٦٠٠هزار نفردردهه گذشته براثر تغييرات آب وهوايي جان باختند

۱۳۸۷/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10236
٦٠٠هزار نفردردهه گذشته براثر تغييرات آب وهوايي جان باختند

معاون اول رييس جمهور:

افزايش‌1/2برابري كمكهاي دولتي به حمل ونقل ريلي در‌5 سال گذشته

پيشگيري صددرصدي از بيماريهاي واگيردار در دولت نهم


معاون اول رييس جمهور با اعلام اين كه بيماريهاي واگيردار در دولت نهم به طور صد در صد پيشگيري شده، اظهار كرد: همچنين در دو سال گذشته مدت زمان حضور بر بالين بيمار در جاده‌ها 10 دقيقه كاهش يافته است.

به گزارش ايسن)، داوودي در همايش روز جهاني بهداشت افزود: مدت زمان صرف شده براي حضور بر بالين بيمار در شهرها از 12 به هفت و در جاده‌ها از 25 به 15 دقيقه كاهش يافته است.

وي همچنين با اشاره به اقدامات مثبت در مورد كنترل ايدز و كاهش وبا گفت: ميزان ابتلا به مالاريا نيز از سال 85 نسبت به 84، 35 درصد كاهش يافت.

وي افزايش تعداد پايگاه‌هاي اورژانس را از 615 پايگاه به هزار و 273 پايگاه از ديگر اقدامات موثر دولت نهم برشمرد و با بيان اينكه پزشك خانواده نيز در دو سال گذشته تحولي عظيم در نظام سلامت كشور پديد آورده، اذعان كرد: اين طرح موجب كاهش 20 و 12 درصدي به ترتيب مرگ مادران و نوزادان در كشور شده است.

معاون اول رييس جمهور از سوي ديگر با اعلام اين كه در 5 سال گذشته كمكهاي دولتي به حمل و نقل ريلي 1/2 برابر افزايش يافته است، خروج گسترده خودروهاي فرسوده، توسعه حمل و نقل عمومي و حمل و نقل ريلي و استفاده از گاز طبيعي فشرده را از اقدامات مسئولان در جهت انجام تعهدات ايران در مقابل پيمان كيوتو دانست و گفت: ميزان خودروهاي گازسوز در سال 85 ، 49 درصد نسبت به كل سالهاي قبل افزايش داشت.

داوودي افزود: حمل و نقل عمومي نيز در سال 85 ، 3/2 برابر نسبت به سال 84 افزايش يافت. اين در حاليست كه ميزان خروج خودروهاي فرسوده در همين مدت زمان 8/5 برابر شد و در سال 86 نيز نسبت به سال 84، 5/6 برابر افزايش پيدا كرد.

وي با بيان اينكه گسترش نيروهاي سيكل تركيبي از جمله برنامه‌هاي كشوري است به افزايش 38 درصدي نيروگاه‌هاي برق آبي در سال 85 نسبت به سال 86 اشاره و خاطرنشان كرد: در دو سال گذشته 25 درصد ظرفيت نيروگاهي توليد شده است.

معاون اول رييس جمهور همچنين برق رساني به 1500 روستاي دور افتاده و دور از دسترس را از جمله اقدامات ديگر مثبت صورت گرفته در دو سال گذشته عنوان كرد.

داوودي با بيان اين كه در مدت زمان سالهاي 85 تا 83 سهم گاز در سبد سوخت‌هاي فسيلي، رشد 172 درصدي را تجربه كرده، گفت: همچنين گازرساني به شهرها در اين مدت 25 درصد افزايش يافت.

وي در زمينه اقدامات دولت در جهت حفظ محيط زيست به كاهش بيابان‌ها در قالب طرح بيابان زدايي،‌ طرح ملي حفظ جنگل‌ها و طرح آبخيزداري اشاره و اذعان كرد: احداث تصفيه خانه‌هاي فاضلاب نيز 25 درصد رشد داشته است.

وي در اين زمينه به برگزاري جشن ملي هسته‌اي در روز 20 فروردين اشاره و اظهار اميدواري كرد تا به اين طريق و با بهره گيري از منابع تجديد شونده انرژي تخريب محيط زيست با سرعت كمتري صورت گيرد.

معاون اول رييس جمهور گفت: سلامت سرمايه‌اي سود آور است و نبايد به آن به عنوان مقوله‌اي هزينه بر نگاه كنيم.

