کاهش 25 میلی‌متری بارش‌ در تهران

۱۳۹۲/۱۰/۰۷ - ۱۲:۰۲ - کد خبر: 102122
کاهش 25 میلی‌متری بارش‌ در تهران
سلامت نیوز : مشاور رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: میزان بارش‌ها در استان تهران نسبت به سال گذشته 25 میلی‌متر کمتر و نسبت به میانگین بلندمدت 2 میلی‌متر بیشتر است.

پرویز رضازاده در گفت‌وگو با (ایسنا)، افزود: میزان بارش‌های شهر تهران در سال جاری 93 میلی‌متر است. در حالی که سال گذشته با 114 میلی‌متر بارش‌ سال پر بارانی را پشت سر گذاشتیم.

وی ادامه داد: میانگین بارش در کل کشور نیز در بلندمدت 62 میلی‌متر است که سال گذشته با 79 میلی‌متر و امسال نیز با 68.5 میلی‌متر بارش، وضعیت بسیار بهتری نسبت به میانگین بلندمدت داشته‌ایم.

مشاور رییس سازمان هواشناسی تاکید کرد: میزان کاهش یا افزایش بارش‌ها علاوه بر سال گذشته با میانگین بلندمدت نیز سنجیده شود، چرا که اگر تنها سال گذشته را در نظر بگیریم، دچار خشکسالی شده‌ایم در حالی که به طور کلی می‌توان گفت هم سال گذشته و هم امسال از نظر بارش تَرسالی داشته‌ایم.

گرمای شهرها، عامل اصلی تغییر شکل بارش‌ها

رضازاده در خصوص علت تغییر شکل بارش‌ها از برف به باران طی سال‌های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ از جمله تهران، اظهار کرد: جمعیت شهر تهران طی 30 سال گذشته دو برابر و تعداد خودروها نیز بیش از 10 برابر شده است. بنابراین انرژی و گرمایی که در سطح شهر تولید می‌شود نیز افزایش 10 برابری داشته که همین مسئله باعث تغییر شکل بارش‌ها از برف به باران شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در تمام کشورها شاهد تغییر شکل بارش‌ها هستیم اما این مسئله در میان نقاط مختلف، شدت و ضعف دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.81331s, 18q