مرگ 3 ميليون فقير بر اثر بيماريهاي ناشي از تغييرات آب و هوايي

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10202
مرگ 3 ميليون فقير بر اثر بيماريهاي ناشي از تغييرات آب و هوايي

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر مبشر شيخ امروز در نشست خبري كه به بهانه روز جهاني بهداشت، شصتمين سال تاسيس WHO و سي‌امين سال تشكيل مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي در آلماآتا در دفتر سازمان ملل برگزار شد با اشاره به شعار جهاني امسال با عنوان حفاظت سلامت در برابر تغييرات آب و هوا گفت: از سال 85 به بعد در يازده سال اخير، كره زمين گرمترين دما را داشته است و در سال 2003 در اروپا با بهترين زير ساختها 35 هزار نفر بيش از سال 2002 جان خود را از دست داده‌اند.

وي به وقوع پديده‌هاي طبيعي چون طوفان و سيل اشاره كرد و افزود: در دهه 90، 600 هزار نفر در دنيا بر اثر بلايا جان خود را از دست داده‌اند. اين در شرايطي است كه چندين برابر اين ميزان در اثر حوادث و بلايا ناگزير به جابجايي و يا از دست دادن كار شده‌اند كه اين امر تغييرات ساختاري به لحاظ اجتماعي و اقتصادي را هم به همراه داشته است.

نماينده سازمان جهاني بهداشت با بيان اين كه پس از چندين سال خشكسالي شاهد بارندگي و بارش برف مناسب در ايران بوده‌ايم در ادامه اظهار كرد: آلودگي‌ هواي شهر تهران نيز از نشانه‌هاي تغييرات آب و هوايي است كه به بروز بيماريهاي قلب و عروق و تنفسي منجر شده است.

مبشر شيخ به آلودگي‌هاي ناشي از سوخت در منازل به علت آشپزي و معماري نوين در ساختمانها اشاره كرد و يادآور شد: استعمال دخانيات در فضاي بسته از ديگر دلايلي آلودگي داخلي است.

وي ادامه داد: هر چند طوفان گونو تلفات چنداني در ايران نداشت اما به علت خسارات تحميلي سبب جابجايي شماري از افراد شد و با مرطوب شدن محيط زمينه را براي رشد پشه آنوفل (ناقل بيماري مالاريا) فراهم كرد كه اين شاهد خوبي براي اثبات تاثير تغييرات آب و هوايي بر روي سلامت است.


نماينده سازمان جهاني بهداشت ادامه داد: وبا نيز جان ميليونها نفر را در كشور عراق گرفت كه به علت مجاورت ايران با عراق تعدادي از ايرانيان هم مبتلا شدند.

مبشر شيخ توضيح داد: با بروز خشكسالي تامين منابع آب دشوارتر شده و ضمن بروز بسياري از بيماريها بسياري از افراد شغل و اموال خود را از دست دادند از اين رو سازمان جهاني بهداشت شعار امسال روز جهاني را حفاظت سلامت در برابر تغييرات آب و هوا عنوان كرد.

وي با تاكيد بر اين كه بخشي از اين تغييرات اجتناب ناپذير و قابل پيشگيري هستند، گفت: همه اعم از دولتها،‌ جوامع مدني، سازمانهاي غير دولتي و سازمان ملل بايد در اين امر كوشا و مشاركت داشته باشند.

نماينده سازمان جهاني بهداشت از عواملي چون شيوه زندگي، تغذيه، سوخت، انرژي مصرفي به عنوان عوامل موثر در بروز تغييرات آب و هوايي ياد كرد و افزود: با مهاجرت افراد از مناطق روستايي به شهري امروزه با جوامع شهري پرجمعيتي روبرو هستيم كه بايد در شهرسازي به بسياري از نكات توجه خاص مبذول شود.

مبشر شيخ با بيان اين كه دنياي كنوني با بحران شديد آب مواجه است، يادآور شد: نقش آب در توليد غذا انكار ناپذير است و با كمبود آب محصولات غذايي كمتري توليد مي‌شود.

وي از ديگر فعاليت‌هاي سازمان جهاني بهداشت را تقويت نظام مراقبت از بيماريها برشمرد و افزود: هم اكنون همكاريهايي با وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، سازمان حفاظت محيط زيست با سازمان جهاني بهداشت در حال انجام است كه اطلاع رساني در راس امور اين سازمان است.

نماينده سازمان جهاني بهداشت وظيفه اين سازمان را تامين سلامت مردم در سطوح مختلف جهاني و منطقه‌اي برشمرد و افزود: در سال 1948 اساسنامه سازمان جهاني بهداشت تصويب و به امضا كشورهاي عضو رسيد.

مبشر شيخ با بيان اين كه سلامت حق مسلم هر انساني است، افزود: سلامت نه به معناي نبود بيماري بلكه به معناي برخورداري از رفاه كامل جسمي، روحي رواني و اجتماعي است.

