كپسول 25 و 50 ميلي‌گرمي بيماران پيوند كليوي ناياب شد‌

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10211
كپسول 25 و 50 ميلي‌گرمي بيماران پيوند كليوي ناياب شد‌
مصطفي قاسمي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود:‌ كپسول سانديمون يك داروي حياتي براي بيماراني است كه پيوند كليه شده‌اند‌ و در 3 نوع 25، 50 و 100 ميلي گرمي عرضه مي‌شود كه فعلاً كپسول 100 ميلي گرمي آن در بازار موجود است اما كپسول‌هاي كوچك‌تر 25 و 50 ميلي‌گرمي آن ناياب شده است و بيماراني كه مطابق تجويز پزشك بايد معادل 125، 150 يا 175 ميلي‌گرم از اين دارو را در هر بار مصرف كنند اكنون با بحران كمبود دارو مواجهند.
وي گفت: عرضه كننده اصلي اين داروي يارانه‌اي در كشور هلال احمر است و البته در تهران داروخانه 13 آبان نيز آن را توزيع مي‌كنند، يارانه اين دارو از سوي وزارت بهداشت تأمين مي‌شود اما متأسفانه اكنون داروخانه هلال احمر اعلام كرده كه به هيچ‌وجه كپسول 25 و 50 ميلي‌گرمي سانديمون ندارد و متأسفانه بيماران هيچ راهي براي تأمين اين داروي حياتي ندارند.
قاسمي افزود: چون داروي سانديمون به صورت كپسول است امكان اين‌كه مثلاً‌ قرص 100 ميلي‌گرمي آن را نصف كنند كه 50 ميلي‌گرم شود يا يك چهارم آن 25 ميلي‌گرم شود، نيست بنابراين بيماران واقعاً در تأمين دوز دارويي مورد نياز خود با بحران مواجهند، فعلاً برخي بيماران با عوض كردن داروهاي خود با يكديگر و جا‌به‌جا كردن كپسول‌‌ها به هم كمك مي‌كنند تا روزهاي آينده را سپري كنند ولي معلوم نيست چه عاقبتي در انتظار آنان است.
رئيس هيئت مديره انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي اضافه كرد: اين مشكل مختص تهران نيست و در اكثر شهرستان‌ها نيز وجود دارد‌. ممكن است در برخي شهرستان‌ها هنوز در انبارشان مقدار كمي كپسول 25 يا 50 ميلي‌گرمي سانديمون از قبل مانده باشد اما طي روزهاي آينده اين مشكل ابعاد وسيع‌تري پيدا مي‌كند بنابراين از مسئولان تأمين داروي كشور مي‌خواهيم كه حل اين مشكل را جدي بگيرند.
وي گفت: در مواردي به بيماران گفته شده است، قرار است كپسول 25 و 50 ميلي‌گرمي سانديمون از پوشش يارانه دولتي خارج شود و بيماران بايد اين داروي گران قيمت را به طور آزاد تهيه كنند كه قيمت هر كپسول 25 ميلي گرمي آن 500 تومان و 50 ميلي‌گرمي آن 700 تومان است و تأمين اين دارو براي اكثر بيماران كليوي مقدور نيست.
قاسمي افزود: به نظر مي‌رسد با توجه به مطرح شدن بحث انتقال يارانه دارو از وزارت بهداشت به وزارت رفاه عده‌اي در توزيع مناسب اين دارو كارشكني مي‌كنند، اين مشكل در گذشته نيز هر زمان كه بحث يارانه دارو و بودجه دارويي كشور پيش مي‌آمد تكرار شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.03751s, 19q