مراسم روز جهاني بهداشت برگزار شد

لنكراني: 90درصداثرات مخرب تغييرات اقليمي در كشورهاي فقير بروز مي‌كند

۱۳۸۷/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10232
لنكراني: 90درصداثرات مخرب تغييرات اقليمي در كشورهاي فقير بروز مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در اين مراسم كه با حضور معاون اول رييس جمهور، رييس سازمان محيط زيست، رييس سازمان هواشناسي، نماينده سازمان جهاني بهداشت در ايران،‌ رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس و وزير كشور برپا شد، دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: 90 درصد تبعات منفي ناشي از تغييرات اقليمي در كشورهاي فقير مشاهده مي‌شود.


آلوده‌ترين كشور جهان هنوز به پيمان كيوتو نپيوسته ‌است

وي همچنين با بيان اين كه در دهه گذشته 600 هزار نفر در جهان مستقيما به علت تغييرات آب و هوايي جان خود را از دست داده‌اند، آمادگي در برابر بروز و شيوع بيماريهاي عفوني، ‌تامين غذايي سالم و واكسيناسيون را از جمله اقداماتي عنوان كرد كه براي مقابله با كاهش اثرات نامطلوب تغييرات و آب و هوا بايد صورت گيرد.

وزير بهداشت با تاكيد بر توجه بيشتر به اقدامات پيشگيرانه و ارتقاي خدمات سلامت، اجراي طرح پزشك خانواده را يكي از عوامل موثر در راه مقابله با تغييرات آب و هوايي برشمرد و گفت: پزشك خانواده نه تنها مراقبت‌هاي درماني را ارائه مي‌كند بلكه از طريق مشاركت‌هاي مردمي و فرهنگ سازي به حفظ و مراقبت سلامت افراد كمك مي‌كند.

لنكراني با اعلام اينكه در ده سال گذشته دماي هواي كره زمين نسبت به صد سال گذشته 6 درجه افزايش يافته است، پيدايش و گسترش برخي بيماريهاي عفوني را از جمله مهمترين تبعات اين پديده در سلامت دانست.

وي همچنين با ابراز ناخرسندي از اينكه آلوده‌ترين كشور جهان هنوز به كنوانسيون پيمان كيوتو ملحق نشده به سالگرد شصتمين سال تاسيس سازمان بهداشت جهاني اشاره و اظهار كرد: به طور قطع بحران‌هايي كه امروزه با آن مواجه هستيم متفاوت از مشكلات بهداشت و درمان در شصت سال گذشته است. بنابراين بايد نظام سلامت نيز راه‌كارهاي خود را در اين زمينه تغيير داده و تقويت كند.

مجلس و دولت به مبارزه با دخانيات بيشتر توجه كنند

به گزارش ايسنا همچنين در اين مراسم دكتر مويد علويان معاون سلامت وزير بهداشت همكاري‌هاي بين بخشي، تغييرات آب و هوايي، تغذيه، دخانيات، پزشك خانواده و تحرك جسماني را از مباحثي كه در روزهاي هفته سلامت مطرح مي‌شوند، برشمرد و اظهار اميدواري كرد تا مجلس و دولت توجه بيشتري به مقوله مقابله با دخانيات مبذول كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.18438s, 18q