تنفس هوای آلوده پشت ماسک‌های جورواجور

۱۳۹۲/۱۰/۰۷ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 102113
سلامت نیوز : هر چه هوا آلوده‌تر می‌شود، بازار تبلیغات، عرضه و فروش محصولات و ابزار مقابله‌ای با این آلودگی داغ‌تر می‌شود. اثرات ناشی از چنین تبلیغاتی تا آنجاست که حتی می‌تواند به سلامت عمومی مردم آسیب بزند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ نمونه واضح چنین اتفاقی را در مورد استفاده از انواع ماسک در هوای آلوده، بویژه ماسک های فیلتردار یا حتی دستگاه های تصفیه هوا می توان دید. ماسک هایی که به گفته متخصصان در مقابله با آلودگی هوا با انبوهی از ذرات آلاینده زیر 20 میکرون، کاملا ناکارآمد است.

دکتر حسین کیوانی، رئیس سابق اداره تجهیزات پزشکی کشور که بتازگی پستش را واگذار کرده، از جمله افرادی است که ماسک های موجود در بازار، حتی ماسک های فیلتردار را به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز مردم برای مقابله با آلودگی هوا نمی داند.

چرا که قطر ذرات آلاینده موجود در هوا بسیار کوچک تر از بافت این نوع ماسک هاست و براحتی از آن عبور می کند حتی وی معتقد است که استفاده از این ماسک ها در اوج آلودگی به ویژه در مناطق آلوده تر شهر علاوه بر اتلاف منابع مالی مردم، تبعات و اثرات تخریبی را نیز بر سیستم تنفسی، قلبی و عروقی و عصبی بیشتر می کند البته این داستان در مورد دستگاه های تصفیه خانگی نیز صادق است.

یعنی استفاده از این سیستم ها که به واسطه تبلیغات غیرواقعی زیادی مبنی بر تلطیف و پاکسازی هوای تنفسی، به خانه های بسیاری از ما راه پیدا کرده است، تاثیری در فیلتر کردن آلودگی هوا ندارد. بر این اساس، بی شک فقط یک راه حل موثر و قابل اجرا برای کاهش اثرات منفی آلودگی هوا باقی می ماند که همانا ماندن در خانه در روزهای بسیار آلوده است که چنین ضرورتی برای گروه هایی آسیب پذیر یعنی سالمندان، بیماران قلبی و ریوی، کودکان و بارداران، هرگز نباید نادیده گرفته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61432s, 18q