50 درصد طلاق‌ها براساس تحقيقات ريشه درمسائل جنسي دارد

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10219
50 درصد طلاق‌ها براساس تحقيقات ريشه درمسائل جنسي دارد

دكتر سيد كاظم فروتن عضو هيأت علمي دانشگاه شاهد در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين كه مشاوره‌هاي قبل از ازدواج براي شروع عملي زندگي سالم و پرنشاط بسيار حائز اهميت است، گفت: با توجه به سير صعودي آمار طلاق در کشور، اهميت مشاوره‌هاي خانواده به مراتب بيشتر از آزمايش‌هاي تالاسمي است؛ زيرا در صورت بروز مشكل در زندگي، هزينه پنهان و آشکار فراواني به جامعه تحميل مي‌شود که بسيار بيشتر از هزينه يک بيمار مبتلا به تالاسمي خواهد بود.

وي با بيان اين كه زن و شوهري كه طلاق مي‌گيرند، ‌دچار ضربات شديد روحي و رواني در زندگي مي‌شوند، اظهاركرد: چنين افرادي به دنبال طلاق، اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهند و درباره ازدواج دوم به شدت نگران بوده و ممکن است خود را سربار اجتماع تلقي‌ كنند.

وي ادامه داد: كاهش بازدهي كاري، ‌اجتماعي و فرهنگي و صدمات جبران ناپذير در تربيت فرزند از جمله ساير پيامدهاي طلاق به شمار مي‌رود.

بايد از تعصبات غلط در طرح مسائل جنسي جلوگيري كرد

وي همچنين با تاكيد بر اين كه در رابطه با مسائل جنسي بايد علمي برخورد كرد، تصريح كرد: جامعه ما به دلايل متعدد و متفاوت، تاکنون رويکردي عالمانه به اين موضوع نداشته است و برخورد احساسي در نگرش به مسائل جنسي، مشكلات را بيشتر از گذشته خواهد كرد. همچنين بايد از تعصبات غلط در طرح مسائل جنسي جلوگيري بعمل آورد.

مشکلات جنسي انحراف جنسي نيست

نگاه اسلام به غريزه جنسي، نگاه نفي سلب و خشونت نيست

سرپرست كلينيك سلامت خانواده خاطرنشان كرد: مسئولان بايد در بعد تربيتي، روانشناسي، روان‌پزشكي، حقوقي، فرهنگي و اجتماعي مسائل جنسي به طورعلمي برخورد كنند و در تمامي كشورها نيز با اين گونه مسائل با ديد علمي نگاه مي‌كنند. زيرا مشکلات جنسي، انحراف جنسي نيست بلكه در صورت آموزش غلط ، امكان انحراف وجود دارد.

وي با بيان اين كه مسائل جنسي نياز بشريت بوده كه از زمان باستان وجود داشته است، افزود: بر اساس آموزه‌هاي ديني ما هيچ نهادي نزد خداوند محبوبتر از نهاد خانواده نيست و آنچه جامعه را به سمت آرامش مي‌برد، تشکيل خانواده است. نگاه اسلام هم به غريزه جنسي نگاه نفي سلب و خشونت نيست بلکه بر ارضاء صحيح آن تاكيد شده است. به همين علت نبايد به علت نداشتن برنامه‌ريزي براي کاهش مشکلات جنسي، صورت مسئله را به كلي پاك كرد.

صحبت از سلامت جنسي در كشور به صورت ضدارزش درآمده است

سلامت جنسي در خانواده‌ها، سلامت خانواده‌ها و جامعه را به دنبال دارد

وي تصريح كرد: به علت حساسيت و گستردگي مسائل جنسي و نقش اساسي آن در قوام خانواده بايد شرايط مناسب را براي نگاه مثبت به مسائل سلامت جنسي فراهم كرد. زيرا صحبت از سلامت جنسي در كشور به صورت ضدارزش درآمده است. اين درحاليست كه آموزه‌هاي ديني با فرهنگ ما در نگرش به سلامت جنسي کاملاً متفاوت است؛ بنابراين هر اندازه سلامت جنسي در افراد سالم ارتقا يابد، كانون خانواده از استحكام بيشتري برخوردار خواهد بود.

