رييس دفتر منطقه مديترانه شرقي WHO در پيام روز جهاني سلامت: تغييرات آب و هوايي،عفونت حاد تنفسي و آلرژي‌هاي ناشي از گرد وغبار را در منطقه به دنبال دارد

۱۳۸۷/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 10237
رييس دفتر منطقه مديترانه شرقي WHO در پيام روز جهاني سلامت: تغييرات آب و هوايي،عفونت حاد تنفسي و آلرژي‌هاي ناشي از گرد وغبار را در منطقه به دنبال دارد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در پيام دكتر الجزايري به مناسبت روز جهاني بهداشت آمده است: سازمان جهاني بهداشت سال‌هاست كه اهميت اين مساله و قدرت تاثير آن بر سلامت را دريافته است.

تغييرات آب و هوا، تاثيرات عميق و شديدي بر بسياري از عوامل اساسي موثر بر سلامت از جمله آب و غذا، هوا و محيط زيست دارد كه اين امر خود تاثيرمستقيم برعوامل مخاطره زاي سلامت در منطقه و جهان دارد. براي مثال، برخي تغييرات آب و هوايي باعث كاهش كيفيت آب آشاميدني و كمبود آن شده و در نهايت به افزايش بيماريهاي ناشي از آب و غذا و سوء تغذيه منجر مي‌شوند. تغييرات آب و هوا يعني تغيير در الگوي وضعيت موجود هوا و همچنين امكان تغييرات بيشتر آن در آينده.

قرار گرفتن در معرض هواي گرم و يا شديدا سرد تاثير مستقيم بر سلامت انسان داشته و با افزايش احتمال خطر بيماري و مرگ همراه است؛ بنابراين، ما نيازمند كار جدي براي محافظت از سلامت انسان در اين برحه حساس تغييرات آب و هوا هستيم.

اين پيام مي افزايد: در منطقه مديترانه شرقي، تغييرات آب و هوايي خود را به صورت تغيير در الگوي بارندگي و توفان افزايش شديد دما، تغيير مناطق محل رشد گياهان، ‌تغيير فصل‌ها، كاهش دسترسي و كيفيت آب، افزايش سيل در نواحي ساحلي به دليل افزايش سطح آب درياها، افزايش توفان‌هاي غبار و آلودگي هوا نشان داده است. نتيجه اين حوادث بر سلامت عمومي شامل افزايش مرگ و مير ناشي از تغييرات شديد آب و هوا در گروه‌هاي آسيب پذير مثل سالخوردگان، بيماران مبتلا به بيماري‌هاي مزمن و فقرا مي‌شود و در آينده با افزايش ميزان بيماري‌هاي منتقله از راه آب و غذا عفونت‌هاي حاد تنفسي و آلرژي‌هاي ناشي از گرد وغبار مواجه خواهيم شد. ما همچنين انتظار داريم كه اين امر به افزايش در محدوده جغرافيايي و بروز بيماريهاي منتقله توسط حشرات مانند مالاريا، سالك و شيستوميازيس و همچنين بروز بيماري‌هايي كه مختص منطقه ما نيستند مثل تب دانگ در منطقه مديترانه شرقي منجر شود.

به گزارش ايسنا، مهاجرت اجباري، سوء تغذيه نيز از عوارض مهم ناشي از تغيير در وضعيت آب و هوا هستند كه سلامت انسان را تحت تاثير قرار خواهند داد.

تغييرات آب و هوا، تاثير جدي بر غذا، منابع آب و هوايي كه ما تنفس مي‌كنيم، مي‌گذارند در كشورهاي منطقه مديترانه شرقي كه با كمبود منابع آب مواجه هستنخد اين تاثير بر دسترسي منابع آب قابل مشاهده است. ناسالم بودن آب آشاميدني خانواده‌ها با شيوع بيماري‌هاي اسهالي همراه بوده و تهديد كننده سلامت كودكان و افراد مسن است. آخرين اپيدمي وبا در عراق و بروز مالاريا در جنوب ايران مثالهايي از اين مورد هستند.

رييس دفتر منطقه مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت در پيام خود اضافه مي كند: آلودگي هوا يكي از مهمترين مشكلات در ايران و به خصوص در تهران و برخي از كلان‌ شهرها است. آمارها مويد وجود ارتباط ميان آلودگي هوا و ميزان مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلب و عروق و بيماري‌هاي تنفسي است.

اگر بخواهيم شفاف صحبت كنيم، بايد گفت كه تغييرات آب و هوا تهديدي جدي براي سلامت و امنيت آتي منابع طبيعي است؛ اما مي‌توان اقدامات زيادي براي محدود كردن اين تاثير تغييرات آب و هوا بر رفاه و سلامت انجام داد. اين مشكلي است كه توسط بشر ايجاد شده است و همه ما بايد براي حل آن مشاركت كنيم. كشورها بايد به طور كارا و موثر كيفيت آب آشاميدني را مديريت كنند و سلامت آب آشاميدني خانوارها را براي حفظ سلامت آنها تضمين كنند،‌از سالم بودن پروسه استفاده مجدد از منابع آب مطمئن شوند، استانداردهاي بهداشتي را در بالاترين حد حفظ كنند و اقدامات كنترل كننده آلودگي هوا را ادامه و ارتقا دهند.

در اين پيام تصريح شده است: نظام سلامت بايد براي مديريت عوامل خطرزاي جديد و بيماري‌هاي ناشي از آن آماده باشد. لازم است كه تمام كشورها براي آموزش سلامت با هدف اطمينان از مشاركت افراد و جامعه براي دستيابي به آينده‌اي سالمتر براي همه سرمايه گذاري كنند.

الجزايري در پيام خود ارامه مي دهد: تغيير آب و هوا واقعي است و دليل اوليه و راه حل آن نيز اقدامات انسان است. ما بايد اكنون با هم حركت كنيم تا راهي براي حفظ سلامت انسان و مردم اين سياره پيدا كنيم. اجازه دهيد من از اين فرصت استفاده كنم و از همه بخواهم كه در خصوص شيوه زندگيشان فكر كنند تا بتوانيم دليل اصلي افزايش دماي كره زمين و تغييرات آب و هوا را برطرف كنيم. بياييد منابع كمياب آب و انرژي را حفظ كنيم و توليد ضايعات را با بازيافت و استفاده مجدد تا جايي كه ممكن است كاهش داده و به حداقل برسانيم. رفتار مسوولانه ما به حفظ محيط زيست كمك خواهد كرد و در نهايت به واقعيت تداوم توسعه پايدار در جهان منجر خواهد شد. توسعه پايدار باعث اطمينان از اين امر است كه نيازهاي نسل فعلي بدون به مخاطره افكندن توانايي نسل آينده در برآورده كردن نيازهايش برطرف خواهد شد.

بياييد سهم خود را به خاطر فرزندانمان و فرزندان آنها انجام دهيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.1998s, 20q