وي با اشاره به دستورات دين مبين اسلام در مورد تربيت انسان سالم، تسهيل ازدواج، اهميت دادن به خانواده، ايجاد محيط امن براي اشتغال را زمينه ساز پديد آمدن انسان و جامعه‌اي سالم عنوان و اظهار كرد: اهميت دادن به خانواده و ايجاد فضاي امن در آن موجب پيدايش سلامت در جامعه مي‌شود.

داوودي تاكيد كرد: مقابله با تغييرات آب و هوا تنها در توان يك كشور نيست و تمام كشورهاي جهان از جمله دولت‌هاي صنعتي بايد در اين زمينه فعاليت كنند.

معاون اول رييس جمهور در اين رابطه به رعايت ملاحظات زيست محيطي در انجام طرح‌هاي دولت اشاره و تصريح كرد: دولت نهم با فقر زدايي و ايجاد رفاه در مناطق محروم از بروز آسيب‌هاي ناشي از تغييرات آب و هوايي نيز جلوگيري مي‌كند.

وي همچنين اقدامات آموزشي و زير ساختي را از ديگر راه‌كارهاي پيگيري شده در سالهاي اخير دانست.

داوودي مهاجرت‌، بحران كمبود آب، افزايش وقوع بلاياي طبيعي از جمله سيل و طوفان‌هاي شني را از جمله نتايج تغييرات اقليمي برشمرد و خاطرنشان كرد: كشورهاي فقير در اين ميان فشار بيشتري را متحمل مي‌شوند.

به گفته وي، ورود بي محابا و لجام گسيخته انسان به طبيعت موجب برهم ريختن نظم آن شده و در نتيجه شيوع بيماريهاي واگير و مشكلات اقتصادي را به دنبال مي‌آورد.

معاون اول رييس جمهور همچنين اقدامات توليدي و اقتصادي انسان از جمله استفاده بي‌رويه از مواد شيميايي، سوخت‌هاي فسيلي، افزايش گازهاي گلخانه‌اي را از ديگر عوامل زمينه ساز تغييرات آب و هوايي عنوان كرد.

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه در حال حاضر 1/3 ميليون دانش آموز در 17 استان كشور داراي شناسنامه سلامت هستند، گفت: در برنامه پنجم توسعه سلامت رواني و اجتماعي به عنوان يكي از موضوعات محوري در نظر گرفته خواهد شد.

وي محيط خانواده را به عنوان مركز ثقل حركت در برنامه پنجم دانست و يادآور شد: حمايت از زنان سرپرست خانوار نيز از ديگر برنامه‌هاي دولت در برنامه پنجم توسعه است.

لنكراني:

90درصد اثرات مخرب تغييرات اقليمي در كشورهاي فقير بروز مي‌كند

دردهه گذشته600هزار نفر بر اثر تغييرات آب وهوا جان باختند


به گزارش ايسنا، در اين مراسم دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: 90 درصد تبعات منفي ناشي از تغييرات اقليمي در كشورهاي فقير مشاهده مي‌شود.

آلوده‌ترين كشور جهان هنوز به پيمان كيوتو نپيوسته ‌است

وي همچنين با بيان اين كه در دهه گذشته 600 هزار نفر در جهان مستقيما به علت تغييرات آب و هوايي جان خود را از دست داده‌اند، آمادگي در برابر بروز و شيوع بيماريهاي عفوني، ‌تامين غذايي سالم و واكسيناسيون را از جمله اقداماتي عنوان كرد كه براي مقابله با كاهش اثرات نامطلوب تغييرات و آب و هوا بايد صورت گيرد.

وزير بهداشت با تاكيد بر توجه بيشتر به اقدامات پيشگيرانه و ارتقاي خدمات سلامت، اجراي طرح پزشك خانواده را يكي از عوامل موثر در راه مقابله با تغييرات آب و هوايي برشمرد و گفت: پزشك خانواده نه تنها مراقبت‌هاي درماني را ارائه مي‌كند بلكه از طريق مشاركت‌هاي مردمي و فرهنگ سازي به حفظ و مراقبت سلامت افراد كمك مي‌كند.

لنكراني با اعلام اينكه در ده سال گذشته دماي هواي كره زمين نسبت به صد سال گذشته 6 درجه افزايش يافته است، پيدايش و گسترش برخي بيماريهاي عفوني را از جمله مهمترين تبعات اين پديده در سلامت دانست.

