سرعت پيشرفت جهاني در جهت تشخيص و كنترل سل پايين است

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10206
سرعت پيشرفت جهاني در جهت تشخيص و كنترل سل پايين است

به گزارش سلامت نیوز، در اين گزارش تحت عنوان «كنترل جهاني سل 2008» كه به تازگي منتشر شده، آمده است كه سرعت پيشرفت براي كنترل همه گيري بيماري سل در سال 2006 به عنوان آخرين سال با اطلاعات موجود در اين زمينه كند بود.

هم چنين اطلاعات جديد مستند نشان مي‌دهد كه در زمينه تشخيص و شناسايي بيماران مبتلا به سل نيز اين روند كند وجود داشته است.

آمارها حاكي از آن است كه بين سالهاي 2001 تا 2005 متوسط نرخ تشخيص موارد ابتلا به سل تا سقف 6 درصد در سال رو به افزايش است، اما بين سالهاي 2005 و 2006 افزايش اين نرخ به نيمه رسيده و به 3 درصد تقليل يافت.

علت اين كندي پيشرفت آن بوده كه برخي از برنامه‌هاي ملي كه طي پنج سال اول چنين روند سريعي داشته‌اند نتوانستند با همين سرعت در سال 2006 ادامه دهند. به علاوه در بيشتر كشورهاي آفريقايي هيچ افزايشي در تشخيص موارد ابتلا به سل از طريق برنامه‌هاي ملي وجود نداشته است.

بخش ديگري از مطالعات نيز نشان داده است كه بسياري از بيماران توسط ارائه كننده خدمات درماني خصوصي و سازمان‌هاي غير دولتي و انجمني تحت درمان قرار مي‌گيرند و بنابراين جاي تشخيص اين بيماران در برنامه‌هاي عمومي خالي مي‌ماند.

دكتر مارگارت چان، ‌دبير كل سازمان جهاني بهداشت در اين باره خاطرنشان كرد: ما وارد عصر تازه‌اي شده‌ايم. براي پيشرفت كردن ابتدا برنامه‌هاي عمومي بايد هر چه بيشتر تقويت شوند. در مرحله دوم ما بايد به طور كامل پتانسيل ساير ارائه كنندگان خدمات مراقبتي بهداشتي را برآورد كنيم.

تهيه فهرست اين مراكز ديگر خدمات مراقبتي كه با برنامه‌هاي ملي مشاركت مي‌كنند به ميزان چشمگيري بر نرخ تشخيص و درمان افراد نيازمند به معالجه خواهد افزود.

اين گزارش دوازدهمين گزارش سالانه سازمان جهاني بهداشت در زمينه كنترل جهاني سل بوده و بر اساس اطلاعات ارائه شده به سازمان جهاني بهداشت از سوي 202 كشور و قلمرو مختلف تهيه و تنظيم شده است.

آمارها نشان مي‌دهد كه در سال 2006 تعداد مبتلايان جديد به بيماري سل 2/9 ميليون بوده كه از اين تعداد 700 هزار نفر مبتلا به ايدز و 500 هزار بيمار نيز دچار مقاومت دارويي چند گانه به سل بوده‌اند.

هم چنين بر اساس اين محاسبات، 5/1 ميليون نفر در سال 2006 در اثر ابتلا به سل جان خود را از دست داده‌اند. به علاوه 200 هزار تن ديگر كه آلوده به ويروس اچ آي وي بودند در اثر بيماري سل توام با ايدز تلف شدند.

در گزارش جديد بر دو جنبه از همه گيري سل كه مي‌توانند روند پيشرفت مقابله با اين بيماري را كند كنند و در واقع موانعي بر سر راه پيشرفت در زمينه مبارزه با سل هستند، تاكيد شده است. نخستين جنبه مقاومت چند دارويي ميكروب سل است كه طبق گزارش ماه گذشته سازمان جهاني بهداشت به بيشترين حدي كه تاكنون ثبت شده، رسيده است. اما تا اين تاريخ واكنش در برابر همه گيري اين بيماري نامناسب بوده است.

با توجه به آزمايشگاه و ظرفيت درماني محدود، كشورها پيش بيني مي‌كنند كه در سال 2008 خدمات درماني را فقط براي 10 درصد از افراد دچار مقاومت چند دارويي در سراسر جهان ارائه كنند.

تهديد دوم براي پيشرفت مداوم تركيب كشنده سل و ويروس ايدز است كه به همه گيري سل در بسياري از بخش‌هاي جهان بويژه در آفريقا دامن مي‌زند.

با وجودي كه تركيب سل / ايدز چالش بزرگي است، برخي در زمينه مقابله با اين همه گيري دو گانه رو به پيشرفت قابل ملاحظه‌اي هستند.

تقريبا 700 هزار بيمار مبتلا به سل در سال 2006 آلوده به ويروس اچ آي وي بوده‌اند كه اين تعداد در سال 2002 برابر با 22 هزار نفر بوده است – نشانه‌اي از پيشرفت در تشخيص بيماران كه البته هنوز بسيار دورتر از هدف 6/1 ميليون در سال 2006 بوده كه در برنامه جهاني توقف سل بين سالهاي 2006 تا 2015 تعيين شده بود.


بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه 3 كشور آفريقايي شامل روآندا، مالاوي و كنيا بالاترين نرخ آزمايش ايدز را در مراكز مراقبت بهداشتي سل در سال 2006 داشته‌اند كه اين نرخ در سه كشور نامبرده به ترتيب 76 درصد،‌64 درصد و 60 درصد بوده است.

دكتر پيتر پايوت، رييس اجرايي دفتر برنامه مشترك ايدز سازمان ملل در اين رابطه اظهار داشت: گزارش فوق به ما نشان مي‌دهد كه از ايجاد فرصت دسترسي جهاني به امكان پيشگيري، تشخيص، درمان و خدمات مراقبتي با كيفيت عالي براي افراد آلوده به اچ آي‌ وي و ميكروب سل فاصله زيادي داريم و بسيار دور هستيم.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: البته پيشرفت آشكاري در اين زمينه صورت گرفته اما همه ما بايد براي ايجاد رويكردي مشترك در راستاي كاهش مرگ و ميرهاي ناشي از ابتلا به سل در ميان افراد آلوده به ويروس ايدز بيشتر تلاش كنيم.

در اين گزارش هم چنين مدارك مستندي دال بر كمبود بودجه در اين زمينه ارائه شده است. به رغم افزايش منابع بويژه از سوي صندوق جهاني و برخي از كشورهاي با درآمد متوسط، بودجه‌هايي كه براي مقابله با بيماري سل در نظر گرفته شده پيش بيني مي‌شود كه در سال 2008 تقريبا در تمام كشورهايي كه بار زيادي را از اين بيماري متحمل مي‌شوند، به پايان برسد.


90 كشور كه در آنها 91 درصد كل موارد ابتلا به سل در جهان رخ مي‌دهد، اطلاعات مالي كاملي را براي اين گزارش اخير سازمان ملل ارائه كرده‌اند.

براي پاسخگويي به اهداف 2008 در «طرح جهاني توقف سل» كمبود بودجه براي اين 90 كشور حدود يك ميليارد دلار آمريكا برآورد و اعلام شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.61007s, 18q