آخرین وضعیت بیمه‌ خدمات دندانپزشکی

۱۳۹۲/۱۰/۰۴ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 102239

سلامت نیوز : رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه چهل و نهمین جلسه شورای عالی بیمه در مورد رویکردهای پیشگیری و ارتقای سلامت دهان و دندان، گفت: برای اجرای این مصوبه منتظر تصویب آیین نامه اجرایی آن در شورای عالی بیمه هستیم.

دکتر محمدحسین خوشنویسان در گفت‌وگو با (ایسنا)، ابراز امیدواری کرد که با برداشتن قدم‌های بعدی، هر چه سریع‌تر زمینه برای رسیدن به اهداف 1404 در زمینه شاخص‌های سلامت دهان و دندان (dmft) فراهم شود.

وی ضمن تاکید بر اهمیت انجام خدمات پیشگیرانه دهان و دندان برای جمعیت زیر 12 سال که بخش عمده آنها را دانش آموزان تشکیل می‌دهند، گفت: عمده هدف مصوبه اخیر نیز سنین زیر 12 سال (که عمدتا دانش آموز هستند) است تا با انجام اقدامات پیشگیرانه، این گروه سنی در سال 1404 عاری از پوسیدگی دندانی و بیماری لثه باشند.

وی ادامه داد: تنظیم وتصویب آیین نامه اجرایی قدم بعدی برای اجرای این مصوبه است که بیمه‌های پایه را ملزم می‌کند که به هر کسی و با هر دفترچه‌ای، خدمات مربوطه را ارایه دهند.

خوشنویسان در این باره افزود: آیین نامه اجرایی این مصوبه از سوی وزارت بهداشت تدوین و جهت تصویب به شورای عالی بیمه ارسال شده است. پس از ابلاغ این آیین نامه دندانپزشکان می‌توانند بر اساس آیین نامه مربوطه و تعرفه‌های مشخص شده با بیمه‌ها قرارداد منعقد کرده و خدمات مربوطه را ارایه دهند.

رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت پیش از این نیز به ایسنا گفته بود که بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی بیمه، کلیه معاینات دهان و دندان گروه سنی تا 12 سال با پوشش بیمه‌ای خواهد بود و نتیجه به صورت کامل در سیستم کامپیوتری ثبت می‌شود. پس از آن آموزش‌های لازم ارایه و استفاده از وارنیش فلوراید صورت می‌گیرد. همچنین کودکان شش ساله و بالاتر دارای شیارهای عمیق دندانی در دندان شش، برای انجام فیشورسیلانت (پر کردن شیارهای دندانی) ارجاع داده می‌شوند؛ چرا که در تمام دنیا شیارهای عمیق دندانی و به دنبال آن جا ماندن خرده‌های غذا در لا به لای دندان سبب می‌شود که دندان زودتر پوسیده شود. در مرحله آخر نیز نیازمندان خدمات درمانی برای دریافت این خدمات ارجاع داده می‌شوند. مجموع این شرایط کمک می‌کند که فرد دندان‌های سالم داشته باشد.

وی اهمیت استمرار ارایه خدمات پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان را مانند اهمیت برنامه ملی واکسیناسیون دانست و گفت: باید این خدمات به تمام گروه سنی زیر 12 سال برسد. باید تلاش شود این گروه سنی در سراسر کشور به این خدمات دسترسی داشته باشند؛ چرا که در غیر این صورت پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه بی‌تردید افت شاخص‌های سلامت دهان و دندان را به دنبال خواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.70165s, 18q