وي همچنين با ابراز ناخرسندي از اينكه آلوده‌ترين كشور جهان هنوز به كنوانسيون پيمان كيوتو ملحق نشده به سالگرد شصتمين سال تاسيس سازمان بهداشت جهاني اشاره و اظهار كرد: به طور قطع بحران‌هايي كه امروزه با آن مواجه هستيم متفاوت از مشكلات بهداشت و درمان در شصت سال گذشته است. بنابراين بايد نظام سلامت نيز راه‌كارهاي خود را در اين زمينه تغيير داده و تقويت كند.

مجلس و دولت به مبارزه با دخانيات بيشتر توجه كنند

به گزارش ايسنا همچنين در اين مراسم دكتر مويد علويان معاون سلامت وزير بهداشت همكاري‌هاي بين بخشي، تغييرات آب و هوايي، تغذيه، دخانيات، پزشك خانواده و تحرك جسماني را از مباحثي كه در روزهاي هفته سلامت مطرح مي‌شوند، برشمرد و اظهار اميدواري كرد تا مجلس و دولت توجه بيشتري به مقوله مقابله با دخانيات مبذول كنند.

رييس سازمان هواشناسي اعلام كرد:

نابودي20 تا 50 درصد محصولات ديمي در سال 87

ارائه پيشنهاد تشكيل كميته ملي تغييراقليم به دولت


رييس سازمان هواشناسي كشور هشدار داد: امسال20 تا 50 درصد محصولات ديمي گندم و جو به علت بارش كم و افزايش گرماي هوا از بين خواهد رفت.

در ادامه علي محمد نوريان با اعلام اين مطلب افزود: بيشتر خسارات محصولات ديمي در استان فارس پيش بيني مي‌شود. اين در حالي است كه با اقدام به موقع از هم اكنون امكان جلوگيري از خسارت وجود دارد.

وي، چالش‌هاي تغييرات آب و هوايي را اصل مديريت پايدار در زمين، انرژي پايدار، امنيت غذايي، جنگل پايدار، آب سالم، شيلات پايدار، بهره وري از تنوع زيستي و سلامت و بهداشت برشمرد و با بيان اين كه در 12 سال گذشته زمين گرم‌ترين سالها را تجربه كرده است، گفت: افزايش حداكثر دما، افزايش طول دوره رويش، طولاني شدن روزهاي گرم از جمله تبعات گرمايش زمين است.

رييس سازمان هواشناسي همچنين پيشنهادي مبني بر ايجاد ساختار حقوقي قانوني براي مقابله با تغييرات آب و هوا در كشور مطرح و اعلام كرد: به تازگي پيشنهاد تشكيل كميته ملي تغيير اقليم را به دولت ارائه كرده‌ايم.

نوريان، اثرات ناشي از تغييرات آب و هوا را كه به طور مستقيم بر سلامت تاثير مي‌گذارند شامل بروز سيل و آتش سوزي برشمرد و گفت: تغيير اكوسيستم، گسترش حشرات به طور غير مستقيم بر سلامت تاثيرگذار هستند.

وي در اين رابطه به بروز طوفان گونو كه پديده‌اي نادر در 60 سال گذشته بوده اشاره و اضافه كرد: همچنين پيدايش خشكسالي، طوفان شن و گرد و خاك در سالهاي اخير در شهرهاي مختلف كشور نشانه‌هاي ديگر تغييرات اقليمي هستند.

رييس سازمان هواشناسي كشور با تاكيد بر لزوم شناسايي اين گونه اثرات و راه‌هاي مقابله با آن، تقويت توسعه سيستم‌هاي ديده باني جمعي و وسايل ارتباطي به منظور پردازش داده‌ها را از ملزومات مقابله با پديده تغيير آب و هوايي عنوان و اذعان كرد: خوشبختانه سازمان هواشناسي در كشور از تكنولوژي‌هاي پيشرفته جديد برخوردار است.

نوريان از سوي ديگر با اشاره به آغاز برنامه‌اي با همكاري سازمان محيط زيست براي شناساندن اين پديده در كشور گفت: به طور قطع بايد در برنامه توسعه ملي بحث تغييرات اقليمي و تبعات منفي ناشي از آن را نيز لحاظ كنيم.

