بيماري‌هاي قلب و عروق بيشترين عامل مرگ و مير در استان اردبيل است

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10214
بيماري‌هاي قلب و عروق بيشترين عامل مرگ و مير در استان اردبيل است
كرامت جودي روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: سوانح و سوختگي با  ۱۷/۵ درصد دومين عامل مرگ و مير در كشور است ولي در اين استان سرطان با  ۱۴/۷ درصد دومين عامل مرگ و مير محسوب مي‌شود.
وي گفت: سرطان با  ۱۲ درصد عامل سوم مرگ و مير در كشور است در حالي كه سوانح و حوادث با  ۱۱/۹ درصد سومين عامل مرگ و مير در اين استان است.
وي بيماري‌هاي زمان تولد در كشور را  ۶/۳ درصد و اين ميزان در استان را  ۳/۴۵ درصد ذكر كرد و افزود: بيماري‌هاي ريوي و تنفسي در كشور  ۶ درصد است و اين ميزان در استان  ۲/۵۶ درصد است.
وي با اشاره به اين كه عوامل زيادي در زمينه ارتقا سلامت دخيل هستند و تمام دستگاههاي اجرايي و مردم بايد در اين امر مشاركت داشته باشند، گفت:
هزينه كردن براي سلامت بسيار ضروري است و بايد به اين مساله به عنوان سرمايه‌گذاري نگريسته شود.
وي با بيان اين كه سهم اعتبارات دولتي از محل اعتبارات ملي در زمينه سلامت بايد بيشتر باشد، گفت: هم‌اكنون اين سهم كمتر است و كفاف هزينه‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي بخش سلامت را نمي‌كند.
وي ترويج آموزش‌هاي مربوط به موضوع سلامت و توسعه آموزش‌هاي عمومي و بهداشتي در اين زمينه را مهم ارزيابي كرد و شيوه زندگي مردم، نحوه توليد، توزيع و مصرف مواد غذايي، شيوه‌هاي كشت، داشت و برداشت محصولات، برنامه‌هاي حمايتي دولت در زمينه سلامت، ايمن‌سازي محورهاي مواصلاتي كشور براي پيشگيري از تصادفات، افزايش ميزان تحرك افراد ، توسعه و ترويج ورزش‌هاي همگاني و اولويت دهي به بحث سلامت براي ارتقاي سلامت در جامعه را ضروري دانست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.64752s, 18q