فروتن با تاكيد بر اين كه به مسائل جنسي صرفاً نبايد به عنوان يك بيماري يا اختلال جنسي و روحي نگاه كرد، اضافه كرد: سلامت جنسي در خانواده‌ها، سلامت خانواده‌ها و جامعه را به دنبال دارد كه در كشور به آن توجه لازم نشده است.

تعداد افراد متخصص براي آموزش و يا درمان اختلالات جنسي در كشور بسيار کم است

ايجاد رشته تخصصي خانواده و سلامت جنسي ضروري است

وي با بيان اين كه تعداد افراد متخصص براي آموزش و يا درمان اختلالات جنسي در كشور بسيار کم است، ياد آور شد: بسياري از افرادي كه در رابطه با مسائل جنسي در كشور فعاليت مي‌كنند، اطلاعاتي از درمان و يا نگرش صحيح به نحوه برخورد با مشکلات جنسي ندارند. بنابراين وظيفه وزارت علوم و وزارت بهداشت است که با ايجاد رشته تخصصي خانواده و سلامت جنسي، افراد خاصي را براي اين مشکل جدي ولي به ظاهر پنهان جامعه، تربيت كنند. زيرا اين موضوع با بنياد خانواده در ارتباط است و انجام کارهاي نسنجيده و غيرعلمي و نيز ورود افراد با اطلاعات محدود و يا بدون تهعد لازم ممکن است نه تنها به تشديد اختلالات دامن بزند بلکه در برخي موارد مفسده انگيز هم باشد.

50 درصد طلاق‌هايي كه در دادگاه خانواده به دلايل ديگر صورت مي‌گيرد، ريشه در مسائل جنسي دارد

خانواده‌هايي كه در مسائل جنسي دچار مشكل هستند، والدين در تربيت فرزندانشان ناموفق‌تر بوده‌اند

سرپرست كلينيك سلامت خانواده تصريح كرد: بر اساس برخي تحقيقات، حداقل 50 درصد طلاق‌هايي كه در دادگاه خانواده به دلايل ديگر صورت مي‌گيرد، ريشه در مسائل جنسي دارد و به تجربه ثابت شده در خانواده‌هايي كه مسائل جنسي در زوج‌ها برطرف شده، احتمال فروكش كردن مشكلات در خانواده‌ها بيشتر است.

وي ادامه داد: در خانواده‌هايي كه مسائل جنسي، زناشويي و ارتباطات عاطفي زن و شوهر مناسب نيست، والدين در تربيت فرزندانشان ناموفق بوده‌اند و عمده اين فرزندان مستعد انحرافات فرهنگي و اخلاقي مي‌باشند.

كاهش آمار طلاق در يك استان، نشان از كار بنيادي است

كشور نيازمند تشكيل شوراي عالي خانواده است

وي خاطرنشان كرد: چنانچه آمار طلاق در استاني كاهش يابد، نشان از كار بنيادي در زمينه كاهش طلاق در آن استان است. بنابراين قوام و فرهنگ خانواده در آن استان در حال شكل گيري و رشد است كه به دنبال آن نابهنجاري و آسيب‌هاي اجتماعي نيز در آن استان كاهش خواهد يافت.

مسئولان بايد زمينه‌هاي مشاوره‌هاي رايگان بعد از ازدواج را فراهم كنند

سرپرست كلينيك سلامت خانواده با تاكيد بر اين كه در كشور بايد شوراي عالي خانواده تشكيل شود، گفت: اين شوراي عالي بايد در خصوص مسائل تربيتي و فرهنگي خانواده و از جمله مسائل مرتبط با سلامت جنسي و ارتقاء آن بحث و برنامه ريزي كند تا خلا موجود در اين زمينه در جامعه برطرف شود. همچنين لازم است شرح وظايف وزارتخانه‌ها و سازمان‌هايي که به نحوي فعاليت آنها مرتبط با اين موضوع است، مشخص و هماهنگي‌هاي لازم صورت گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99631s, 18q