويد و به خانه باز مي‌گرديد، بايد نسبت به داروهايي كه مصرف مي‌كنيد، مطلع باشيد. برخي از داروها علائمي در شما ايجاد مي‌كنند؛ مثلاً باعث سرگيجه و خواب آلودگي مي‌شوند، بايد با اين موارد نيز آشنا باشيد.

منبع: دنیای زنان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.51867s, 18q