وي سازمان جهاني بهداشت را با 198 عضو از بزرگترين سازمانهاي UN‌ دانست و گفت: اين سازمان در 150 كشور دنيا دفتر نمايندگي دارد كه در سال 1982 دفتر مستقلي در ايران افتتاح شد.

نماينده سازمان جهاني بهداشت با تشريح دستاوردهاي 60 ساله سازمان جهاني بهداشت افزود: كنترل و پيشگيري از بيماريها و جلوگيري از مرگ ميليونها نفر، اجراي موفق واكسيناسيون كودكان و ريشه كني فلج اطفال در دنيا به جز 4 كشور ريشه كني آبله، پايش بيماريهاي مختلف، تصويب كنوانسيون كنترل دخانيات در سطح بين المللي، انجام اقداماتي در زمينه كاهش اثرات حوادث و بلاياي طبيعي از جمله اين دستاوردهاست.

وي با بيان اين كه از هشت هدف توسعه هزاره سوم سه هدف (6 و 5 و 4) به مقوله سلامت مرتبط است، يادآور شد: بدين ترتيب سلامت نقش راهبردي در اهداف توسعه هزاره سوم را دارد.

مبشر شيخ با اشاره به عملكرد مناسب جمهوري اسلامي ايران در زمينه ريشه كني مالاريا گفت: واكسيناسيون نوجوانان ايراني عليه هپاتيت B از ديگر برنامه‌هاي كشوري ايران است. همچنين فعاليت‌هايي در سطح جهاني و منطقه‌اي براي كنترل و پيشگيري ايدز در دنيا آغاز شده است.

نماينده سازمان جهاني بهداشت با بيان اينكه ريشه كني بيماري فرايندي است كه از مرحله كنترل آغاز به مهار، حذف و بالاخره ريشه كني منتهي مي‌شود، گفت: ريشه كني سرخك، پيوك، مالاريا، كنترل وبا و ايدز و پيشگيري از پاندمي آنفلوآنزاي پرندگان، مهار بيماري هپاتيت B از ديگر برنامه‌هاي سازمان جهاني بهداشت است.


نماينده سازمان جهاني بهداشت با اشاره به سي امين سالگرد تدوين مراقبت‌هاي بهداشتي اوليه (PHC) گفت: PHC پايه و اساس نظام ارايه خدمات سلامت قرار گرفت و شاهد ارتقا سلامت ايرانيان بوديم.

وي با بيان اينكه قبل از تصويب PHC در كنفرانس آلماآتا اين طرح در ايران اجرا و به عنوان مدل قرار گرفت، گفت: شعار سازمان جهاني بهداشت سلامت ما آينده ماست و همه ساله در 7 آوريل سالروز تاسيس سازمان جهاني بهداشت به تناسب مشكلات سلامتي دنيا شعاري براي اين روز برگزيده مي‌شود.

مبشر شيخ با بيان اينكه با توليد گازهاي گلخانه‌اي، كره زمين گرمتر شده است، گفت: اين گرمي هوا اثرات مخربي را بر روي سلامت بشر داشته است.

وي ادامه داد: آب، هوا و غذا در تاثير مستقيم تغييرات آب و هوايي قرار دارد كه مرگهاي فراواني را هم به همراه دارد.

نماينده سازمان جهاني بهداشت از فعاليت‌هاي اين سازمان را تلاش در جهت كاهش پرداخت از جيب مردم برشمرد و افزود: كوتاه كردن طول مدت درمان، پيشگيري از بروز بيماريهاي مزمن از طريق تغيير شيوه زندگي و اصلاح نظام بيمه‌اي از راه‌هاي حل كاهش پرداخت از جيب محسوب مي‌شود.

مبشر شيخ با بيان اين كه 80 درصد بار بيماريهاي مزمن بر جوامع فقير است، گفت: در برخي موارد تا 50 درصد هزينه‌ها از جيب پرداخت مي‌شود.


وي با تاكيد بر ضرورت تعريف بسته خدمتي واحد براي بيمه همگاني با مشاركت وزارت بهداشت و رفاه گفت: ايجاد بيمه روستايي و اجراي طرح پزشك خانواده در دورافتاده ترين نقاط كشور از برنامه‌هاي مناسب براي كاهش پرداخت از جيب مردم محسوب مي‌شود.

نماينده سازمان جهاني بهداشت بر ضرورت و همكاري بيشتر حضور بخش خصوصي تاكيد كرد و افزود: استقرار PHC سبب ارايه خدمات در سطوح مختلف شد. در عين حال با چالشهاي زيادي روبرو هستيم كه از آن جمله سل و مالاريا، ايدز و تغيير چهره بيماريها از عفوني به غير واگير و سوانح و حوادث و سرطانها است.

مبشر شيخ افزايش استعمال دخانيات را از ديگر مشكلات پيشرو در عرصه سلامت برشمرد و افزود: ايران با 65 درصد جمعيت20 تا 25 ساله جزو كشورهاي جوان محسوب مي‌شود از اين رو بايد برنامه‌ها با تمركز بر روي گروه جوان انجام گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.21578s, 18q