لزوم پيگيري سلامت در تمام نهادهاي دولتي؛

در همايش روز جهاني بهداشت مطرح شد: افزايش نيم تا 9 درجه‌اي دماي هوا تا 20 سال آينده

۱۳۸۷/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10235
در همايش روز جهاني بهداشت مطرح شد: افزايش نيم تا 9 درجه‌اي دماي هوا تا 20 سال آينده

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر فاطمه واعظ جوادي با بيان اين مطلب افزود: پيش بيني مي‌شود در پي افزايش دماي هوا، سالانه 27 ميليارد متر مكعب از ذخاير آب شيرين تبخير شود كه اين امر ميزان دسترسي افراد به آب شرب را با مشكل مواجه مي‌كند.

وي بر اين اساس به لزوم ترويج فرهنگ مصرف درست آب اشاره و تاكيد كرد: به طور قطع برنامه‌هاي پيشگيري و مقابله با تغييرات آب و هوايي به طور جدي از سوي دولتها دنبال شود.

وي همچنين ايجاد شديد گرد و غبار طي دو روز گذشته را ناشي از تغييرات آب و هوايي دانست و گفت: بروز قحطي، افزايش گرمازدگي و سرمازدگي از عوامل خطرزاي سلامت و نتيجه تغييرات اقليمي به شمار مي‌رود.

همچنين در اين مراسم مصطفي پورمحمدي وزير كشور با بيان اين كه ارتقاي سلامت يكي از اهداف اصلي هر جامعه به شمار مي‌رود به لزوم توجه مسئولان كشورها به موضوع درمان و سلامت تاكيد كرد.

وي با اشاره به لزوم فعاليت تمام بخشها و دست اندركاران جامعه و دستگاه‌هاي اجرايي در پيگيري سلامت، تصريح كرد: بر اين اساس تمام نهادهاي دولتي بايد اهداف مشخصي را براي ايجاد سلامت در دستور كار خود قرار دهند.

وزير كشور اذعان كرد: با وجودي كه وزارت بهداشت به عنوان متولي برقراري سلامت در كشور به شمار مي‌رود اما بايد تمام بخشهاي دولتي و غير دولتي در اين راستا تلاش و فعاليت كنند.

پورمحمدي با بيان اين كه پيشگيري يكي از بخشهاي اصلي بهداشت و درمان به شمار مي‌رود، پيشگيري را در درجه نخست امري فرهنگي دانست و اضافه كرد: طبعا عنصر اجتماعي و سياسي در زمينه پيشگيري بسيار تاثير گذار است.

وي در اين زمينه به اصلاح فرهنگ ترافيكي به عنوان رويكردي اجتماعي اشاره و خاطرنشان كرد: به نظر مي‌رسد هنوز به اهميت عناصر اجتماعي و سياسي در عنصر پيشگيري به قدر كفايت توجه نكرده‌ايم.

وزير كشور همراهي مديران سياسي و اجرايي در مقوله بهداشت و درمان را جدي و ضروري دانست و اعلام كرد: وزارت كشور به عنوان نهادي اجرايي خود را موظف به پرداختن به موضوع سلامت و بهداشت و درمان به عنوان هدفي، درون بخشي مي‌داند.

پور محمدي در اين جلسه از متوليان سلامت خواست تا راه‌هاي همكاري بهتر را براي حفظ و ارتقاي سلامت جامعه معرفي كند.

در همايش روز جهاني بهداشت، اميدوار رضايي رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي به برخي دستاوردهاي مجلس هفتم پرداخت و گفت: تصويب طرح جامع مبارزه با دخانيات، سقط درماني، بيمه روستايي و مجوز استخدام 14 هزار نفر در سال در وزارت بهداشت، كاهش فرانشيز 25 درصدي درمان، الحاق بيماران مبتلا به ام . اس به گروه بيماران خاص و افزايش اعتبارات بيماران خاص تا سه برابر،‌تخصيص بودجه به بيماران تصادفي و مجوز خريد 2 هزار آمبولانس را از جمله اقدامات نمايندگان هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي بيان كرد.

وي با بيان اينكه بودجه بهداشت و درمان در سال 87 نسبت به 86 در مجموع 11 درصد افزايش يافت، گفت: سهم بخش سلامت از كل بودجه كشور 5/3 درصد است.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي افزود: اعتبارات كل سلامت در سال 86، 7 هزار و 644 ميليارد تومان در نظر گرفته شده بود، حال آنكه اين رقم در سال 87 به 8 هزار و 800 ميليارد تومان افزايش يافت.

اميدوار رضايي از سوي ديگر با اشاره به رشد 29 درصدي بودجه رفاه اجتماعي، ميزان افزايش اعتبارات پژوهش‌هاي پزشكي، آموزش پزشكي و بهداشت ودرمان را به ترتيب 20، 51 و 10 درصد عنوان كرد.

وي در ادامه تغييرات آب و هوايي را از جمله مسائل مورد توجه نظام سلامت از ساليان گذشته تاكنون دانست و چالشهاي جدي بخش سلامت را همكاريهاي بين بخشي و مشخص نمودن توليت سلامت برشمرد.

وي با طرح اين پرسش كه آيا وزارت بهداشت توليد سلامت جامعه را برعهده دارد ميزان تاثير گذاري اين نهاد را در تصميم گيري‌هاي حوزه سلامت مورد ترديد قرار داد.

در پايان مراسم روز جهاني بهداشت از 98 نفر از كارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و ساير سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط از جمله نيروي انتظامي، سازمان هواشناسي، وزارت صنايع، سازمان محيط زيست و وزارت كشور و نيز از خبرنگاران رسانه‌هاي ارتباط جمعي به عنوان حاميان سلامت قدرداني به عمل آمد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.03691s, 19q