وزيرصنايع ومعادن:

كاهش20ميليون ليتري مصرف بنزين درطرح سهميه‌بندي

صرفه‌جويي بيش از500 ميليارد توماني درسلامت ومحيط زيست دراين طرح

وزير صنايع و معادن با اعلام اين كه در طول مدت هشت ماهه سهميه‌بندي بنزين در سال 86 ميزان مصرف روزانه بنزين 20 ميليون ليتر كاهش يافت به اثرات مثبت طرح سهميه بندي بنزين در حوزه سلامت و محيط زيست اشاره و اظهار كرد: اين طرح موجب صرفه جويي 500 ميليارد توماني در اين دو حوزه شد.

به گزارش ايسنا، علي اكبر محرابيان با بيان اين كه ميزان مصرف بنزين بيش از 80 ميليون ليتر در روز پيش بيني مي‌شد، گفت: پس از سهميه‌بندي بنزين اين ميزان به كمتر از 60 ميليون ليتر كاهش يافت.

وي خاطرنشان كرد: بر اساس اعلام مسوولان، مصرف يك ليتر بنزين، 104 تومان خسارت به محيط زيست وارد مي‌كند. اين در حالي است كه به نظر مي‌رسد در آينده بتوانيم دستاوردهاي مطلوب‌تري در اين زمينه به دست آوريم.

محرابيان كه در همايش روز جهاني بهداشت سخن مي‌گفت، آلاينده‌ترين صنايع را در كشور صنايع معدني، شيميايي،‌ فلزي و سلولزي برشمرد و اظهار كرد: البته صنايع مذكور از مزاياي كشور به شمار مي‌روند؛ بنابراين بايد درصدد اتخاذ راه حلي براي در نظر گرفتن ملاحظات زيست محيطي هم زمان با توسعه اين صنايع باشيم.

وي، ارتقاي سلامت و محيط زيست را از اركان اصلي توسعه پايدار دانست و تصريح كرد: اين در حالي است كه كشورهاي پيشرفته از دسترسي جوامع در حال توسعه به فن‌آوري‌هاي جديد و سالم از جمله انرژي هسته‌يي جلوگيري مي‌كنند و با حملات نظامي به كشورهاي مختلف موجب وخامت وضعيت محيط زيست در جهان مي‌شوند.

وزير صنايع و معادن، مديريت بخش تقاضاي انرژي و مديريت اصولي پسماندها را از راه‌هاي كاهش پيامدهاي مطلوب تغييرات آب و هوايي دانست و گفت: در طول بيش از دو سال گذشته و در قالب تبصره 13 قانون بودجه با استفاده از سوخت‌هاي جايگزين گسترش حمل و نقل عمومي، خروج خودروهاي پرمصرف و انجام اقدامات نرم افزاري از جمله دولت الكترونيك كمك شاياني به كاهش آلودگي محيط زيست شده است.

محرابيان، همچنين مديريت توسعه پسماندها را از برنامه‌هاي اصلي دولت در سال جاري عنوان و اظهار كرد: امسال با افزايش چند برابري اعتبارات اين بخش سعي در اقدامات موثرتر در مديريت اصولي پسماندها داريم.

افزايش دماي هواي جهان تا 9 درجه طي20 سال آينده

لزوم پيگيري سلامت در تمام نهادهاي دولتي

رييس سازمان محيط زيست كشور هشدار داد: دماي هواي جهان در بيست سال آينده، تا 9 درجه افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايسنا، دكتر فاطمه واعظ جوادي با بيان اين مطلب افزود: پيش بيني مي‌شود در پي افزايش دماي هوا، سالانه 27 ميليارد متر مكعب از ذخاير آب شيرين تبخير شود كه اين امر ميزان دسترسي افراد به آب شرب را با مشكل مواجه مي‌كند.

وي بر اين اساس به لزوم ترويج فرهنگ مصرف درست آب اشاره و تاكيد كرد: به طور قطع برنامه‌هاي پيشگيري و مقابله با تغييرات آب و هوايي به طور جدي از سوي دولتها دنبال شود.

وي همچنين ايجاد شديد گرد و غبار طي دو روز گذشته را ناشي از تغييرات آب و هوايي دانست و گفت: بروز قحطي، افزايش گرمازدگي و سرمازدگي از عوامل خطرزاي سلامت و نتيجه تغييرات اقليمي به شمار مي‌رود.

