استفاده از کفش تنگ و نوک باريک احتمال بروز انحراف شست پا را افزايش مي‌‏دهد

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10207
استفاده از کفش تنگ و نوک باريک احتمال بروز انحراف شست پا را افزايش مي‌‏دهد

دکتر « پيمان ميرشاه ولد » متخصص ارتوپدي و جراح در گفت وگو با ايسنا گفت: هالوکس ‏والگوس عبارت است از انحراف شست پا به سمت خارج به صورتي که شست پا به ‏انگشت کناري خود فشار آورده و مي‌تواند در زير آن قرار گيرد.

دکتر ميرشاه ولد با اشاره به اين که اين بيماري به دو دليل از نظر ظاهري و يا به علت آرتروزي که بروز مي‌کند، مي‌تواند براي بيمار مشکل ‏ساز باشد؛ افزود: علل ‏بروز هالوکس والگوس به درستي مشخص نشده است اما مي‌توان عامل ارث و محيط ‏را در بروز آن موثر دانست. همچنين پوشيدن کفش تنگ و نوک باريک مي‌تواند ‏در بروز اين بيماري موثر باشد.

دکتر ميرشاه ولد ادامه داد: علت بروز آرتروز در اين بيماري، انحراف محور حرکتي ‏شست است که موجب فشار نامتقارن به سمت غضروفي مفصل مي‌باشد.

وي در خصوص علايم هالوکس والگوس افزود: انحراف ظاهري خود شست به ‏سمت خارج، برجستگي کناري شست به سمت داخل، پهن شدن سرپا و جلوي پا، ‏دردناک بودن مفصل شست پا و انگشت کناري هنگام راه رفتن همچنين قرمزي ‏مفصل شست پا و ناحيه برجستگي آن از علايم اين بيماري به شمار مي رود.

اين متخصص ارتوپدي درباره درمان اين بيماري افزود: در موارد خفيف مي‌توان از شست‎ ‎بندهاي مخصوص هالوکس والگوس استفاده كرد که استفاده اين وسيله به خصوص ‏در کودکان و نوجوانان بسيار مفيد است. در موارد شديد اصلاح هالوکس والگوس با کمک جراحي صورت مي‌پذيرد براي ‏بررسي شدت هالوکس والگوس لازم است عکس راديوگرافي از پا در وضعيت ‏ايستاده گرفته شود تا زواياي شست پا تعيين شود.

وي افزود: در مواردي که اين زوايا از شدت بيشتري برخوردار باشد، عمل سنگين‌‏تري در بر خواهد داشت، به همين دليل بعد از جراحي در بعضي موارد گچ گرفته مي‌‏شود و گاهي بدون گچ بانداژ مي‌شود.‏

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.68074s, 18q