علائم حساسيت بيني مشابه سرماخوردگي بروز مي‌كند

۱۳۸۷/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10223
علائم حساسيت بيني مشابه سرماخوردگي بروز مي‌كند

دكتر عبدالحميد حسين‌ نيا، متخصص گوش و حلق و بيني گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در حساسيت‌هاي بيني، علايم و نشانه‌هاي سرماخوردگي مانند آبريزش، عطسه، خارش بيني، چشم و گلو ظاهر مي‌شود كه ممكن است از نظر عموم مردم حساسيت‌هاي بيني به عنوان سرماخوردگي‌هاي مكرر تلقي شود.

اين متخصص گوش و حلق و بيني با اشاره به تفاوت ميان سرماخوردگي و آلرژي خاطرنشان كرد: علت سرماخوردگي ويروسي است و دوره بهبود آن كوتاه است. در صورت درمان و يا عدم درمان سرماخوردگي، بيماري پس از سه الي چهار روز بهبود مي‌يابد. بنابراين بروز علايم سرماخوردگي به مدت طولاني به حساسيت مربوط است كه مي‌تواند فصلي يا دائمي باشد.

وي، تب و كوفتگي بدن را از علايم بارز سرماخوردگي دانست و ادامه داد: در حساسيت بيني، تب و علايم عمومي مانند كوفتگي بدن بروز پيدا نمي‌كند. اين در حالي است كه در سرماخوردگي، تب خفيف، كوفتگي عمومي و گرفتگي عضلات مشاهده مي‌شود.

متخصص گوش و حلق و بيني با بيان اين كه حساسيت بيني ممكن است مربوط به يك فصل خاص باشد، گفت: در فصل بهار حساسيت به گرده‌ گل‌ها، در تابستان حساسيت به چمنزارها و در پاييز حساسيت به كپك‌ها و ذرات قارچ معلق در هوا را شاهد هستيم.

دكتر حسين‌نيا با اشاره به نحوه‌ درمان حساسيت‌هاي فصلي يا دائمي بيني گفت: درمان حساسيت‌هاي بيني به طور كامل امكان پذير نيست بلكه توسط اقدامات دارويي قابل كنترل است و پس از پايان يافتن داروها مجددا علايم و نشانه‌هاي حساسيت بروز مي‌كند. در حساسيت‌هاي فصلي با پايان يافتن فصل مربوطه، حساسيت بيني كاهش يافته و خود به خود برطرف مي‌شود.

وي درمان حساسيت بيني را منوط به شناخت ماده‌ آلرژن دانست و ادامه داد: از بين رفتن حساسيت بيني منوط به شناخت ماده‌ آلرژن در مراكز آلرژي است و در نهايت حساسيت بيني با تجويز واكسن‌هاي مربوط به آن، از بين خواهد رفت.

دكتر حسين‌نيا با اشاره به نقش پيشگيري در بروز حساسيت بيني گفت: با بستن راه عبور گرده‌ها در فصل بهار و عدم مواجهه با مواد آلرژن مانند ذرات گرد و غبار و پشم و ذرات حيواني، حساسيت بيني، كاهش مي‌يابد.

وي در اين باره ادامه داد: افرادي كه به گياهان و درختان بومي يك منطقه حساسيت دارند در صورت نقل مكان به منطقه‌ ديگر، حساسيت بيني از بين خواهد رفت.

دكتر حسين‌نيا در پايان با بيان اين كه ارتباط زنجيره‌اي حساسيت بيني، سينوزيت و آسم پديده‌ غير معمولي نيست، گفت: عدم كنترل حساسيت بيني، سينوزيت‌هاي چركي را به دنبال خواهد داشت كه مي‌تواند تا مدت‌ها بيمار را درگير كند. حساسيت‌ بيني ممكن است آسم را به دنبال داشته باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.09581s, 18q