همچنين در اين مراسم مصطفي پورمحمدي وزير كشور با بيان اين كه ارتقاي سلامت يكي از اهداف اصلي هر جامعه به شمار مي‌رود به لزوم توجه مسئولان كشورها به موضوع درمان و سلامت تاكيد كرد.

وي با اشاره به لزوم فعاليت تمام بخشها و دست اندركاران جامعه و دستگاه‌هاي اجرايي در پيگيري سلامت، تصريح كرد: بر اين اساس تمام نهادهاي دولتي بايد اهداف مشخصي را براي ايجاد سلامت در دستور كار خود قرار دهند.

وزير كشور اذعان كرد: با وجودي كه وزارت بهداشت به عنوان متولي برقراري سلامت در كشور به شمار مي‌رود اما بايد تمام بخشهاي دولتي و غير دولتي در اين راستا تلاش و فعاليت كنند.

پورمحمدي با بيان اين كه پيشگيري يكي از بخشهاي اصلي بهداشت و درمان به شمار مي‌رود، پيشگيري را در درجه نخست امري فرهنگي دانست و اضافه كرد: طبعا عنصر اجتماعي و سياسي در زمينه پيشگيري بسيار تاثير گذار است.

وي در اين زمينه به اصلاح فرهنگ ترافيكي به عنوان رويكردي اجتماعي اشاره و خاطرنشان كرد: به نظر مي‌رسد هنوز به اهميت عناصر اجتماعي و سياسي در عنصر پيشگيري به قدر كفايت توجه نكرده‌ايم.

وزير كشور همراهي مديران سياسي و اجرايي در مقوله بهداشت و درمان را جدي و ضروري دانست و اعلام كرد: وزارت كشور به عنوان نهادي اجرايي خود را موظف به پرداختن به موضوع سلامت و بهداشت و درمان به عنوان هدفي، درون بخشي مي‌داند.

پور محمدي در اين جلسه از متوليان سلامت خواست تا راه‌هاي همكاري بهتر را براي حفظ و ارتقاي سلامت جامعه معرفي كند.

به گزارش ايسنا در همايش روز جهاني بهداشت، اميدوار رضايي رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي به برخي دستاوردهاي مجلس هفتم پرداخت و گفت: تصويب طرح جامع مبارزه با دخانيات، سقط درماني، بيمه روستايي و مجوز استخدام 14 هزار نفر در سال در وزارت بهداشت، كاهش فرانشيز 25 درصدي درمان، الحاق بيماران مبتلا به ام . اس به گروه بيماران خاص و افزايش اعتبارات بيماران خاص تا سه برابر،‌تخصيص بودجه به بيماران تصادفي و مجوز خريد 2 هزار آمبولانس را از جمله اقدامات نمايندگان هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي بيان كرد.

وي با بيان اينكه بودجه بهداشت و درمان در سال 87 نسبت به 86 در مجموع 11 درصد افزايش يافت، گفت: سهم بخش سلامت از كل بودجه كشور 5/3 درصد است.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي افزود: اعتبارات كل سلامت در سال 86، 7 هزار و 644 ميليارد تومان در نظر گرفته شده بود، حال آنكه اين رقم در سال 87 به 8 هزار و 800 ميليارد تومان افزايش يافت.

اميدوار رضايي از سوي ديگر با اشاره به رشد 29 درصدي بودجه رفاه اجتماعي، ميزان افزايش اعتبارات پژوهش‌هاي پزشكي، آموزش پزشكي و بهداشت ودرمان را به ترتيب 20، 51 و 10 درصد عنوان كرد.

وي در ادامه تغييرات آب و هوايي را از جمله مسائل مورد توجه نظام سلامت از ساليان گذشته تاكنون دانست و چالشهاي جدي بخش سلامت را همكاريهاي بين بخشي و مشخص نمودن توليت سلامت برشمرد.

وي با طرح اين پرسش كه آيا وزارت بهداشت توليد سلامت جامعه را برعهده دارد ميزان تاثير گذاري اين نهاد را در تصميم گيري‌هاي حوزه سلامت مورد ترديد قرار داد.

به گزارش ايسنا در پايان مراسم روز جهاني بهداشت از 98 نفر از كارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و ساير سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط از جمله نيروي انتظامي، سازمان هواشناسي، وزارت صنايع، سازمان محيط زيست و وزارت كشور و نيز از جمعي از خبرنگاران به عنوان حاميان سلامت قدرداني به عمل آمد.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.82461s, 19q